Backlink Satarak Nasıl Para Kazanılır? Ağ Kurun! Müthiş Stratejiler!

backlink nedir

Backlink satarak para kazanmayı açıklayacağım ancak bu yazıyı okuyan iki kesim var. Bir kesim backlink ve SEO kavramlarına aşina, en azından tanımlarını biliyor. Diğer kesimse bu kavramlar hakkında bilgi sahibi değil. Öncelikle bilgi sahibi olmayan kişiler için backlink nedir onu öğrenmeli.

Bunu düşünerek dün backlink nedir başlıklı bir yazı yayınladım. Konuya hakim olmayanlar oradan önce ne olduğunu öğrenip sonra bu makaleye dönmeli.

Şimdi yazımıza geri dönelim.

Backlink Satarak Para Kazanma

Size son vereceğim strateji ufak çaplı bir yatırım gerektiriyor ancak uzun vadede çok kazançlı olacak. O yüzden ilk maddeden son maddeye kadar okumaya özen gösterin.

Kendi Sitesinden Backlink Satmak İsteyenler

Eğer bir web siteniz varsa ondan gelir elde etmek için backlink satabilirsiniz. Satabileceğiniz türler, site wide (site geneli) backlink ve tanıtım yazısıdır. Site geneli linkler footer link olarak da adlandırılabiliyor ancak bunu sitenin yan tarafından, sidebar bölümünden de satanlar mevcut.

Kendi sitenizden backlink satarken sitenizin değeri fiyat üzerinde belirleyicidir. Özgün bir site kopya bir siteye göre, ziyaretçi sayısı yüksek site ziyaretçisi az siteye, özgün içerik sayısı yüksek site az siteye göre daha avantajlıdır.

Eğer siteniz kendi alanında yükselmek ve Google’da ilk sıralara oturmayı amaçladığınız bir siteyse aynı sektördeki sitelere link vermemelisiniz. Bu onların sizin sitenizin üzerinde kalmasına yol açar.

Backlink Paketleri Satmak

Backlink paketleri özellikle webmaster forumlarında revaçta olan konular. Program yardımıyla yapılan backlink paketleri geçmişte çok etkili olmasına rağmen günümüzde yararından çok zarar getirebiliyor.

Yine de özellikle sosyal medyadan backlink almak isteyenler program yardımıyla oluşturulan paketlerden faydalanıyor. Bu paketler örneğin 100 Facebook beğenisi, 100 Google +1 paylaşımı gibi maddeler içeriyorlar. Paketinize bunları eklemek istiyorsanız mutlaka bu programlardan en az birini öğrenmeniz gerekecektir.

Bunun yanında backlink paketlerinde sıklıkla rastladığımız forum tanıtımı kimi zaman programlarla kimi zaman elle yapılabiliyor. Elle yapılan tanıtımlar için daha fazla ücret ödeniyor.

Eğer elinizde yoksa ekşisözlük, uludağ sözlük gibi sitelerden bir hesabınız olmasını öneririm. Keza kızlarsoruyor platformu için de aynısı geçerli. Backlink paketlerinizi buralardan gelen linklerle zenginleştirmek ilgiyi arttıracaktır.

Son olarak örneğin 5 adet Google News kayıtlı siteden tanıtım yazısını ekleyebilirsiniz. Böyle sitelere sahip olmanız gerekmez. Sizden paketi alan kişiden ücreti aldıktan sonra siz de o paranın bir kısmıyla bu sitelerden tanıtım yazısı satın alırsınız.

Forumlardaki konuları inceleyerek bu konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Backlink Satmak için Blog Ağınızı Kurun

Bu bölüm biraz yatırımla ilgili. Kendi backlink ağınızı kurduğunuzda bunun üzerinden tahminen 1 yıl geçince para kazanmaya başlarsınız. Örneğin 20 adet internet sitesi açarak başlarsınız. Bu sitelerin farklı IP’lerde bulunmasına önem veriyorlar, o yüzden siz de dikkat etmelisiniz.

Sitelerin farklı kategorilerde olması önemli. Sonrasında mümkünse tümünü kendiniz güncel tutmaya odaklanmalısınız ancak bu kadar sitenin yönetimini halletmek kolay değildir. Makale satın alarak sitelere zamanlamanız gerekir. Site başına haftada 4-5 makale civarında idealdir. Sitelerde alt yapı olarak WordPress kullanabilirsiniz. Tema tercihlerini farklı yapmalısınız. Siteleri kesinlikle aynı Google webmaster araçları hesabına dahil etmeyiniz. Sitelerin birbiriyle ilişkili olduğuna dair ne kadar az kanıt bırakırsanız o kadar iyi olur.

1 senelik yatırımınızın size ciddi bir maliyeti olacaktır. Site başına 50 TL üzerinden hesap yapacak olursak 1000 TL sırf sitelerin yıllık masrafı olacaktır. Makalelerin masrafı da buna göre oldukça yüksek olacaktır. Ucuz yerlere yazdırır ve kelime sayısını çok abartmaz iseniz nispeten uygun maliyete günü kurtarırsınız.

Gelecekte bu 20 sitenin her birinden ortalama 10 adet site geneli backlink satabilirsiniz. Toplam 200 adet satış anlamına gelir. Ortalama bir linkin aylık 25 TL olacağını düşünün. Eğer siteleriniz bu süreçte yüksek ziyaretçiye ulaşırsa çok daha fazlasını elde edebilirsiniz ancak en kötü ihtimalle ortalama 25 TL den alıcı bulabilirsiniz.

200 * 25 = 5000 TL aylık site geneli satışlardan aldığınız kardır. Ayrıca 20 TL gibi bir fiyatla tanıtım yazısı satacağınızı ön görelim. Siteleri temiz tutmak adına haftalık yalnızca birer yazı satsanız dahi site başına 80 TL kazanç getirir. 80 * 20 = 1600 TL’de tanıtım yazısı geliri elde edersiniz.

Toplam fiyat 6600 TL seviyesine ulaştı. Siz link alımlarını arttırarak tabii ki bu fiyatı arttırabilirsiniz.

Eğer maliyet hesabı gözünüzü korkutursa örneğin bu projeyi 10 site veya 5 site için de gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımınızın gelecekteki değeri de buna bağlı olarak düşecektir.

Yorum Bırak