15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://parayap.net/filmiyi 300

En İyi Filmler 2019 – IMDB Yüksek En Güzel Filmler | 100+ Tavsiye

En iyi filmler listesi mi arıyorsunuz? En iyi filmleri sizler için derledim. Hangi filmi izlesem diye düşündüğünüzde seçim yapmanızı kolaylaştıracak bu liste, tam olarak söylemek gerekirse IMDB en iyi filmler listesi. IMDB en yüksek puanlı 100 film listesinde insanların yorumlarına göre gelmiş geçmiş en güzel filmler yer alıyor.

Film önerileri aradığınızda doğrudan filmiyi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Tavsiye edilen filmler her zaman IMDB gibi kaliteli platformlarla destekleneceği için izlemeye değer filmleri tavsiye etmiş olacağım.

Dilerseniz en iyi filmler listesine başlayalım. 100 filmi tek tek incelemek, okumak istemezseniz sağ üstte yer alan menü butonuyla filmlerin sıralı listesine ve hızlı geçiş linklerine ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber kategoriye özel bir en iyi filmler listesi de oluşturmaya çalışıyorum. Site üzerinden bu listelere de ulaşabilirsiniz.

100. Kapışma

Kapışma | IMDB En İyi Film Önerileri

Kapışma | IMDB En İyi Film Önerileri

Orijinal ad: Snatch
IMDB: 8.3
Yönetmen: Guy Ritchie
Ülke: İngiltere, ABD
Tür: Komedi, Suç, Aksiyon, Polisiye
Yıl: 2000

En iyi film önerileri listesine bir aksiyon ve suç unsurlarının tavan yaptığı bir filmle başlıyoruz.

Kapışma, Londra’nın yer altı dünyasında yaşanan 2 farklı kesimin hikayesini konu edinen bir film. Birinci kesim çalınan bir elmasın peşindeyken diğer kesim yasa dışı boksta dönen illegal işlerle ilgileniyor. Turkish, boks dünyasının arkasında dönen illegal işlere karışmış bir karakterdir. Başının belada olduğu kişiyse büyük gangster Brick Top.

Birbirinden bağımsız gibi görünen bu iki kesimin hikayeleri kesiştiğinde olaylar patlak vermeye başlar…

99. Yumurcak

Yumurcak | En İyi Filmler

Yumurcak | En İyi Filmler

Orijinal ad: The Kid
IMDB: 8.3
Yönetmen: Charles Chaplin
Ülke: ABD
Tür: Komedi, Dram
Yıl: 1921

En iyi filmlerden bir diğeri Yumurcak, oldukça eski bir yapımdır. Film kültürüne önem veren kişilerin en iyi filmler listemde yer verdiğim Yumurcak’ı kesinlikle izlemesini öneriyorum. 1921 yılında çekilen bu film yalnızca 50 dakikadır. Yönetmen koltuğunda Charles Chaplin oturmaktadır. Filmin siyah beyaz olması çoğu izleyici tarafından kötü algılansa da izlediğinizde neden en iyi filmler arasında anıldığını anlayacaksınız.

Doğum yaptıktan sonra terk edilen bir annedir Edna. Çocuğuyla bir başına kalınca hayatla mücadele gücünü kendisinde görmez. Tek çare olarak gördüğü şeyi yapar, çocuğu sokağa bırakır.

Sokağa bırakılan çocuk Charlie ile karşılaşır. Charlie, yumuşak kalpli ve sevecen bir adamdır. Kimsesi olmayan bu bebeği yanına alır ve uzun süre hem Charlie hem de büyümeye başlayan bebek güzel zaman geçirirler. Bu sürede ikilinin arasındaki bağ çok kuvvetli hale gelmiştir.

Küçük Jack hastalandığında Charlie onu doktora götürür. Doktor Charlie’nin Jack’in biyolojik babası olmadığını fark ettiğinde ikiliyi birbirinden ayırır. Bu ayrılık ikiliyi derinden yaralar.

Her şeyin biyolojik aile ilişkisi olmadığını kanıtlarcasına mücadele eden ve tüm zorlukları aşan bu ikili hayata dair güzel dersler sunacaklardır.

98. Belalılar

Belalılar - Beğenilen Filmler

Belalılar – Beğenilen Filmler

Orijinal ad: The Sting
IMDB: 8.3
Yönetmen: George Roy Hill
Ülke: ABD
Tür: Komedi, Suç, Drama
Yıl: 1973

Belalılar, vizyona çıktığı sene 10 daldan Oscar ödüllerine aday olmuş, büyük beğeniler toplamış bir yapımdır. En iyi kurgu, en iyi yönetmen gibi pek çok ödülün de sahibi olmuştur.

