Blog Yazarak Para Kazanmak | Mümkün Mü? Nasıl Para Kazanılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog açarak para kazanmak, internetten para kazanmak isteyenlerin en sık denediği alanlar arasında yer alıyor. Daha önce internet sitesi açarak para kazanmak başlıklı bir yazı hazırlamıştım. Orada para kazanabileceğiniz site çeşitlerine değinmiştim ve blog üzerinden para kazanmak da onlardan bir tanesiydi. Kendi içerisinde çeşitli handikapları olan bir konu olduğu için detaylı bir içerik üretmek istedim. Bu yazıda konuyu tüm detaylarıyla ele alacağız.


Blog Nedir?

Blog siteleri, bir veya birden fazla yazar tarafından üretilen içeriklerin paylaşıldığı sitelerdir. Forumlar kadar ziyaretçilerden gelen içeriğe bağımlı olmaması en büyük avantajlarından bir tanesidir. Kendi içerisinde çeşitli alt kategorilerde değerlendirilebilir. Birkaç örnek vermek gerekirse kişisel blog, yemek tarifi blogu ve onlarca benzerleri türetilebilir. Bu konuyu yazının devamında özel bir alt başlık olarak anlatacağım için şimdi detaylara girmiyorum.

Blogdan Para Kazanılır Mı?

Başlangıçta akla ilk gelen soruyu yanıtlayalım. Blogdan para kazanmak mümkün mü? Kesinlikle evet.

Peki kolay mı? Bunun kolay olduğunu söyleyerek insanları gaza getirmek doğru olmaz. Bu iş çok basit ve kolay para kaynağı olsa herkes bir blog açar ekmeğini kazanırdı.

Blogdan para kazanmak için akıllı ve planlı çalışmanız gerekiyor. Hangi alanda blog yazdığınıza bağlı olarak çeşitli kriterleri yerine getirmeniz gerekecektir. O alanda en iyi içerikleri üretmelisiniz, en hızlı açılan, kullanıcıların en rahat edebileceği tasarıma sahip olmalısınız ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çeşitli çalışmalar yapmalısınız.

Peki rastgele çalışmalarla bu işe girişip para kazanan kimse yok mu? Elbette var. Ancak bu şekilde yapılan denemelerin sayısı 1000 taneyse ancak 5-10 tanesi başarıya ulaşıyor. Diğer taraftan doğru bir yol haritası belirleyip mantıklı hamleler yapmak ve gerçekten çok çalışmak başarının kaçınılmaz olmasını sağlıyor.

Sabır bu işte gerçekten çok önemli. Blog açtıktan sonra 1 ay içerisinde zengin olma ihtimaliniz milyarda bir dahi değil. İlk başlarda çalışmanıza rağmen pek bir karşılık göremeyeceksiniz. Emeklerinizin boşa gittiği gibi bir hisse sahip olabilirsiniz. Buna rağmen aynı disiplinle çalışmaya devam etmeniz gerekecektir. Bu süreci göze almadan bu işe girişmeyin derim. Kısa vadede para kazanabileceğiniz farklı iş fikirleri mevcut. Sabırsız kişilerin o alanlara yönlenmesi daha doğru olur.

Blogdan Nasıl Para Kazanılıyor?

Uzun yıllardır sektörün içerisindeyim ve kimi zaman çok yaratıcı yöntemlere denk geldim. Tabii ki her zaman farklı gelir kaynakları yaratmak mümkün olabilir ve bunun üzerine kafa patlatabilirsiniz. Ben sıklıkla tercih edilen blogdan para kazanma yöntemlerine değineceğim. Ardından sık tercih edilen bloglar için daha spesifik anlatımlar yapacağım.

Reklam yayınlayarak para kazanmak

Eğer legal konularda çalışıyorsanız Google gibi reklam verenlerden aldığınız reklamlarla para kazanabilirsiniz. En sık tercih edilen reklam sağlayıcı Google’dir. Google Adsense hizmetinden faydalanarak reklamcıların Google’a verdiği reklamların sizin sitenizde yayınlarsınız. Tıklama başına belli ücretler size Google tarafından ödenir. Güvenilir, stabil bir hizmettir. Sitenize giren kullanıcının ilgi alanlarına özel reklamlar yayınlanır. Arkada devamlı çalışan bir yapay zeka kullanıcılara en uygun reklamları gösterdiği için diğer firmalara göre daha fazla tıklama alırsınız.

Kimi durumlarda reklam yayınlamak isteyen firmalar doğrudan sizinle iletişim kurabilir. Örnek vermek gerekirse, 1 yıl önce ciddi şekilde ilgilendiğim beslenme üzerine bir blog sitem vardı. Sporcu beslenmesi bölümünde protein tozlarıyla ilgili nispeten niş bir içerik ürettim. Ardından birkaç firma benimle iletişime geçerek bu içeriğe sponsor olmak istediklerini belirttiler. Yazının içerisinde kendilerinin reklamını ekleyerek para kazanma şansım oldu. Bu gibi durumlarda siteniz üzerinde yer alan bir iletişim formundan veya doğrudan e-posta adresinizle size ulaşabilirler.

