Çiğ Köfteci Açmak – Nasıl Açılır? Karlı Mı? Tüm Püf Noktalarıyla!

çiğ-köfteci-açmak

Son yıllarda ülkemizin en popüler yiyeceklerinden bir tanesi. Genç – yaşlı, kadın – erkek göz etmeksizin herkesin bayıldığı bir lezzet. Öğrenciler arasında inanılmaz popüler, hamburger ve pizza gibi fast food ürünlere rakip olmaya başardı. Bahsettiğim şeyi tahmin ettiniz değil mi? Çiğ köfte. Peki hiç çiğ köfteci açmayı düşündünüz mü?

Çiğ köftecilik hakkında neler biliyoruz? Çiğ köfte dükkanı nasıl açılır? Çiğ köfte satmak ne kadar kazandırıyor? Mesleğin püf noktaları neler? Harika bir rehber sizleri bekliyor!


Kısaca Çiğ Köftenin Tarihçesi

Bu kısmı merak etmiyorsanız atlayabilirsiniz ancak kısaca da olsa bahsetmek istedim. Çiğ köftenin nasıl keşfedildiği ile alakalı en yaygın hikaye, İbrahim peygamber zamanına kadar uzanır. O dönemde bir avcının eşi tarafından bulunduğuna inanılır. Zaman geçtikçe popülerliği arttı, azaldı… Fakat çiğ köfte çok değişti. Geçmişte keşfedilen ve tüketilen çiğ köfte ile bugün dışarıda yediğimiz etsiz çiğ köfte çok farklı.

Çiğ Köfteciliğin Avantajları Nelerdir?

 • Bayilik: Sektörde güzel bayilik çeşitleri var. Düşük maliyetlerle bayilik alıp dükkanınızı işletebiliyorsunuz. Anahtar teslim bayilik tipleri işe pratik şekilde başlamanızı sağlıyor.
 • Dükkan: Çok büyük mekanlara ihtiyacınız yok. Kira masrafları açısından çok iyi olmasının yanı sıra mekanın konforu için de güzel bir durum. Kışın ısıtma, yazın soğutma bedelleri düşecek, aydınlatmak için harcadığınız elektrik azalacak. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ekonomik açıdan rahatlatıcı bir faktör olduğunu görürsünüz.
 • Kar marjı: Kar marjları yüksek. Tabii ki dükkanınızın konumuna, müşteri ilişkilerinize ve sahip olduğunuz marka adına bağlı olarak popülerliğiniz değişebilir. Fakat ortalama bir çiğ köfteci adına konuşacak olursak, iyi paralar kazanıldığını söyleyebiliriz.
 • Maliyet: Başlangıç için çok büyük yatırımlara ihtiyacınız yok. Kimi meslekler büyük yatırımlara muhtaçtır. Çiğ köftecilikte ise ufak bir dükkan ve uygun fiyatlı anahtar teslim bayilik paketleri sayesinde çok küçük yatırımlarla dükkanınızı açabilirsiniz.
 • Eğitim: Uzmanlığa ihtiyacınız yok. Bayilik veren firmaların sağladığı kısa süreli eğitimler bilmeniz gerekenleri öğrenmeniz için yeterlidir.
 • Alternatif yiyecekler: Midye, içli köfte ve benzeri aperatif yiyecekler de büyük talep görüyor. Bu tarz ürünlerin de satışını yaparak cironuzu arttırabilirsiniz.

Çiğ Köfteciliğin Dezavantajları Nelerdir?

 • Rakipler: Sektörde çok sayıda çiğ köfteci açıldı ve açılmaya devam ediyor. Neredeyse her köşe başında bir çiğ köfteci olmaya başladı. Doğal olarak bu çiğ köfteci başına düşen müşteri sayısında azalmaya neden oluyor. Bir kaç sene önce, çiğ köftenin ilk popülerleşmeye başladığı zamanlarda çiğ köfteci sayısı az ve talep çok fazlaydı. Talep hala fazla ancak dükkan sayısının da fazla olması bir dezavantaj.
 • Yer belirlemek: Dükkanınızın konumunu seçerken bir tıkanıklık yaşayabilirsiniz. Bir dükkan açmak istediğinizde konumuyla ilgili iki şey istersiniz. Alternatiflerine mümkün olduğunca uzak olması ve müşterilerin ilgisini çekebilecek bir konumda olması. Her köşe başında bir çiğ köfteci olması sizin bu iki şartı sağlamanızı zorlaştıracaktır.
 • Unutmayın! Sektörde çok fazla yeni dükkan açan olsa da bir o kadar kapatanlar da var. Meslek karlı ancak büyük yanlışlar yaparak başlanırsa para kazanamayıp dükkanı kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Kimler Çiğ Köfteci Olabilir?

