Aile Hekimi Nedir? Nasıl Olunur? Maaş Bilgisi

aile hekimi

Aile hekimi nedir?

Aile hekimi, devlet tarafından görevlendirilen ve insanlar arası ayrım gözetmeksizin belirli aile ve kişilere devamlı hizmet sunan bir doktorluk alt dalıdır. Sabit bir klinikte kalmanın yanı sıra çeşitli bölgelere de haftanın belli günleri giderek insanlara yardımcı olurlar. Özellikle uzaklara gidemeyen yaşlı vatandaşlarımızın ilaçlarını yeniden yazdırmak gibi amaçlarla sıklıkla başvurdukları kişilerdir. Aile hekimleri tüm hastalıklarla mücadele edebilecek temel donanıma sahip kişilerdir.

Nasıl Aile Hekimi Olunur?

Aile hekimi olmak isteyenler öncelikle doktor unvanını alması gerekir. Kişiler ancak hekim olduktan sonra aile hekimliği alanında ilerleyebilirler. Doktor olmak için de öncelikle üniversitelerin tıp fakültesi bölümlerini başarıyla bitirmek gereklidir. Ardından aile hekimi olabilmek için çalışmalara başlanabilir.

Doktor olmayı başardıktan sonra çeşitli sağlık ocaklarında aile hekimi olarak çalışmayı hedefleyen kişiler TUS’a girmelidirler. TUS, “tıpta uzmanlık sınavı” tamlamasının baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Doktorlar örneğin göz doktoru, ortopedist gibi çeşitli alanlara yönelmek için bu sınava girerler.

TUS sınavında başarının sağlanmasıyla aile hekimi olarak atanmaya hak kazanılır.

Aile Hekimi Maaşları

2018 yılı aile hekime maaşları 4500 lira civarındadır. Bu ücret uzmanlığa, görev süresine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aile hekimleri genellikle baktıkları hasta sayısına bağlı olarak da maaşlarında artış yaşarlar. Maaşı en çok etkileyen faktör budur. Hasta sayısı arttıkça alınan maaş da artar. Bir doktorun bakabileceği maksimum hasta sayısı 4000’dir. Bunun üzerine geçilemez.

Bazı kurumlarda döner sermayeden binlerce lira kazanılabilir. Bazı kurumlarsa yalnızca 100-200 lira gibi döner sermaye ücretleri verebilir.  Maaşın üzerine eklenen döner sermaye katkısıyla daha yüksek paralar kazanılır.

Yorum Bırak