Arkeoloji Nedir? Arkeolog Kimdir? Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

arkeolog

Arkeoloji Nedir?

Arkeoloji, Türkçe’ye kazı bilim olarak çevrilse de bu çevirinin konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişiler tarafından yapıldığı açıktır. Arkeoloji yalnızca kazılar yaparak ilerlemez, kendi içerisinde çok sayıda teknik barındırır.

Arkeoloji; tarih, sosyoloji ve kimya gibi çok sayıda bilim dalıyla ortak hareket eder. Çalışmalarla toprak altında kalmış eserleri ortaya çıkarmayı amaçlar. Bu eserler kimi zaman binlerce yıl öncesinden kalmış mücevherler, kimi zamansa bir canlının fosilleri olabilir. İlgili eserleri büyük bir sabırla en ufak bir zarar vermeden ayıklayan arkeoloji sonrasında diğer bilim dallarıyla birlikte çıkarımlarda bulunur.

Arkeoloji zaman ve kültür bazında çeşitli alt dallara ayrılmıştır. Birkaç örnek vermek gerekirse; Mısır, tarih öncesi, orta çağ bu alt dallardan bir kaçıdır.

Arkeolog Kimdir?

Üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde lisans eğitimini tamamlamış kişiler arkeolog unvanına hak kazanırlar. Arkeologlar geçmişten bugüne toprak altında kalmış tüm kalıntılarla ilgili araştırmalar yürütürler. Toprak altı burada bir anlamda mecazdır, sıklıkla düşülen yanılgının aksine arkeologlar yalnızca toprak zeminde çalışmaz. Suyun içerisinde sakladığı medeniyetlere dair araştırmalarda da aktif olarak görev alırlar.

Konuya uzak halkın en sık ilgisini çeken keşifler genellikle toprak altında kalmış eski bir kentin meydana çıkarılmasıdır. Bilim dünyasını, özellikle biyoloji ile ilgilenen kesimi en çok heyecanlandıransa genellikle önemli bir fosilin meydana çıkmasıdır.

Arkeologlar Neler Yaparlar?

  1. Geçmişten günümüze birikmiş ancak insanlığın haberdar olmadığı eserlere ulaşmak için izleri takip ederler.
  2. Ortaya çıkardıkları eserlerin bütünlüğünü sağlamak için çalışmalar yürütürler. Gerekli durumlarda onarımlarını sağlarlar.
  3. Müze veya arkeolojik eserlerin sergilendiği çeşitli alanlarda ilgili eserlerin korunmasıyla ilgili görev alırlar.
  4. Gözlemci olarak çeşitli kazılarda görev alabilir.
  5. Herhangi bir hırsızlık veya zarar durumuna dair şikayette bulunmak üzere görevlendirilebilir.
  6. Yakın çevrede bulunan ören yerlerinin kontrolünü yapar ve gerekli durumlarda rapor tutar.

Arkeolog Çalışma Alanları

Bir arkeolog hangi alanlarda çalışmalarını yürütebilir? Yaygın iş verenler kimlerdir?

Özel sektörden ziyade devlete ait kurumlarda çalışmaları daha yaygındır. Kültür bakanlığı çok sayıda arkeolog için istihdam sağlar. Çeşitli müzelerde kendilerine sıklıkla iş bulurlar. MTA da kimi zaman arkeologlara iş fırsatı sunar. Bunların yanı sıra üniversitede kalıp akademiye devam etmek de tercih edilebilecek alternatifler arasındadır.

Arkeolog Maaşları 2019

Bir arkeolog’un ne kadar kazandığını merak ediyorsanız yanıtlayayım. Bir arkeolog ortalama olarak 4-5 asgari ücrete denk ücret almaktadır. Tabii ki mesleğe başlangıçta bu ücretin altında kalınabileceği gibi ilerleyen dönemlerde üzerine de çıkılabilir.

Yorum Bırak