Çiğ köftecilik, bayilerden yararlanılarak yapıldığında gıda sektöründeki en basit işlerden biridir. Bu mesleği yapmaya başlamak için ufak bir birikim yeterlidir. İnanın çiğ köfte hazırlamayı dahi bilmenize gerek yok.

Sizlere çiğ köfteler son kullanma tarihleri de belli şekilde gönderilir. Soğutucular ve ne gerekiyorsa diğer şeyler zaten hazırdır. Hiçbir zaman oturup çiğ köfte yoğurmanıza veya kıvamını ayarlamak için uğraşmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey malzemeleri sunuma hazırlamaktır. Bu işlemler için de bayilik veren firmalar size birkaç gün eğitim vererek tüm aşamaları detaylıca öğretir.

Diğer taraftan iyi bir çiğ köfteci olmak için bunlar yeterli değildir. Peki bu işin püf noktaları nelerdir?

Çiğ Köfteciliğin Püf Noktaları

 1. Gözlem: Dükkan açacağınız çevreyi gözlemleyin. Çok fazla çiğ köftecinin olmadığı ve ilgi çekebilecek, potansiyel müşterilerin sık olduğu bir konum seçmelisiniz.
 2. Müşteri memnuniyeti: Müşteriler veli nimettir. Onların gönüllerini hoş tutmaya çalışın. İnsanları memnun etmek aslında o kadar zor değildir. Örneğin müşterilerinize ufak ikramlarda bulunun. Bırakın müşterinin o siparişinden edeceğiniz kar da ikrama gitsin. Aynı müşteri sonrasında size tekrar tekrar geldiğinde daha fazla para kazanırsınız. Hem de böyle kişiler zamanla kemik kitle oluşturmayı, çiğ köftesini hep sizden almaya başlar. Müşteri memnuniyetini sağlamanın daha pek çok yolu var. İnsanlarla gülümseyerek iletişim kurun, diğerlerinin aksine suyu ücretsiz olarak masalarda tutun. Bu öneriler arttırılabilir ve tabii ki her birini uygulama şansınız olmayabilir. Kendinize uygun yöntemler keşfederek memnun olmalarını sağlamalısınız.
 3. Lezzet: Bayilik aldığınız firma zaten çok uzun denemeler süresince ulaştığı formülü sizlere ulaştırır. Dolayısıyla lezzet konusunda ciddi problemler hiçbir zaman olmaz ancak kendiniz bir şeyler eklemeyi düşünebilirsiniz. Lezzet konusunda ekstradan güzel işler yapabilirseniz karşılığını alırsınız.
 4. Evlere sipariş: Yemeksepeti bu konuda Türkiye’de en önde yer alan kurum. Sipariş alıp götürmenin dezavantajı da var. Öncelikle Yemeksepeti’ne bir miktar komisyon ödüyorsunuz. Üzerine kuryelik yapacak elemana ihtiyacınız var, onun maaşıyla sigortasıyla, motorunun gazıyla belli bir masrafa giriyorsunuz. Ulaştırdığınız siparişleri kredi kartıyla ödemek isteyebilirler, bir komisyon da bankaya gidebiliyor. Sipariş tutarı da düşükse adeta zararına satış yapmış olabiliyorsunuz. Fakat güzel reklam yapmanızı da sağlıyor. Ne olursa olsun çağın gerçeği evlere sipariş götürmek. Rakipleriniz bunu yaparken siz yapmazsanız yine geride kalırsınız, bu sefer mecburen yapmanız gerekiyor. Bu durumda yapmanız gereken 2 şey var. Sonraki 2 maddede bunlara yer veriyorum.
 5. Mümkün olduğunca Yemeksepeti gibi aracılar olmadan bu hizmeti vermelisiniz. Yemeksepetine kayıt olun ancak telefon numaranızı dükkana asın, müşterilerinize dağıtın ve özellikle bu numara üzerinden sipariş vermeleri için ricada bulunun. Böylece en azından bir komisyon tutarından kurtulursunuz.
 6. Minimum sipariş tutarınızı yüksek tutun. Böylece en azından zararına satış yapmamış olursunuz.
 7. Hijyen: Sizlere verilen eğitimdeki temel bilgilere uyduğunuz taktirde hiçbir hijyen problemi oluşmayabilir. Fakat ortalığın biraz dağınık görünmesi, sizin hijyenik olmadığınızı düşündürebilecek tüm hareketlerden kaçının. Bunun için kendinize müşteri gözünden bakmaya çalışın. Gerçekten hijyenik iş yapsanız dahi kimilerine göre işler yanlış gözükebiliyor. O yüzden ekstra dikkat göstermelisiniz.

