Acentacı Kimdir? Ne İş Yapar? 2019 Maaşları Ne Kadar?

acenta

Acenta sözcüğünü herkes en azından bir kere duymuştur. Seyehat acentası gibi isimler tanıdık gelecektir. Bu yazıda acentacılık hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Acentacı ne iş yapar ve Acentacı maaşları ne kadar sorularının yanıtlarını alacaksınız.

Acentacı Ne İş Yapar?

Acentacıların yaptığı işleri birkaç maddede değerlendirebiliriz.

  1. Ülkemizi ziyaret etmek isteyen turistlere veya yurt dışına gitmek isteyen vatandaşlarımıza bilet teklifleri sunmak.
  2. Tura katılan kişilerin konaklama, beslenme ve gezi faaliyetlerini düzenlemek.

Acentacılar görev tanımlarından yola çıkılarak tur operatörü olarak da adlandırılırlar.

Acentacının Sahip Olması Gereken Özellikler

Mesleğe göz attığımızda doğrudan insanlarla iletişim kurmak üzerine odaklı olduğunu görüyoruz. İletişim yeteneği bir acentacının sahip olması gereken en önemli yetenektir. İnsanlarla iyi iletişim kuramayan bir acentacının mesleğinde başarılı olması mümkün değildir. Bu kişiler farklı meslek gruplarına yönelmelidir.

Acentacının sahip olması gereken bir diğer yetenek organizasyon yeteneğidir.  Örneğin bir tur organizasyonunda çok fazla detay ve sorunla karşılaşılabilir. Güvenli, hızlı ve uygun fiyatlı ulaşım araçlarını tespit etmeli ve kullanmalısınız. Konaklama konusunda yemek sunulacak mı? Kaç yıldızlı bir otelde konaklanacak, lüks seviyesi nasıl olacak? Şehir içi gezintilerde trafik bütün programı aksatabilir. Bunun için hızlıca alternatif çözümler üretilebilecek mi?

Dışarıdan bakıldığında işlemler basit görünse de yakından bakınca organizasyon yeteneğine gerçekten ihtiyaç olduğu bir gerçektir.

Acentacıların uykuyla alakalı problem yaşamaları olasıdır. Zira yurt dışına düzenlenen bir gezide oluşabilecek problemler sık sık telefonun çalmasına yol açabilir. Bu durumda acentacının uykusu sık sık bölünebilir.

Son olarak yabancı dil bir acentacı için olmazsa olmazdır. İnanılmaz iyi seviyelerde konuşmak tabii ki şart değil ancak bir turistle iletişim kurarken problem yaşamadan kendini ifade edebilmelidir. Bunun için yurt dışında bir süre yaşam tecrübesi çok önemli bir artıdır.

Acentacı Maaşları

Standart bir tur firmasında işe girecek bir acentacıyı bekleyen teklif asgari ücret veya asgari ücrete yakın tutarlar olacaktır. Bu durum şehirden şehre ve firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. En önemlisi de acentacının donanımı ve geçmiş tecrübeleridir. Alanında iyi olduğunu kanıtlayan bir acentacı kolaylıkla daha yüksek maaşlara erişebilir.

Acentacılar sıklıkla temel maaşları üzerine yaptıkları işler üzerinden de prim alırlar. Aktif çalışan ve iyi işler çıkaran bir acentacının aldığı prim maaşının üzerine çıkabilir. Zira firma kazandıkça kendisine kazandıran acentacının payını da bu primler sayesinde ödeyecektir.

Eğer kendinizi iyi bir girişimci olarak nitelendiriyorsanız kendi seyahat acentanızı kurabilirsiniz. Bu durumda kazanacağınız para tamamen izleyeceğiniz stratejilere ve alanınızdaki başarınıza bağlı olacaktır.

Bu İçeriğe Puan Ver!
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Bırak