Geçmişte kumar tutkunu bir gangster tarafından öldürülen arkadaşlarının intikamını almak isteyen iki sahtekarın hikayesini konu alır. Dahiyane bir plan oluşturarak işe başlarlar ancak planı oluşturmak kadar planı uygulamak da oldukça zor olacaktır.

97. Bisiklet Hırsızları

Bisiklet Hırsızları - En Beğenilen Filmler 2018

Bisiklet Hırsızları – En Beğenilen Filmler 2019

Orijinal ad: Ladri di biciclette
IMDB: 8.3
Yönetmen: Vittorio De Sica
Ülke: İtalya
Tür: Drama
Yıl: 1948

Savaş sonrasında bir toplumun durumunu geniş bir pencereden izleten Bisiklet Hırsızları, IMDB oylarına göre en iyi filmler arasında yer alıyor. Eğer drama tadında filmlerden hoşlanan bir yapınız varsa sizin için en iyi film önerilerimden bir tanesi Bisiklet Hırsızları olacaktır.

İtalya’da savaşın ardından büyük bir işsizlik dönemi başlamıştır. 2 senelik işsizliği ardından nihayet iş bulabilen Antonio’nun keyfi yerindedir. İşinde kullanması gereken bisiklet içinse yataklarını satmışlardır.

Bisiklet sayesinde para kazanıp hayatını yola koyabilmeyi planlar. Ne var ki işe başladığı ilk gün Antonio’nun bisikleti çalınır. Bu durum karşısında neye uğradığını şaşıran Antonio’nun problemlerinin üzerinden gelebilmesi için bisikletini geri alması şarttır.

96. Soysuzlar Çetesi

Soysuzlar Çetesi | Önerilen Filmler

Orijinal ad: Inglourious Basterds
IMDB: 8.3
Yönetmen: Quentin Tarantino
Ülke: ABD, Almanya
Tür: Savaş, Macera
Yıl: 2009

IMDB’ye göre en iyi filmler listesinin şuana kadar ki en yeni filmiyle karşı karşıyayız. Listenin devamında daha güncel filmler tabii ki olacak ancak imdb en iyi filmler listesinin ilk 95 – 100 aralığında daha güncel bir filme rastlamak mümkün değil.

Sosysuzlar Çetesi, 2009 yılında, Quentin Tarantino gibi efsane bir yönetmenin başında bulunduğu bir filmdir. 8 dalda Oscar adayı olmuştur.

Dünya savaşı esnasında, Fransa Alman kuşatması altında kalmıştır. Zor günler yaşayan Fransa’da savaştan zarar gören Shosanna da yaşamaktadır.

Shosanna ailesinin acımasızca katledilmesine doğrudan tanık olmuş ancak bir şekilde kaçıp Paris’e ulaşmayı başarır. Paris’e ulaştıktan sonra yeni bir kimlikle beraber yepyeni bir hayata başlar. Bir sinemanın işletmecisi haline gelmiş, kötü anılarından kurtulup güzel bir hayata başlamak istemektedir.

Avrupa’nın farklı bir bölgesinde Nazi askerlerine karşı Yahudi askerlerini örgütleyen bir teğmen vardır. Teğmen Raine, amacına ulaşmak adına çeşitli planlar kurgular. Shosanna’nın işlettiği sinema salonunda teğmen Raine ve Alman aktrist karşı karşıya geleceklerdir. Bu üçlünün yollarının kesişmesinin ardından yaşanacakları merak etmek için en iyi filmler arasında yer alan Soysuzlar Çete’sini izlemelisiniz.

95. Full Metal Jacket

Full Metal Jacket - En İyi Filmler

Full Metal Jacket – En İyi Filmler

IMDB: 8.3
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: ABD
Tür: Savaş, Dram
Yıl: 1987

Full Metal Jacket, savaşın ağır yüzünü bir anda surata çarpan bir eserdir. Özellikle gençlere savaşın kötülüğünü, acı tarafını göstermek adına önerebileceğim en iyi filmler arasında yer alıyor. Uzun süre izleyenleri etkisi altında bıraktığına şüpheniz olmasın.

