Astrofizik Nedir? Astrofizikçi Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

astrofizik

Astrofizikçiler, gök bilimciler olarak da bilinir. Bu ifadedeki gök; bulutların, atmosferin ötesinde bir kavramdır. Yıldızları, gezegenleri, kara delikleri ve akla gelebilecek diğer gök cisimlerini kapsar. Astrofizik alanı astronomi ve kozmolojinin ortak dalı gibidir. Bu kavramlara daha yakından bakalım. Öncelikle astrofizik nedir sorusundan yola çıkacağız ve sonrasında nasıl astrofizikçi olunur ve astrofizikçi maaşları ne kadardır konularına değineceğiz.

Astrofizik Nedir?

Birkaç tanım yaparak başlayalım.

 • Kozmoloji: Evreni bir bütün olarak gören ve büyük boyutlu cisimleri inceleyen bilim dalıdır.
 • Astronomi: Gezegenlerin, yıldızların ve akla gelebilecek tüm diğer gök cisimlerinin ölçümlerini gerçekleştirir. Ölçümlerinde kriterleri gök cisimlerinin pozisyonları, yayılan ışık dalgaları, hareketleri ve karakteristik özellikleri gibi şeylerdir.
 • Astrofizik: Evrendeki küçük ve orta büyüklükteki cisimlere fizik gözüyle yaklaşır ve bunlar hakkında fiziksel teorileri üretir.

Kozmoloji ve astronomi arasında net çizgilerle ayrım yapmak mümkün değildir. Şu alan astronomiye aittir, kozmoloji kesinlikle ilgilenemez gibi görüşleri öne sürmek mümkün değildir. Bu durumun tam tersi de geçerlidir.

Diğer taraftan bu 3 bilim birbirini tamamlayıcı özelliğe sahiptir. Konuya nispeten farklı bakış açılarıyla yaklaşıp yine nispeten farklı açılardan ele alırlar.

Astrofizikçi de bu bilim dallarından astrofizik tercihinde bulunmuş ve bu alanda ustalaşmış kişidir.

Dünyanın en önemli bilim organizasyonları arasında yer alan NASA astrofiziksel hedeflerini şu şekilde belirlemiştir;

 • Evrenin işleyiş kurallarını bulmak.
 • Evrenin başlangıcını keşfetmek ve sonrasındaki evrim sürecine dair teoriler üretmek.
 • Uzayda farklı yaşam formlarını keşfetmeye çalışmak.

Nasıl Astrofizikçi Olunur?

Ülkemizde astrofizikçi olmak isteyenlerin üniversite tercihlerinde seçebileceği lisans bölümleri şunlardır;

 • Astronomi ve Uzay Bilimleri
 • Uzay Bilimleri ve Teknolojileri
 • Astronomi
 • Astrofizik
 • Fizik

Bu alanlarda lisansı tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora sayesinde astrofizikçi olma fırsatı tanınır.

Astrofizikçi Maaşları Ne Kadar? 2019

Astrofizikçilerin önemli bir bölümü kendisini bilime adamış kişilerdir. Dünyada oldukça az sayıda astrofizikçi vardır. Astrofizikçi sayısının dünya nüfusuna oranı milyonda bir gibi bir rakamdır. Paradan ziyade bilim aşkıyla yanıp tutuşanların tercih etmesinde yarar vardır.

Astrofizikçi maaşları kamu ve kuruluşlarda 4000 TL seviyesinden başlar. Yurt dışı olanaklarıysa oldukça geniştir. NASA ve benzeri dünyanın en büyük bilim örgütleri başarılı astrofizikçilere her zaman kapılarını açarlar. Ayrıca yurt dışında akademisyenlik isteyenlerin de dikkate alması gereken bölümlerden birisidir.

Yorum Bırak