Backlink Nedir? Neden Backlink Alımı Yapılıyor?

backlink nedir

Backlink temel anlamda bir internet sitesinin başka bir siteye bağlantı vermesidir. Örneğin şimdi kendi sitem üzerine bir bağlantı vereceğim: Parayap. Bu bağlantıya tıkladığınız taktirde doğrudan benim sitemin ana sayfasına giden bir pencere açılacaktır. Buna Türkçe’de bağlantı veya köprü, İngilizce’de link diyoruz.

Bu bağlantılar normalde yalnızca yol göstericilerdir. İnsanlar için tasarlanmalı ve onların istenilen adreslere ulaşabilmesi için köprü görevi görmeleri gerekir. İnternetin ilk ortaya çıktığı ve yaygınlaştığı zamanlarda da amacına uygun şekilde kullanıldı. Arama motorları oldukça yetersiz olduğu için dizin dediğimiz sistemler vardı. Bir dizine girip örneğin sağlık kategorisine girer ve sağlıkla ilgili çeşitli siteleri görürdünüz. İstediklerinize tıklayıp ulaşırdınız.

Google, bugün Dünya’nın en büyük arama motoru, ilk piyasaya çıktığında dahiyane bir fikirle geldi. Arama motorlarının yetersizliğini gidermek adına bu fikir çok değerliydi. Bu fikir, bir internet sitesinin değerini “ona verilen bağlantılara” göre belirleyip sıralamada da bu değere göre yer vermekti. Böylece en çok tavsiye edilen, insanların en çok beğendiği, en güvenilir kaynak en üst sırada yer alacaktı. Sonrasındaysa daha az bağlantı alan sitelere doğru bir sıralama yapılacaktı.

Buna pagerank algoritması denildi. Page Rank Türkçe’de aşağı yukarı sayfa rütbesi, sayfa değeri gibi bir anlama geliyor. Google arka planda tüm internet sayfalarına kendilerine gelen bağlantı sayısına göre bir değer verdi. Bu değere göre de sıralamaları gerçekleştirdi ve kısa sürede başarılı sonuçlar ürettiği için dizin sitelerini yerinden etti ve alternatif arama motorlarının da önüne geçti.

Google artık çoğu internet kullanıcısının başka sitelere ulaşmak için kullandığı bir aracı haline gelmişti. Google üzerinden ziyaretçi çekmek içinse bol bol bağlantıya sahip bir internet sitesi olmak gerekiyordu. İnsanlar da bu bağlantıları ücretli şekilde temin ederek adeta Google’ı kandırmaya odaklandı. Para karşılığında aldıkları backlinkler sayesinde daha fazla ziyaretçi çekiyor, ziyaretçilerden daha fazla para kazanıp daha fazla link alıyorlardı.

Açıkça söylemek gerekirse para karşılığı link alımı Google sonuçlarını manipüle etmek ve oradan ziyaretçi çekmek için yapıldı. Bugün de farklı koşullar altında olsa da bu sistem çoğu SEO’cu tarafından tercih ediliyor. Google bu süreçte kendisini çok geliştirdi. Manipülasyona karşı çok sayıda önlem aldı ve güzel cezalar getirerek bu durumun önüne geçmeye çalıştı. Dolayısıyla ücretli backlink alım & satımında da dikkat edilen kriterler değişti.

Nedir bu değişen kriterler?

Backlink analizini çok daha gelişmiş şekilde yapmaya başlayan Google, ilk başta değerli sayfaların verdiği linklerin de daha değerli olduğu bir algoritma kullandı. Yetersiz gelince bu sefer insanların bilmediği, çözemediği bir backlink algoritmasına geçti. Zamanla sürekli geliştirilen bu algoritma günümüzde backlink alarak sıralamalarda yükselme işini oldukça güç hale getirdi.

Günümüzde para karşılığı backlink alımı sitenin ceza alarak arama sonuçlarından tamamen silinmesiyle sonuçlanabiliyor. Bunun yanında kalitesiz ve alakasız backlinkler siteye yarardan çok zarar getirebiliyor. Google, sistemini gerçekten çok geliştirdi. Bir sitenin değerini yalnızca aldığı bağlantılardan değil, farklı kriterler üzerinden de ölçümlemeye başladı. Dolayısıyla her geçen gün backlinkin önemini de azaltmaya devam ediyor.

Bu sayede arama sonuçları üzerindeki manipülasyonları azaltıp en doğru sonuçları kullanıcılara sunabiliyor.

Sonuç olarak önemi geçmişe göre azalsa ve alımı zorlaşsa da bir backlink piyasası hala mevcut. Hem de eskisinden çok daha canlı! Backlink ihtiyacı olan kişilere backlink sağlayarak para kazanan da çok sayıda insan var.

Not: Bu yazı hiçbir şekilde backlink alım ve satımına teşvik içermez. Google arama motoru, bu durumu saptadığında ağır şekilde cezalandırmaktadır. Anlatılanlar yalnızca bilgi verme maksadı taşır.

Yorum Bırak