Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur? Analizi Nasıl Yapılır?

Yardımcı bilgiler paylaşmaya anahtar kelime analizi başlığıyla devam ediyorum. İnternet üzerinden iş yapmaya niyetliyseniz muhtemelen yolunuz anahtar kelime analizinden buradan geçecektir. Bu sebeple, geçmişte hazırladığım site açarak para kazanmak, makale yazarak para kazanmak ve seo uyumlu makale yazmak konularında anahtar kelime analizine atıfta bulunmuştum.

Şimdi de anahtar kelime analizini nasıl yapmanız gerektiğini, hangi araçlardan faydalanabileceğinizi anlatacağım. Bu yazının ardından bir anahtar kelimenin Google üzerindeki aranma hacmini ve daha pek çok bilgiyi nasıl elde edebileceğinizi öğreneceksiniz.

Bir anahtar kelimeye sahipseniz onun varyasyonlarını yani alt anahtar kelimelerini türetmek isteyebilirsiniz. O konuya da yer vereceğim ve sık faydalanılan araçları sizlerle paylaşacağım.

Anahtar kelime analizi hakkında en temelden ileri seviyeye pek çok bilgi öğrenecekseniz, hazırsanız başlıyoruz.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime analizi hakkında araştırma yapan birisinin zaten ne olduğunu bildiğini düşünüyorum. Ancak bu yazının sağlığı açısından net bir tanım yapmak doğru olacaktır. Bahsettiğimiz şeyin ne olduğunu net olarak kafaya yatırmamız için faydalı olacağına inanıyorum.

Anahtar kelime, bir metni mümkün olabildiğince net şekilde ifade eden kelime veya kelime gruplarıdır. Örneğin şuanda okumakta olduğunuz içeriğin anahtar kelimeleri: “anahtar kelime nedir”, “anahtar kelime araştırması”, “anahtar kelime analizi” şeklinde belirlenebilir. Bu sözcükleri gören bir kişi, yazının hangi konuyu anlattığını az buçuk kestirebilir. Bunlara anahtar kelimeler diyoruz.

Ufak bir not: İngilizce kaynaklarda anahtar kelime keyword olarak geçer. Bazı Türkçe kaynaklarda da keyword analizi, keyword araştırması gibi içeriklerle karşılaşabilirsiniz. Bu yazıdan sonra yabancı kaynaklara da göz atmak isterseniz keyword analysis gibi sözcüklerle arama yapmanız gerekir.

Anahtar Kelime Analizi

İngilizce kaynaklarda “keyword efficiency” olarak geçen bir tabir var. Türkçeye “anahtar kelime verimliliği” olarak çevirebiliriz. Bir anahtar kelimenin verimliliği, ona verilecek emek ve yatırımın ardından size getireceği kazanç olarak açıklanabilir.

SEO, Google gibi arama motorlarında üst sıralara gelmek için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bir aramada üst sıralarda yer almak çoğu durumda belli yatırımlar gerektirir. O sözcükle alakalı yerlerden bağlantı satın almak bunun en basit örneğidir. Peki bu anahtar kelimede ilk sıraya yerleşecek olsanız, size ne kadar para kazandırır? E-ticaret siteniz varsa buradan ne kadar müşteri kazanırsınız, kaç kişiye satış yaparsanız? Bilgi veren bir makale hazırladıysanız bu yazı ilk sırada olduğunda kaç kişi yazıya girecek, bunların ne kadarı sitenizdeki reklamlara tıklayarak para kazandıracak?

Bunları detaylıca incelemek gerekiyor. Aksi taktirde size 1 yıl içerisinde ancak 200 TL para kazandıracak bir kelimeye 1000 TL yatırım yaparsınız. Hem para, hem zaman hem de emek kaybınız olur.

Diğer tarafından zekice anahtar kelimeler belirleyerek düşük yatırımla büyük paralar kazanabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi, bir anahtar kelimeye yatırım yapmanın ne kadar mantıklı olduğunu size gösterir. Rekabet oranı, aylık aranma hacmi ve daha pek çok bilgiye bu şekilde ulaşır, yatırımlarınızı buna göre planlarsınız.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizini yapmak için çeşitli araçlardan faydalanacağız. Elle yapılabilen birkaç araştırma daha var ancak bunu daha çok yeni anahtar kelimeler türetmek için kullanıyoruz. Bu araçlar sayesinde anahtar kelimenin aranma hacmini bulabiliyoruz. Şimdi araçları inceleyerek başlayalım.

