Arşiv Memuru (Arşivci) Kimdir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

arşiv memuru

Arşiv Memuru Kimdir?

Çeşitli müdürlüklerimizin büyük arşivlere sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Bu arşivlerin tertiplenmesi, düzenli tutulması ve kaydının tutulması gibi işlemler son derece önemlidir. Arşiv memuru, bulundukları kurumlarda arşiv düzeninden sorumlu kişilerdir.

Arşiv Memurunun Görevleri Nelerdir?

Arşiv memurunun görevlerine değinmek gerekirse,

  1. Kendisine iletilen dosyaların kontrolünü sağlamak. Eğer ilgili dosyalarda çeşitli belge ve evrakların eksikliği söz konusuysa ilgili birimlere durumu bildirmek. Gerekli durumlarda eksiklikleri tamamlamak.
  2. Tüm kontrollerden geçmiş dosyaları arşive uygun şekilde tasnif edip etiketlendirmek. Gelecekte evrakların kolay bulunabilirliği açısından çoğu kurum tasnif ve etiketleme işlemlerime oldukça önem gösterir.
  3. Arşivde bulunan çok sayıda dosya ve klasörün bakımını sağlamak. Uygun düzende tamamını saklamak ve herhangi bir zarar görme ihtimallerine karşı fiziksel koşulların optimizasyonuyla ilgilenmek.
  4. Dosyalara ihtiyaç duyulduğunda arşivden istenebilir. Bunların ödünç verme işlemlerinin kaydını tutmak ve sonrasında takibini yapmak arşiv memurunun en önemli görevlerindendir.

Nasıl Arşiv Memuru Olunur?

Üniversitelerin arşiv bölümleri artık öğrenci alımına kapanmıştır. Bu sebeple arşiv memuru olmak istiyorum diyen kişilerin herhangi bir üniversitenin arşiv bölümünü bitirerek mesleğe adımını atması imkansız hale gelmiştir.

Arşiv memuru olmak isteyenlerin üniversitelerin kütüphane ve dokümantasyon ile ilgili bölümlerinden mezun olması önemli avantaj sağlar. Bununla beraber Restorasyon, Türk Dili ve Edebiyatı gibi çok sayıda bölüm öğrencilerine de özel şartlar altında arşiv memuru ataması yapılabilmektedir.

Arşiv memurluğu KPSS puanı kaçtır? Arşiv memuru olmak isteyen kişilerin KPSS 2, 3 ve 4 puan türlerinde 70 barajını aşması koşulu aranır. Bunun ardından açılan kadrolara atamaları gerçekleştirilebilir.

Arşiv Memuru Maaşları 2019

Arşiv memuru 2018 maaş bilgisi şu şekildedir,

Mesleğe yeni başlayan kişiler net 2740 TL maaş almaktadır. 25 yıl ve üzeri deneyime sahip arşiv memurunun maaşıysa 3200 TL bandına gelmektedir. Kimi mesleklerde tecrübe arttıkça maaştaki artış çok fazla olabiliyor. Arşiv memurluğu bu alanlardan değil. 25 yıllık bir deneyim sonucunda dahi alınan maaş, yeni başlayan kişilere göre yalnızca 450 TL fazladır.

Kariyerinde yükseliş ve yüksek maaş hedefleyen kişilerin farklı alanlara yönelmesi hedeflerine daha kolay ulaşmalarına yardımcı olacaktır. Arşiv memuru olarak iş hayatına giriş yaptıktan sonra KPSS sınavına yeniden girerek farklı alanlara atanmaya da çalışabilirsiniz.

Yorum Bırak