Acemilerden oluşan bir grup asker henüz kendilerini bekleyen şeyden haberdar değillerdir. Ancak savaşın ciddiyetini anlamaları için savaşa gitmeleri gerekmeyecektir. Savaş için hazırlıklarını ve antrenmanlarını sürdüren deniz piyadeleri hızlı bir geçişle savaşa sürüklenir.

Son derece detaylı ve insanın içine işleyen bir yapım olduğu tartışılmaz. Savaşın kahramanlıktan ziyade korku ve dram tarafını görmek isteyenler için en iyi film önerilerinden biri Full Metal Jacket olacaktır.

94. Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek - Efsane Film Tavsiyeleri

Bülbülü Öldürmek – Efsane Film Tavsiyeleri

Orijinal ad: To Kill a Mockingbird
IMDB: 8.3
Yönetmen: Robert Mulligan
Ülke: ABD
Tür: Suç, Drama
Yıl: 1962

Bülbülü öldürmek, gerçek olayları konu alan filmleri sevenler için harika bir öneri. 3 dalda Oscar kazanarak en başarılı filmler arasında olduğunu kanıtlamıştır.

(Bülbülü öldürmek, dönem şartları itibariyle siyah beyaz çekilmiştir. Siyah beyaz olduğu için filmi es geçmeyin derim. IMDB en iyi filmler listesi son 10 – 15 yılda oluşturulmuştur. Anlayacağınız Bülbülü öldürmek güncel filmler arasında dahi en yüksek oy alan filmlerden bir tanesidir.)

1930’lu yıllarda Amerika’da büyük bir ekonomik buhran söz konusudur. Bülbülü Öldürmek, Alabama’da gerçekleşen bir olayları seyircilerle buluşturur.

Bu dönem, ırkçılığın zirve noktasına ulaştığı bir dönemdir. Siyah bir genç, beyaz bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanmıştır. Son derece başarılı bir avukatsa siyah gencin savunmasını üstlenmiştir. Avukatın ırkçı çevresiyse onu davadan çekilmesi için ikna etmeye, baskı kurmaya başlarlar. İdealist avukat yolundan dönecek midir? Asla.

93. Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi - En İyi Filmler | Film Önerileri

Oyuncak Hikayesi – En İyi Filmler | Film Önerileri

Orijinal ad: Toy Story
IMDB: 8.3
Yönetmen: John Lasseter
Ülke: ABD
Tür: Animasyon, Aile, Komedi
Yıl: 1995

Oyuncak hikayesi yayınlandığı dönemde çocukları derinden etkilemiş, beğenilerini kazanmış bir yapımdır. Devam filmleri de çekilmiştir.

Andy oyuncaklarla arası oldukça iyi olan bir çocuktur. Bilmediği şeyse oyuncaklarının aslında cansız ve bilinçsiz canlılar olmadıklarıdır. Andy’nin oyuncaklarından biri olan kovboy Woody liderliğinde tüm oyuncaklar harekete geçmektedir.

Serinin devamı IMDB listesinde en iyi filmler arasında girememiş olsa da ilk filmin ardından göz atmak isteyebilirsiniz. Bilgisayar teknolojilerinin gelişimi serinin diğer filmlerinde kullanılan canlandırma ve efektlere de yansıtıldığı için seyir zevkleri oldukça yüksek.

92. 3 Aptal

3 Aptal - En İyi Filmler 2018 - İzlenmesi Gereken Filmler

3 Aptal – En İyi Filmler 2019 – İzlenmesi Gereken Filmler

Orijinal ad: 3 idiots
IMDB: 8.3
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Ülke: Hindistan
Tür: Komedi
Yıl: 2009

Komedi alanında en iyi filmleri say ancak güldürürken bir yandan da düşündürsün deseler, ilk 5’e mutlaka 3 Aptal’ı koyarım. Hint filmleriyle geçmişiniz nasıl bilmiyorum ancak bu film Dünya çapında büyük beğeni topladı.

Rancho, Farhan ve Raju ülkenin en önemli üniversitelerinden birinde mühendislik kazanmışlardır. Üniversiteye başladıklarında oda arkadaşı olan bu 3 öğrencinin geliş hikayeleriyse oldukça farklıdır.

Rancho makinelere aşık bir gençtir. Farhan ailesinin idealleri doğrultusunda tercihini mühendislikten yana yapmıştır. Raju ise fakirlikten gelmiş bir çocuktur ve amacı mühendis olup ailesini fakirlikten kurtarmaktır.

