Nasıl Astronot Olunur? Astronot Maaşları Ne Kadar?

astronot

Astronot Nedir?

Uzay araştırmalarında insan gücü desteğini sağlayan kişilere astronot diyoruz. Uzay çalışmalarında büyük bir sorumluluğu üstlenen astronotlar ciddi bir altyapıya sahipler. Zira gerçekten üstün bir eğitimden geçmemiş kişilerin astronot olarak kariyerine devam etmesi pek mümkün görünmüyor.

İnsanlığın ilk uzay çalışmalarına baktığımızda Rusya ve ABD başı çeken ülkeler diyebiliriz. Bunun yanında Avrupa, Japonya ve Kanada’da ESA, JAXA ve CSA gibi ajanslara ev sahipliği yaparak uzay çalışmalarında öne çıkmışlardır. Uzay çalışmalarını sürdüren bu kuruluşlarda da bir astronot görev alabilir. Çok sayıda uzay çalışması yapan ülke ve kurum olduğu için astronot tercihlerinde kriterler de değişkenlik gösterebiliyor. Farklı ülkelerde farklı beklentiler olabiliyor.

Nasıl Astronot Olunur?

Astronot Olmak İçin Hangi Eğitim Alınmalı?

Astronotların analitik düşünme beceresi büyük önem arz eder. Sayısal bilimlerle yakından alakalı kişilere büyük öncelik tanınır. Astronot olmak isteyen bir kişinin temel bilimler (matematik, fizik, kimya ve biyoloji), mühendislik veya bilişim alanında lisans eğitimini tamamlamış olması beklenir. Astronotların büyük bir kısmı lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans ve doktora gibi sayısal alanlara hakimiyeti kanıtlayan ekstralara sahiptir. Bu sayede kendilerini kanıtlamış olurlar.

Astronot Olmak İçin Fiziksel Şartlar

Uzayda görevde bulunmak insan vücudu için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Uzay şartlarında en uygun şekilde yaşamına devam edebilecek kişiler astronot olma konusunda diğerlerine göre avantaja sahiptir. Uzayda yer çekiminden kaynaklı olarak ağırlıklar sıklıkla değişir. Basınçtaki ani değişimler kişiyi kötü etkileyebilir. Tüm bunlara karşın yapılacak testlerle astronot adayının mesleğe ne kadar uygun olduğu tespite edilir.

Astronotların uzayda yapacakları görevlere göre kendilerinden beklenen fiziksel özellikler değişkenlik gösterebilir. NASA üzerinden örnek vermek gerekirse, öncelikle kişilerin kaptan pilot olarak en az 1000 saat uçuş yapmış olması gerekiyor. Görüşlerinde herhangi bir sıkıntı olmaması, bir insanın görebileceği en iyi seviyede olmaları bekleniyor. Astronot olmak isteyenlerin 160 cm ile 190 cm arasında bir boya sahip olmaları şart görülüyor. Uzayda kişinin sağlığını koruyabilmesi için tansiyon da çok önemli bir kriter. Otururken tansiyon 140/90 mmHg değerini aşan kişiler NASA’da astronot olma şansı elde edemiyor.

Astronot Olmak ve Yabancı Dil

Amerika ve Rusya uzay çalışmalarında öncü ülkeler oldukları için İngilizce ve Rusça bilen kişiler astronot olurken avantaj yaşıyorlar. Amerika ve Rusya her ne kadar zıt ülkeler olarak görünse de uzay çalışmalarında birbirlerinin çalışmalarından faydalanmak istemektedirler.

Astronot Eğitimi

Tüm şartları sağladıktan sonra kabul edilirseniz ilgili kuruluşlar sizlere kendi eğitimlerini veriyorlar. Kurumdan kuruma değişen bu süre NASA’da 2 yıl. Başka yerlerdeyse 40 aya kadar uzayabilen bir eğitim süresi mevcut.

Astronot Maaşları 2019

Astronotların ne kadar maaş aldığı bir diğer merak konusu. Çalışılan yerlere ve alt yapıya göre büyük değişkenlik gösterebiliyor. Makas açık diyebilirim.

NASA’dan örnek vermek gerekirse, sivil görevliler 5300$ ile 11790$ arasında maaş alıyorlar. Askeri kökenlilerse 6500$’dan başlayıp 8650$’a kadar maaş alıyorlar. Bunun yanında ekstradan yemek ücreti için 1100$, barınma ihtiyacı için 1600$ gibi pek çok ekstra ödeniyor.

Yorum Bırak