Satış ortaklığı sayesinde para kazanmak

Firmalar kimi zaman reklamlarını yayınlamanız karşılığında size para vermezler. Kendi ürünlerinden satış başı kazanç önerirler. Bu sayede satışını yaptıklarını ürünü sitenizde tanıtır ve yine reklamını yaparsınız. Genellikle size özel üretilen bir link verirler. Bu link üzerinden satın alımlarda size belirli ücretlerde pay verirler.

Örneğin teknoloji ve bilgisayar donanımı üzerine popüler bir blog sitesi sahibiyseniz bilgisayar firmalarından bu teklifleri alabilirsiniz. Hatta teklif gelmezse doğrudan kendiniz teklif iletebilirsiniz.

Satış ortaklığı sistemini bir nevi bayilik olarak düşünebilirsiniz. Satıcının ürününü satmasına yardımcı olursunuz ve aradan payınızı alıp kenara çekilirsiniz. Geri kalanı satıcı ve ürünü alan kişi arasındadır.

Satış ortaklığıyla para kazanmak için doğru hedef kitleye yönelmek çok önemlidir. Örneğin makyaj malzemeleriyle ilgili yazınızı okuyan kişilerden bu yöntemle para kazanmak için makyaj seti ve kişisel bakım ürünleri kullanmalısınız. Araba için yedek parça satmaya çalışırsanız pek başarılı sonuçlar almayı beklememelisiniz.

Tanıtım yazısı ve Backlink satışıyla para kazanmak

Bu yöntemde başka sitelerin tanıtım yazılarını yayınlar, onlara backlink verirsiniz. Karşılığında da paranızı alırsınız.

Önerdiğim yöntemlerden bir tanesi değildir. Çünkü genellikle sizden backlink satın almak isteyenler aynı sektördeki rakipleriniz olacaktır. Blog sitenizde arama motorlarından ziyaretçi almaya çalışan bir durumdasınız.

Siz bir rakibinize backlink verdiğinizde onu önermiş oluyorsunuz. Asıl kaynak orasıdır,  ben oranın takipçisiyim mesajını arama motorlarına iletiyorsunuz. Dolayısıyla sitenizin o konuda sahip olduğu otorite sektördeki bir rakibe aktarılıyor.

Yine de bir konuya odaklanmak yerine kişisel yazılarınızı topladığınız veya her konuda bilgiler verdiğiniz genel bir blog yönetiyorsanız düşünebileceğiniz bir yöntemdir.

Blog Kategorisine Özel Para Kazanma Yöntemleri

Bu bölümde açacağınız blog için özel önerilerde bulunacağım. Bulunduğu kategoriye göre hangi yöntemlerle para kazanabileceğinize değineceğim.

Finans Blogundan Para Kazanmak

Finans üzerine bir blog yazmaya başlayacaksanız bundan para kazanmak için reklamlara yönelmelisiniz. Sektördeki pek çok internet sitesi doğrudan Google Adsense üzerinden reklam yayınlıyorlar.

Google Adsense, farklı sektörler için farklı tıklama başı kazançlar sunar. Buna TBM (tıklama başı maliyet) deniyor. Finans sektörü en yüksek TBM’ye sahip sektörler arasında yer alır.

Bunun yanında blogunuz üzerinden yatırım tavsiyelerinde bulunuyor ve gerçekten insanların işine yarayacak tavsiyelerde bulunuyorsanız harika bir önerim daha var. Bir eğitim seti hazırlayın ve bunu satışa sunun. Yüksek ziyaretçiye sahip blogunuz üzerinden bu eğitim setini satabileceğiniz gibi Udemy gibi platformlardan yayınlayarak blogunuz üzerinden yönlendirme de yapabilirsiniz.

Kadın Blogundan Para Kazanmak

Kadın blogu pek güzel bir ifade olmadı farkındayım fakat sektörde genellikle bu isimle geçiyor. Kadın blogu, kadın sitesi gibi ifadeler genel olarak makyaj malzemeleri, kıyafet önerileri gibi doğrudan kadınları hedef alan içerikler üreten siteler için kullanılıyor.

Yalnızca makyaj malzemesi tanıtımları yapabileceğiniz veya kadınlara özel sorunlar hakkında bilgiler verebileceğiniz gibi tamamını bir araya getirip kadınlar için geniş kapsamlı bir platform da oluşturabilirsiniz.

Böyle bir blog üzerinden para kazanmak içinse yapılması gereken yine reklamlara yönelmektir. Google Adsense bu kategoride tıklama başına iyi ücretler kazandırabiliyor. Satış ortaklığı sistemi pek iş görmüyor diyebilirim.

Yemek Tarifleri Blogundan Para Kazanmak

Yemek tarifleri üzerine bir internet sitesi açtığınızda para kazanmak için pek farklı alternatifleriniz yok. Yine Google reklamları üzerinden ilerlemelisiniz.