3 Aptal dostluğun önemini çok güzel şekilde işlerken eğitim sisteminin sorunlarına ciddi eleştiriler getirir. Tüm bunları yaparken de mizahı asla geride bırakmayarak izleyicilerin yüzünden tebessümü eksik etmez.

Aamir Khan’ın Rancho rolüne hayat verdiği 3 aptal filmi en iyi filmler listesine girmeyi kesinlikle hak ediyor. IMDB kullanıcıları da verdikleri yüksek oylarla bunu doğrulamışlar.

91. 2001: Uzay Yolu Macerası

2001: A Space Odyssey | Efsane Filmler

2001: A Space Odyssey | Efsane Filmler

Orijinal ad: 2001: A Space Odyssey
IMDB: 8.3
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Macera, Bilim kurgu
Yıl: 1968

Geçmişte primatlar Dünya’ya hakimken bir anda gök yüzünde beliren siyah bir taş her şeyi değiştirmiştir. Bu taş primatların ilk defa alet edevat kullanmasını sağlamış, bir anlamda taş devrini başlatmıştır.

Alet kullanımıyla beraber aklını kullanmaya başlayan insan diğer hayvanların önüne geçmiştir. Bu olayın 4 milyon yıl ardından, 2001 yılında uzay yolculuğuna çıkan bir uzay gemisi ilginç sinyaller keşfeder. Geçmişte evrime şekil veren bu siyah taşa dair sinyaller alır ve peşlerine düşerler.

Tüm bunlar yaşanırken uzay gemisinde yer alan Dünya’nın en iyi bilgisayarının da kendisine ait planları vardır. Zira o bir yapay zekadır.

Kubrick’in baş yapıt olarak kabul edilen 2001: Uzay Yolu Macerası filmi insanlık aya ayak basmadan önce çekilmiştir. İlerleyen süreçte Neil Armstrong aya ayak bastığında Kubrick’in tahminlere bağlı olarak yaptığı çekimlerin gerçekle ne kadar örtüştüğü görülmüş ve oldukça şaşırtıcı bulunmuştur. İnsanların akıllarında soru işaretleri bırakmayı seven bu yönetmen, filmde bıraktığı açıklarla alakalı kendisine sorulan soruları da yanıtlamadan Dünyaya veda etmiştir.

Bilim kurgu alanında baş yapıt olan bu eser, hem film otoriteleri hem de büyük izleyici kitleleri tarafından en iyi filmler arasında gösterilir.

90. Yağmur Altında

Yağmur Altında - Film Tavsiyeleri - Klasik Film Önerileri

Yağmur Altında – Film Tavsiyeleri – Klasik Film Önerileri

Orijinal ad: Singin’ in the Rain
IMDB: 8.3
Yönetmen: Stanley Donen, Gene Kelly
Ülke: ABD
Tür: Komedi, Müzikal
Yıl: 1952

En iyi filmler listesinde yer alan en eski filmlerden biriyle, Singin’ in the Rain ile devam ediyoruz.

Büyük çabalar harcayarak kendisini geliştiren Don Lockwood artık oldukça saygın bir aktördür. Sinemanın aranan yüzlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Kendisine güveni tam yükseldiği sırada Kathy Selden tarafından reddedilir. Oysa ki Don Lockwood Kathy’e aşık olmuştur. Lina Lemont ise Don’u kendisi için ister.

Bu karmaşık ilişkilerin devamını merak ediyorsanız en iyi filmlerden bir tanesi olan Yağmur Altında’yı izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

89. Taksi Şoförü

Taksi Şoförü - En İyi Filmler IMDB

Taksi Şoförü – En İyi Filmler IMDB

Orijinal ad: Taxi Driver
IMDB: 8.3
Yönetmen: Martin Scorsese
Ülke: ABD
Tür: Dram, Polisiye
Yıl: 1976

Travis Vietnam savaşının travmalarından tam olarak kurtulamamış bir askerdir. Şehirde taksi şoförlüğü yaparak Dünya’ya uyum sağlamaya çalışır. Ne var ki taksi şoförlüğü esnasında Dünya’nın pisliğine daha fazla şahit olur.

Saplantılı şekilde aşık olduğu Bickle’da Travis’e karşılık vermeyince bir kırılma noktasına geliniyor. Travis artık eline silahını alıp sokakları temizlemek ve bir fahişeyi kurtarmak misyonunu kendisine yüklemiştir.

