Araştırma Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2019 Maaşları

araştırma görevlisi

Araştırma görevlisi nasıl olunur, araştırma görevlisi maaşları ne kadar gibi soruları merak ediyorsanız bu yazının ardından tümünü öğreneceksiniz.

Araştırma Görevlisi Nedir?

Araştırma görevlileri yüksek öğrenim kurumlarında görev alan kişilerdir. Ülkemizde bu kurumlar üniversitelerdir. Buralarda yapılan araştırmalar, incelemeler ve deneylerde görev alırlar. Farklı projelere destek vermesi için görevlendirilebileceği gibi kendileri de belirli araştırmaları yönetebilirler.

Bunun yanı sıra yetkili organlar tarafından verilen çeşitli işleri yapmak araştırma görevlisinin görevleri arasındadır.

Araştırma Görevlisi Ders Verebilir Mi?

Yönetmeliğe göre ders verebilmek için en azından yardımcı doçent unvanıyla kurumda kadrolu olarak bulunmak gerekir. Aksi taktirde ders verilemez. Araştırma görevlisi de bu sebeple ders veremez, ders karşılığı ücret alamaz.

Kural bu şekilde olsa da pek çok üniversitemizde araştırma görevlilerinden ders vermesi istenir. Özellikle beraber çalıştıkları hocalar kendi iş yükünü azaltmak için araştırma görevlilerinden yaralanabilmektedir.

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma görevlisi olmak için üniversite hayatının başından itibaren derslere asılmak önem arz eder. Ders başarısı, araştırma görevlisi adayı olmanın en önemli koşulları arasında yer alır.

Başarılı bir okul hayatının yanı sıra 2 farklı sınavda da başarı beklenir. ALES, YÖK tarafından yapılan ve “akademik personel ve lisans üstü geçiş sınavı” üzerinden yeterli puana ulaşmak gerekir. İkinci sınavsa geçerliliği yüksek bir dil sınavıdır. TOEFL buna örnek verilebilir. Araştırma görevlilerinin bilim yapacağı için yabancı dil hakimiyetinin yüksek olması beklenir. Yabancı dil sınavından da başarı sağlanırsa  artık araştırma görevlisi olunabilir.

Yazdıklarımızı toparlamak gerekirse;

Araştırma Görevlisi Olma Şartları

  1. Başarılı bir üniversite hayatı gerekir. Okul ortalaması burada başarıyı kanıtlayacak yegane göstergedir. Üniversite yıllarında okul ortalamasını mutlaka yüksek tutmak gerekir.
  2. Geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından yeterli notu almak gerekir. Böylece yabancı dil bilgisi ispatlanır.
  3. ALES sınavında başarı göstermek şarttır.

Araştırma Görevlisi Olmaya Ortalamanın Etkisi

Araştırma görevlisi alımları iki aşamada gerçekleşir. Öncelikle ALES sınavında alınan not ve dil sınavında alınan notlar sırasıyla %60 ve %40 oranında kullanılarak bir puan oluşturulur. Bu hesaplamaya göre bilim sınavına girmeye hak kazanılabilir veya kazanılamaz. Hak kazanıldıktan sonraysa ortalama faktörü devreye girer. Üniversitelerin büyük bölümü kendilerine göre bir ortalama barajı belirlemiştir. Bu ortalama sizin ortalamanızın üstüyse baraj aşılamaz ve araştırma görevlisi olmak mümkün olmaz.

ÖYP (Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı) ise ortalamanın daha çok devreye girdiği bir programdır. ÖYP başvurusunda ALES %50, lisans ortalaması %35 ve yabancı dil sınavının sonucu %15 olacak şekilde puan hesaplanır.

Araştırma Görevlisi Dil Sınavının Önemi

Yabancı dil alanında kendisini kanıtlamış belli başlı sınavlar vardır. Bunlara örnek olarak TOEFL ve IELTS verilebilir. Üniversitelerin büyük bölümü yabancı dil sınavında 70 üzeri not ve dil sınavında da 50 üzeri notu şart koşar. Bu şartları sağlamayan araştırma görevlisi adaylarının başvuruları dahi kabul edilmez.

Bu baraj puanların üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebileceğini belirtmek gerek.

Araştırma Görevlisi Maaşları 2019

Araştırma görevlisi maaşları, bu alanda geleceğini sürdürmek isteyenlerin ilk merak ettiği konulardan bir tanesi. Güncel araştırma görevlisi maaşları 4.600 TL ile 4.800 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Yorum Bırak