Adli Tabip – Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? 2019 Maaşı Ne Kadar?

adli-tıp-uzmanı

Sık merak edilen meslek dalları arasında yer alan adli tıp uzmanlığını detaylıca öğreneceksiniz. Adli tıp uzmanı kimdir sorusunu yanıtlayarak başlayacağız. Nasıl adli tabip olunur sorusuna cevap vereceğiz ve maaşlarına değineceğiz.

Adli Tıp Uzmanı Kimdir?

Adli tıp uzmanı devletin hukuki mercilerine tıbbi raporlar sunan kişilerdir. Sıklıkla cinayet, yaralanma, cinsel suçlar gibi insan vücudunda izler bırakılan davalarda kendisine ihtiyaç duyulur. Tıp biliminin oluşturduğu raporlar doğrudan mahkemelerde sonucu etkileyecektir.

Örneğin bir tecavüz davasında inkar söz konusuysa adli tabibin yaptığı incelemeler doğrudan sonucu belirleyebilir. Hukuku yönlendiren meslek grupları arasında yer alması sebebiyle büyük önem taşıyan mesleklerdendir.

Nasıl Adli Tabip Olunur?

Adli tabip olmak için öncelikle tıp bölümünü başarıyla tamamlamak gerekir. Ardından alan seçim sınavında (TUS) gereken başarı sağlanmalı ve adli tıp alanında uzmanlık sağlayacak eğitim başarıyla tamamlanmalıdır.

TUS sonrasında adli tıp uzmanlığı eğitimine hak kazanmış kişiler 4 yıllık bir eğitim daha alırlar. Bu eğitimler sayesinde uzmanlık kazanılmış olur. Eğitimler dahilinde çeşitli suç durumlarında nasıl incelemeler yapılacağının yanı sıra kişinin psikolojik olgunluğunu kazanması için de eğitimler sunulur.

Adli Tıp Uzmanı Olacakların Sahip Olması Gereken Özellikler

Çalışma şevki ve motivasyon çok önemli. Aşağı yukarı 10 yıllık bir eğitim sürecini tamamlamadan adli tabip olma şansınız yok. Bu uzun eğitim süresince aldığınız eğitimler de anlaşılması ve öğrenilmesi kolay konular olmayacak. Gerçekten zorlu bir süreç olacağına emin olabilirsiniz. Adli tıp uzmanının doğrudan yargıda büyük etkileri olduğundan bahsetmiştik. Doğal olarak böyle önemli bir konuma gelecek kişilerin alanında neredeyse mükemmel dereceye gelmiş olması bekleniyor. Bu seviyeye gelmek için de zorlu eğitimleri başarıyla tamamlamak şart.

Meslekte soğukkanlılık bir diğer olmazsa olmaz özelliktir. Kimi zaman midenin kaldırmayacağı, amiyane tabirle iğrenç şeylerle karşılaşılır. Kimi zaman kan dondurucu şiddet olaylarına tanık olup üstlerinde inceleme yapmak mecburiyetinde kalınabilir. Böyle durumlarda psikolojinizin sağlamlığı büyük önem taşır.

Adli Tabip İş İmkanları

Gerekli özellikleri sağladığını düşünen ve hayatını bu meslekle sürdürmek isteyenlerin iş bulmak gibi bir problemi olmayacaktır. Türkiye’de şuan açık bulunan alanlardan bir tanesidir ve rahatlıkla iş bulunabilir.

Devlet dışında herhangi bir yerde çalışmalarıysa mümkün değildir.

Adli Tıp Uzmanı Maaşları

Mesleğe yeni giriş yapan kişi 2500 – 3000 TL maaşın yanı sıra otopsi ve benzeri işlemler için ekstra gelir kazanmaktadır. Alandaki deneyim ve uzmanlığa göre 15.000 TL bandına kadar gelirleri artabilir.

Yorum Bırak