Travis rolünü oynayan Robert De Niro karakterle oldukça bütünleşmiştir. Yönetmen koltuğunda oturan Martin Scorsese ise kariyerinin en önemli filmlerinden bir tanesine imza atmıştır.

Hem güzel senaryosuyla hem de oyuncuların harika performanslarıyla filmi izlediğinizde “Bu film gerçekten en iyi filmler listesinde olmayı hak ediyormuş.” diyeceksiniz!

88. Çifte Tazminat

Çifte Tazminat - En Güzel Filmler Listesi

Çifte Tazminat – En Güzel Filmler Listesi

Orijinal ad: Double Indemnity
IMDB: 8.3
Yönetmen: Billy Wilder
Ülke: ABD
Tür: Dram, Gerilim, Polisiye
Yıl: 1944

Para hırsının boyutlarını gösteren, zeka dolu senaryo ve kurgusuyla yönetmen Billy Wilder’a çok sayıda övgü kazandıran bir yapım. En güzel filmler arasında gösterilmesine şaşırmamak gerekiyor. Filmin konusuna değinecek olursak;

Neff bir sigortacı olarak hayatını sürdürmektedir. Bir gün yine araba sigortalamak için bir eve gider. Burada Phyllis ile tanışır. Phyllis kocasını öldürüp sigortadan parayı almak gibi bir plan yapmıştır. Plana Neff’in de dahil olmasını böylece parayı yarı yarıya bölüşmeyi teklif eder.

Neff ise bu çekici kadının ısrarına uzun süre karşı çıkamayacaktır. Ancak bir plan ne kadar iyi yapılmış olursa olsun uygulamada pürüzler ortaya çıkabilir…

87. Sil Baştan

Sil Baştan | En İyi Filmler - Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Sil Baştan | En İyi Filmler – Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Orijinal ad: Eternal Sunshine of the Spotless Mind
IMDB: 8.3
Yönetmen: Michel Gondry
Ülke: ABD
Tür: Bilim kurgu, Dramatik komedi
Yıl: 2004

Olaylar bilimsel bir operasyon sayesinde beyindeki belli anıların silinebildiği bir Dünya’da yaşanıyor. Joel Barish’in 2 yıllık sevgilisi bu operasyona katılmıştır. Bu saatten sonra Barish’in kim olduğunu dahi bilmiyordur.

Bu durumun üzerine Barish de aynı operasyonu geçirmeye karar verir. Operasyon esnasında tüm ilişkiyi baştan izlemesi gerekir. Güzel olayları gördükçe operasyonu durdurmak ister zira tercihinden dolayı pişmandır.

Sıra dışı senaryosuyla en sağlam filmler listesi içerisinde kendisine yer bulmuş bir yapım.

86. Arabistanlı Lawrance

Kült Film Önerileri - Arabistanlı Lawrence - En Güzel Filmler

Kült Film Önerileri – Arabistanlı Lawrence – En Güzel Filmler

Orijinal ad: Lawrence of Arabia
IMDB: 8.3
Yönetmen: David Lean
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Biyografi, Tarih, Macera
Yıl: 1962

Arabistanlı Lawrance tarihi gerçeklere dayanan bir yapımdır. Tarihi filmlerde özellikle savaşlar söz konusu olduğunda büyük tartışmaların dönmesine alışılmıştır. Bu filmde de değişen bir şey olmamış, üzerine ciddi tartışmalar dönmüş, olumlu / olumsuz çok sayıda yorum almıştır.

1. Dünya Savaşı, Osmanlı ve İngiltereyi karşı karşıya getirmiştir. İngiliz bilim adamı ve aynı zamanda ordu casusu olan Lawrance ilginç bir teklif alır. Osmanlının Arap halkını kışkırtıp bir isyan başlatacak ve böylece savaşta İngiltere’nin Osmanlı karşısında avantajlı duruma geçmesini sağlayacaktır.

Lawrance başlangıçta gözlemci olarak gittiği Arabistan’da isyancı Araplara yardım etmiştir. İngilizlerle iş birliği yapan Araplar artık Osmanlıyla savaş durumuna girmişlerdir.

7 dalda Oscar kazanan Arabistanlı Lawrance 3 saat 36 dakikalık süresiyle kafalarda soru işareti yaratsa da özellikle tarihi film sevenlerin sıkılmadan izleyebileceği bir eserdir. Aldığı 7 Oscar ödülüyle en iyi sinema filmlerinden olduğunu kanıtlamıştır.