Çiğ Köfteci Açmanın Maliyeti

Maliyet hesabı birkaç detaya göre değişecektir. Örneğin, ne kadar kira vereceksiniz? Dükkanınızın ısıtma / soğutma maliyetleri ne kadar olacak? Kurye çalıştıracaksanız ona ne kadar maaş vereceksiniz?

Bu ve benzer detaylar maliyet konusunda belirleyici olmakla birlikte bayilik veren firmaları da incelemek gerekir. Bu firmaları gelecekte ayrı bir kategoride özel olarak tanıtmayı planlıyorum ancak maliyet açısından burada da değinmekte yarar var. Aşağıda verdiğim fiyatlar, bu markalarla çalışmak için vereceğiniz ücretler. Bu ücretlere dükkanınızın belli başlı ekipmanları da dahildir. Sadece isim hakkını satın almıyorsunuz, genel hatlarıyla dükkanınızın konseptini oluşturmak için pek çok şeyi size sağlıyorlar.

 • Komagene: Ortalama 20-30 bin civarında bütçe gerektirir.
 • Tatlıses: 15-25 bin lira aralığında bir bütçe gerekecektir.
 • Çiğköfteci Sait: Konseptlere göre değişebilse de ortalama maliyeti 20 bin liradır.
 • Oses: 15-20 bin lira gibi bir maliyetle alınabilir.

Tüm bunları düşündüğünüzde, başlangıç olarak en az 40 bin lira gibi bir parayla bu işe başlamanızı öneririm. Bu ücret iş yapacağınız bölgeye göre değişebilir. Dolayısıyla kendi maliyet hesabınızı mutlaka yapın.

Çiğ Köfteci Açmak Karlı Mı?

Maliyet hesabını az buçuk gördünüz. Avantajları ve dezavantajlarını da yukarıda okudunuz. Sektörde tutunmak kolay diyemem ancak çok zor da değil. Eğer doğru bir konumda dükkan açarsanız ve müşteri memnuniyetini sağlarsanız çok karlı bir iş yapacağınıza şüpheniz olmasın. Bu açıdan bakıldığında çiğ köfteci açmak mantıklı görünüyor diyebiliriz.

Çiğ Köfteci Nasıl Açılır?

Öncelikle mali bir iş yaptığınız için bir muhasebeciyle çalışmanız en doğrusudur. Size gerekli tüm belgeler hakkında bilgi verip yardımcı olacaktır.

Bayilik alarak çalışacaksanız, bayilik alacağınız firma size resmi pek çok işlemde yardımcı olabilir. En azından yönlendirmeler yaparak yardımcı olacaktır. Bayilik için imzaladığınız sözleşmenin örneği resmi işlemlerde gerekebilir.

Evraklarınızı hazırladığınızda vergi dairesinden gerekli işlemleri sizin adınıza yapacaklardır. Siz iş yapacağınız bölge hangi belediyenin sınırları içerisindeyse oradan çalışma ruhsatınızı almalısınız.

İşletme kayıt belgesi adı verilen belgeyi de, çalışma ruhsatını aldıktan sonra 1 ay içerisinde almanız gerekiyor. Gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğü size bu belgeyi sağlayacaktır.

Yukarıdaki işlemler daha farklı şekilde ilerleyebilir, çeşitli maddeler eklenip çıkarılabilir. Bu konuda en iyi yardımcınız bayiliğini aldığınız firma ve mümkünse bu alanda tecrübeli bir muhasebeci olacaktır.

140Journos Çiğ Köfte Videosu

Hem çiğ köfte yiyen insanları hem de çiğ köfteci açanları biraz da olsa anlamak için mutlaka bu videoyu izlemenizi öneriyorum. Hem keyifli hem de öğretici bu videoyla sizlere veda ediyorum.

Yorum Bırak