Aktüer Nedir? Nasıl Olunur? Aktüer Maaşları

aktüer

Aktüer, Aktüerya alanında iş yapan kişilerin genel adlandırmasıdır. Bu yazıda Aktüer nedir ve Aktüer ne kadar maaş alır gibi sorularınız yanıt bulacaktır. Bu yanıtlar için Aktüerya’nın ne olduğuna da güzelce değinmek gerekli.

Aktüerya Nedir? Aktüer Nedir?

Hacettepe üniversitesi Aktüerya bilimleri bölümü bu konuyu oldukça güzel şekilde anlatmış. Oradaki açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aktüerya bilimi insanların; doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir. Aktüerler, bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programlarını oluşturmak üzere eğitim alırlar.

Her insan ve kurum farklı riskler ile karşılaşabilir. Aktüerler, riski ölçümü ve risk yönetiminde uzman olduklarından, toplumun fiziksel ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesine önemli derecede katkı sağlarlar. Aktüerlerin geliştirdiği risk programları dikkate alınmadığında, ekonomik anlamda istenilmeyen sonuçlar ile karşılaşılması olasıdır.

Kaynak: http://www.aktuerya.hacettepe.edu.tr/akt_hak.php

Kaynak linkini takip ederek Aktüerlerin aldığı eğitimler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Aktüerlik tanımı için yukarıdaki bölüm yeterlidir.

Yukarıdaki açıklamadan görüleceği üzere özellikle sigorta firmalarında aktüerler önemli yer alırlar. Finans işlemlerinde ortaya koydukları risk raporları firma için hayati derecede öneme sahiptir. Örneğin bir arabanın sigortası yaptırılmak istendiğinde belirli bir miktarda sigorta ücreti ortaya çıkar. Aynı şekilde doğal afetlere karşı sigorta işlemleri gerçekleştirilebilir. Maddi değeri olan hemen hemen her şeyin sigortası yapılarak korumaya alınabilir.

Sigorta işlemleri için risk analizleri doğru yapılmadığı taktirde ilgili firma uzun vadede iflasa dahi sürüklenebilir. Aktüerler bu firmalar için hayati öneme sahiptir.

Sigorta firmalarında risk analizi yapmanın yanı sıra eksper olarak da görev alabilirler. Bir malın ederinin ölçülmesi gibi işlemlerde sık sık aktüerlerden faydalanır. Hem özel sektörde hem de devlette iş imkanları oldukça geniştir.

Aktüer Maaşları

Özel sektörde aktüer maaşları değişkenlik gösterir. Firmaların verdiği ücretler yeni başlayanlar için asgari ücret seviyesine kadar düşebilir. Alanındaki başarısını kanıtlamış olanlarsa daha üst düzey işlemlerde kullanılır ve maaşları da buna bağlı olarak yüksek düzeylere ulaşabilir. 8000 – 10000 TL gibi maaşlara bu sayede ulaşılabilir. Ancak belirtmek gerekir ki aktüerlerin çok az bir kısmı bu seviyelere ulaşabilirler.

Devlette çalışmak isteyenlerse 2100 TL – 3000 TL aralığında maaşlarla hayatlarını sürdürürler.

Yorum Bırak

1 Yorum

  • Mesleği icra etmiş biri olarak aktüerlik hakkında anlattıklarınız çok doğru. İyi bir yazı olmuş yazanın eline sağlık.