Agronomist (Tarım Uzmanı) Kimdir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Agronomist

Agronomi İngilizce’deki (Agronomy) sözcüğünün karşılığıdır. Türkçe’ye daha iyi bir çeviriyle tarım uzmanlığı olarak isimlendirilebilir. Bu bilim dalı tarımla ve onun faktörleriyle yakından ilgilenir. Bir anlamda tarımın araştırma & geliştirme işlemlerine katkıda bulunur.

Agronomist Ne İş Yapar?

Tarım arazilerinin büyük bölümü gıda ihtiyacını karşılamaya yönelik hizmet ederler. Buğday, arpa gibi tahıllar; muz, karpuz gibi meyveler ve daha aklınıza gelebilecek tüm tarım ürünleri belli kontroller altında daha verimli şekilde gelişebilirler.

Bir agronomist bu ürünlerin gelişimiyle ilgili gerekli kontrolleri yapar. Üründen alınan verimi arttırmak adına çalışmalarda bulunur. Hem daha lezzetli, daha besleyici hem de daha çok sayıda ürünü elde etmek için arazide çalışmalar yapar. Bununla beraber ürünlere zarar veren etmenlere karşı da en iyi çözümleri üretmeye çalışır. Bir agronomist doğrudan çalışmaları yürütme görevini üstlenebileceği gibi yalnızca test işlemleriyle ilgilenip danışmanlık da sunabilir.

Agronominin Gerektirdiği Nitelikler

Bir agronomist hangi özelliklere sahip olmalıdır? Mesleği tercih etmeyi düşünenler hangi niteliklere sahip olduğundan emin olmalıdır ki mesleği iyi şekilde yapabilsin?

Öncelikle ilgi ve alaka oldukça önemlidir. Tarla, toprak ve tarım ürünlerine ilgisiz kişilerin agronomist olması mantıksız bir hareket olacaktır. Hem mesleğinde başarısız olacak hem de işini yaparken mutluluğu yakalayamayacaktır. Mesleği tercih etmesi gereken kişiler doğayı seven, tarım ürünlerine ilgi duyan ve bunları geliştirmek isteyen kişiler olmalıdır.

Agronomist iyi analiz yapabilmeli ve güzel rapor tutmalıdır. İstatistik alanında kendisini geliştirmesi önemlidir. Bir arazinin ürün verimliliğini arttırmaya odaklandığında yaptığı işlemlerin raporlarını tutmalı ve gerçekçi tahminlerde bulunabilmelidir. Mesleki yeterlilik ve istatistik bilgisi olmadığı taktirde tahminlerdeki başarı düşecektir.

Agronomist Maaşları

Agronomistler ortalama 3000 TL gibi ücretlerle çalışırlar. Niş bir meslek olduğu için bu ücrette büyük oynamalara sıkça rastlanır. Alanında çok başarılı ve kendisine has yöntemleri olan bir agronomist çok daha yüksek ücretler alabilir. Örneğin bir tarla sahibinin yıllık kazandığı parayı 500000 TL arttırmayı başarabilecek ve maliyeti önemli miktarda arttırmayacak bir agronomisti baz alalım. Bu kişi kazandırdığı paranın yüksekliğinden dolayı kendisi de çok yüksek paralar kazanabilecektir.

Yorum Bırak

1 Yorum