Yaratıcı bir fikir olarak, örneğin diyet yemek tariflerine göz atanlara satış ortaklığı sistemiyle ürün satabilirsiniz.

Son dönemlerde yaygınlaşan bazı firmalar var. Size her gün yiyeceğiniz tüm öğünleri teslim ediyorlar. Bunlar sağlıklı ve size özel hazırlanmış, kalorisi, protein miktarı ve diğer detayları özenle belirlenmiş menüler. Bu ürünleri rağbet özellikle üst gelir grubunda oldukça yaygın.

Bunun gibi sitelerden satış ortaklığı almak gelirlerinizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Genel Blogdan Para Kazanmak

Genel blog sitelerini para kazanmak açısından oldukça verimsiz görüyorum. Bu tarz sitelerde teknolojiden tutun tarihe kadar çeşitli kategoriler yer alabilir. Arada yemek tarifi de yayınlanabilir finans içerikleri de yayınlanabilir.

Önermeme sebebim öne çıkmalarının çok daha zor olmasıdır. Örneğin finans üzerine bir blog açtığınızda ve içerikler ürettiğinizde bir süre sonra hem Google hem de kullanıcılar tarafından konuda otorite site olarak görülebilirsiniz. Bu sayede çok daha fazla sayıda nitelikli ziyaretçi kazanma şansına sahip olursunuz.

Yine de genel blog açacağım, nasıl para kazanırım diye düşünüyorsanız reklamlar ve backlink / tanıtım yazısı satışına yönelmenizi önereceğim. Backlink ve tanıtım yazısı satışlarında öne çıkmaya çalıştığınız sektörde yer alan sitelerden uzak durmalısınız. Zaten yüksek sayıda ziyaretçi beklemediğiniz alanlardaki sitelere backlink satabilirsiniz.

Kişisel Blogdan Para Kazanmak

Kişisel blog siteleri, yazarının çeşitli konulardaki görüşlerini paylaştığı yerlerdir. Siyasi görüşünüzü, dini inancınızı, beğendiğiniz filmleri veya şiirlerinizi paylaşabileceğiniz bir platform istiyorsanız kişisel blog açmalısınız.

Bence bir kişisel blog açacaksanız maddi getiriden ziyade manevi hazzına odaklanmalısınız. Kişisel bloglar para kazanmak için oldukça kötü bir tercih olacaktır. Hobi olarak blog yazmak oldukça iyidir ancak söylediğim gibi para kazanmayı amaçlıyorsanız önermem.

Kişisel blog sahibi olup blogları üzerinden çok iyi paralar kazanan insanlar tanıyorum. Bunlara istisna olarak bakmak daha doğru olur. Ayrıca çoğu kişi kişisel blog açıp sonrasında istemsizce bunu genel blog haline getiriyorlar. Çünkü ziyaretçi toplamak ve bu sayede para kazanmak için farklı kategoride içerikler de eklemek istiyorlar ve sonucunda kişisel blog namına bir şey ortada kalmamış oluyor.

Eğer en azından yıllık sunucu masrafım çıksın arada bir de içtiğim kahveyi ödesin derseniz reklam ve backlink satışı yaparak ilerlemelisiniz.


İnsanların sıklıkla tercih ettiği blog çeşitlerine değinmeye özen gösterdim. Özel istekleriniz olursa, x kategoride blogdan nasıl para kazanabilirim şeklinde yorumlar yapabilirsiniz. Yazıyı güncelleyip sorularınızın yanıtlarını eklerim.

Yorum Bırak

2 Yorum

 • Merhaba, ben de uzun süredir makyaj malzemeleri üzerine bir blog açmayı düşünüyorum. Üniversite öğrencisiyim, en azından harçlığıma katkıda bulunsa yeterli. Yazınız güzel bir yol gösterici olmuş. Blog yazarak para kazanabilir miyim emin değilim ancak en azından denemek istiyorum.

  Teşekkürler. 🙂

  • Öncelikle yorumun için ben teşekkür ederim. Blog yazarak para kazanmak için oldukça sabırlı olman gerektiğini yazıda çok kez vurgulamıştım, şimdi tekrardan bu konuya değinmemin alemi yok. 🙂

   Üniversite öğrencisi olduğunu söylemişsin ve yaz mevsimi geldi. Eğer kendine boş vakit yaratma şansın varsa farklı bir yol haritası daha faydalı olabilir. Sana önerim öncelikle Youtube üzerinden başlaman. Güzel içerikler ürettiğin taktirde kısa sürede iyi bir takipçi kitlesi edineceksin. İlerleyen dönemde bunu bir blogla taçlandırdığında Youtube üzerindeki takipçilerini de bloguna yönlendirme şansın olacak. Hem Youtube hem de blog üzerinden para kazanacaksın, hem de muhtemelen sıfırdan bir blog açtığında para kazanman için gereken süreden daha kısa sürede blogun sana para getirmeye başlayacak. Tercih tabii ki senin ancak yerinde olsam kendime böyle bir yol haritası çizerdim.

   Başarılar.