İlk aracımız, her SEO’cunun göz bebeği Google Adwords anahtar kelime planlayıcısı.

Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı ile Anahtar Kelime Araştırması

Bu araç ile birkaç yıl önce tamamen ücretsiz olarak tüm bilgilere erişme şansımız vardı. Artık para verip ücretli reklam yayınlamayan kişiler biraz daha kısıtlı bilgiler alabiliyor. İsterseniz düşük bütçeyle reklam vererek tam erişim alabilirsiniz. Şart mı derseniz, bence değil. Normal kullanıcıların erişimine açık sürüm de oldukça iyi iş görüyor.

Örneğin ücretsiz sürümde bir anahtar kelimenin aylık aranma hacmini 1.000 – 10.000 şeklinde aralık olarak size veriyor. Net sayı vermek yerine aralık veriyor. Reklam yayınlayıp tam erişim alırsanız daha net sayılara erişebiliyorsunuz.

Google Adwords anahtar kelime planlayıcısını açmak için öncelikle https://adwords.google.com/ adresinden Google Adwords’e giriş yapın. Sağ üstte bir anahtar ikonu göreceksiniz. Ona tıkladığınızda bir alt menü açılacak ve Planlama başlığı altında Anahtar Kelime Planlayıcı linkini göreceksiniz.

Araç tamamen Türkçe olduğu için çok açıklama gereği duymuyorum ancak ufak bir örnek yapacağım. Merak ettiğim sözcük “Ukrayna turu” olsun. Ve sonuçlarına beraber göz atalım.

Ukrayna turu sözcüğü aylık ortalama 10 bin ile 100 bin arasında aranıyor. Rekabet sekmesi altında yazılan Yüksek, Orta ve Düşük sözcükleri o kelimeye reklam verenlerin sayısından yola çıkara oluşturuluyor. Rekabet yüksek deniyorsa bu sözcükte reklam veren çok kişi var ve reklam vermek büyük bütçeler gerektirir anlamına geliyor.

Eğer bu sözcük üzerinden reklam vermeyecekseniz sizin için tek bir anlamı var. Eğer gezi turu satmıyor da makale yayınlayarak Google’dan gelen ziyaretçilere reklam göstermek ve böylece para kazanmak istiyorsanız yayınlayacağınız reklam için iyi paralar kazanabilirsiniz.

Aşağıya doğru önerilen kelimeler git gide uzuyor. Bunlar da sizin anahtar kelimeniz ile bağlantılılar. Bunlar da sizin anahtar kelimeniz olarak bakabilirsiniz.

Ahrefs ile Anahtar Kelime Analizi

Ahrefs ücretli bir SEO yazılımıdır. 7 günlük deneme sürümü şuan 7$. Eğer hiçbir ücret ödemeden anahtar kelime analizi yapmak istiyorsanız bu aracı atlayabilirsiniz.

Ahrefs ile SEO analizi yapmak için “Keywords Explorer” bölümünden faydalanıyoruz. Örnek olarak yine “ukrayna turu” kelimesinden ilerleyelim. Bana verdiği sonuçlar şu şekilde.

Anahtar Kelime Bulmak

Bir sektöre çalışmayı düşünüyorsunuz. Örneğimizi değiştirelim, pasta tarifleri ile devam edelim. Pasta tarifleri başlangıç için sıralamaya girmenin oldukça zor olduğu bir kelime. Bununla bağlantılı “long tail keyword” olarak geçen sözcükleri bulmamız gerekiyor. Türkçeye uzun kuyruklu anahtar kelime olarak çevrilen bu kelimelerin aranma hacmi daha düşük ve dolayısıyla rekabet de daha düşük. Pek çok SEO uzmanı öncelikle anahtar kelimeleriyle ilişki bu sözcüklerde yükselmeye çalışırlar. Bunun yanında SEO uyumlu bir makale oluştururken bu anahtar kelimeleri kullanmak da sıralamalarda yükselmeye yardımcı olur.

Anahtar kelimenizle alakalı farklı anahtar kelimeleri farklı amaçlarla kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu anladık fakat bu kelimeleri nereden bulacağız?

Google Aramalarıyla Anahtar Kelime Bulmak

İlk adresimiz Google aramaları olacak. Pasta tarifleri şeklinde bir arama yapalım. Ardından sayfayı en aşağıya kaydıralım. Pasta tarifleri ile ilgili aramalar başlığı dikkatinizi çekecektir. Burada yer alan arama terimleri, sizin anahtar kelimeniz ile ilişkilidirler. Google anahtar kelimeye en yakın ve sık aranan terimleri burada kullanıcılarına önerir.

