Acil Durum Yönetmeni Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar? 2019

acil-durum-yönetmeni

İsmi sık duyulmasa da güvenliğimiz açısından büyük önem arz eden meslekler vardır. Bu meslek grupları çeşitli felaket senaryolarına karşı her daim hazırda bulunurlar. Acil durum yönetmenliği de bu mesleklerden bir tanesidir.

Acil durum yönetmeni lafı ilk duyulduğunda film ve dizileri yöneten kişi olan yönetmenlerle karıştırıldığına birkaç kez şahit oldum. Herhangi bir aksilik yaşanması durumunda filmi yönetmeye devam edecek kişi olarak algılayanlar vardı. Bu algı tamamen yanlıştır. Acil durum yönetmeni, acil durumlarda devreye girerek güvenliği sağlayan kişiye denir.

Acil Durum Yönetmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Acil durum yönetmeninin görevi çeşitli felaketlere karşı halkın güvenliğini sağlamaktır. Örneğin bir deprem olması durumunda insanların büyük kısmı bilinçsiz davranışlar sergileyeceklerdir. Can ve mal kayıplarının büyük bölümü de bilinçsiz davranışlardan kaynaklanır.

Soğuk kanlı şekilde insanları örgütleyebilecek ve mümkün olduğunca çok kişinin güvenliğini sağlayacak kişi acil durum yönetmenidir. İnsanları güvenilir bir bölgeye getirmelidir. Zira depremden sonra binalar çökmeye devam edebilir. Yüksek yapılardan uzak yerlere insanları götürerek can güvenliklerini mümkün olduğunca sağlama almış olur.

Bu kişilerin gıda ve barınma ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarda da aktif olarak rol oynar.

Acil Durum Yönetmeni Maaşı

Özel sektörde bu meslek grubuna büyük bir talep olduğunu söylemek yanlış olur. Genellikle iş veren olarak kamuyla muhatap olunur. Devletin acil durum yönetmenleri için verdiği maaş aralığı 3000 TL – 3500 TL aralığındadır.

Bu İçeriğe Puan Ver!
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Bırak