Burada yer alan sözcüklere tıklayarak ve sayfanın en altına tıklayarak onlarla da bağlantılı arama terimlerini bulabilirsiniz. Bu şekilde devam ederek çok sayıda anahtar kelimeye ulaşırsınız.

Keyword IO ile Anahtar Kelime Bulmak

Keyword.io anahtar kelime araştırmaları için geliştirilmiş bir araçtır. Ücretli ve ücretsiz üyelik seçenekleri mevcut. İstediğiniz ülkeden ve isterseniz Google isterseniz diğer arama motorlarından anahtar kelime fikirlerini sizin için derliyor.

Örnek olarak para kazanma yöntemleri şeklinde bir arama gerçekleştiriyorum. Ardından bana bunun çeşitli kombinasyonlarını veriyor. İstediklerimi ayrı bir listeye ayırıp doğrudan txt dosyası şeklinde indirebiliyorum.

UberSuggest Anahtar Kelime Aracı

Ubersuggest de Keyword.IO gibi bir araç. Deneme yaparsanız Keyword IO ile hemen hemen aynı sonuçları getirdiğini görebilirsiniz. Bu aracın en büyük avantajı ücretsiz sürümünde de anahtar kelime aranma sayılarını sizlere veriyor olması. Tahmini bilgiler olsa da oldukça işe yarar.

Benim favori aracım UberSuggest ancak tabii ki kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçları göre diğer çözümlerden de faydalanıyorum.

KeywordTool.IO Anahtar Kelime Sitesi

Keyword Tool io bu başlıkta inceleyeceğimiz son anahtar kelime türetici araç. Bu site sayesinde anahtar kelimenizin farklı türetilmiş versiyonlarına ulaşabiliyorsunuz. Eğer aranma hacmi veya diğer detaylara sahip olmak istiyorsanız premium üyelik satın almanız gerekiyor.


Manüel Anahtar Kelime Analizi

Bu araçların yardımıyla yeni anahtar kelimeler türetebilirsiniz. Bununla beraber anahtar kelime bulucu araçların dışında da kullanabileceğiniz son derece etkin kaynaklar var.

Ülkemizde kapalı da olsa VPN gibi araçlarla erişilebilir olan Wikipedia, Ekşisözlük, Donanımhaber ve benzeri platformlar üzerinde bir konu hakkında çeşitli bilgilere ulaşılabiliyor. Wikipedia biraz daha ansiklopedik bilgiler verirken diğer platformlar sıradan kullanıcıların yorumlarına yer veriyor. Buralarda konu hakkında yazılanları gözden geçirmek ve anahtar kelimenize yakın sözcükleri bulmak önemlidir.

Bu kombinasyonların aranma hacimleri muhtemelen pek yüksek olmayacaktır. Zira yüksek aranma hacmine sahip kelimeleri önceki aşamalarda ya size Google önermiştir ya da anahtar kelime bulucu araçlar size sunmuştur. Farz edelim ki bu kelimelerin aylık aranma hacmi ortalama 500 olsun. Bu yan kelimelerden 25 tane bulduğunuzda toplam aranma hacimleri 12500 olacaktır. Bu sayı günde 500 kişiye yakın bir hit akışı demektir.

Üstelik bu 50 kelimede yükselmek için çalışma yapan rakipleriniz pek olmayacaktır. Kimilerini yalnızca paragraflarda bir kere geçirmek dahi sıralamalarda yer almanız için yeterli olacaktır. Büyük kelimelere yatırım yapmak için ödediğiniz yüksek meblağlardan çok daha düşük bir paraya, yüksek sayıda ziyaretçiye kavuşma fırsatı yakalarsınız.

Dikkatli bir anahtar kelime analizi yapmak bu sebeple büyük önem taşır. Kimi içeriklerin hazırlanması 1-2 saatken anahtar kelime analizini gerçekleştirmek 4-5 saati bulabilir. Eğer analizinizi SEO çalışmaları için yapacaksanız, size garanti edebileceğim bir şey var. SEO çalışmaları arasında verdiğiniz emeğe en çok değen şey anahtar kelime analizidir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, sorularınız ve yorumlarınız için aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

Yorum Bırak

1 Yorum

  • Çok temiz bir anlatım olmuş. Anahtar kelime analizi yaparken faydalanılması gereken tekniklerin tümünü anlatmışsınız.