85. Otomatik Portakal

Otomatik Portakal - Film Önerisi 2018

Otomatik Portakal – Film Önerisi 2019

Orijinal ad: A Clockwork Orange
IMDB: 8.3
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Bilim kurgu, Dram, Polisiye
Yıl: 1971

Otomatik Portakal bir çeşit distopyayı konu alır. Aynı ada sahip kitaptan uyarlanmış ve hem okuyucular hem de sinema severler filmi oldukça beğenmiştir. Sinema dünyasında uyarlamalarda genellikle aynı anda her iki kesim de bir yapımı beğenmez. En iyi filmler listesi içerisine girmesinde her iki kesimin de beğenisini kazanacak kadar başarılı olması önemli bir rol oynamıştır.

Film insani değerlerin neredeyse tamamen yok olduğu bir gelecekte geçer. Britanya adeta korku imparatorluğu haline gelmiş, çeteler yaygınlaşmıştır. Ceza uygulayıcı makamlar da insani değerlerin eksikliğinden paylarını almışlardır.

Bir çete lideri olan Alex göz altına alınmıştır. Beklenen hapse atılmasıdır ancak hapse atılmaz. İnsanın doğası ve şiddete dair yapılan bir araştırma için oldukça uygun bir denektir. Alex’in cezası tam da bu olur. İnsani değerlere tamamen aykırı olan bir deneyde denek olmak.

84. Amelie

Amelie - İzlenmesi Gereken Film Önerileri

Amelie – İzlenmesi Gereken Film Önerileri

Orijinal ad: Le fabuleux destin d’Amélie Poulain
IMDB: 8.3
Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet
Ülke: Fransa
Tür: Komedi
Yıl: 2001

Amelie küçük yaşta anne ve babasını kaybetse de yaşama tutunmayı başarmış bir kızdır. Kendisini başkalarını mutlu etmeye adamıştır. Gün gelip de ne kadar yalnız olduğunu fark ettiğinde kendisini de mutlu edebilecek midir?

83. Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir | En İyi Filmler IMDB

Her Çocuk Özeldir | En İyi Filmler IMDB

Orijinal Ad: Taare Zameen Par
IMDB: 8.3
Yönetmen: Aamir Khan
Ülke: Hindistan
Tür: Dram
Yıl: 2007

Her Çocuk Özeldir, Aamir Khan’ın en iyi filmler arasına girmeyi başarmış bir diğer filmidir. Filmin ana karakteri Ishaan problemli bir çocuktur. Derslerinde başarısız, arkadaşlarıyla kavgalı, disiplin problemleri olan bu çocuğu ne ailesi ne de okulundaki öğretmenleri taktir eder. Ailesi son çare olarak Ishaan’ı bir yatılı okula göndermeye karar verir. Yatılı okulun disiplinin onu düzeltebileceğine inanırlar.

Yeni okulunda işlerin değişmesi fazla iyimser bir yaklaşımdır. Aynı şeyler devam eder. Arkadaşlarıyla kavgalı ve derslerinde başarısız bu çocuk için işler pek de iyi görünmemektedir. Ta ki resim öğretmeni tarafından keşfedilene kadar…

Resim öğretmeni, Ishaan’ın son derece özel bir çocuk olduğunu düşünür. Kendi yeteneklerini keşfetmesi ve iyi bir çocuk olması için ona yardımcı olmaya karar verir.

82. Amadeus

Amadeus - Efsane Filmler

Amadeus – Efsane Filmler

IMDB: 8.3
Yönetmen: Milos Forman
Ülke: ABD
Tür: Tarihi, Dramatik komedi, müzikal
Yıl: 1984

Müziğin dahisi Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin ilişkisine ışık tutan bir yapıt. Özellikle müzikle içle dışlı olan, Mozart ve klasik müzikle haşır neşir olmuş kişiler için seyir zevki yüksek bir filmdir.

81. Bir Rüya İçin Ağıt

Bir Rüya İçin Ağıt | En İyi Filmler

Bir Rüya İçin Ağıt | En İyi Filmler – Anlamlı Filmler

Orijinal ad: Requiem For a Dream
IMDB: 8.3
Yönetmen: Darren Aronofsky
Ülke: ABD
Tür: Dram
Yıl: 2000

Bir Rüya İçin Ağıt, IMDB oylarına göre en iyi filmler listesinin 81. sırasında yer alıyor. Gerek işlediği konu gerekse işleyiş biçimiyle gerçekten orijinal bir yapım olduğuna emin olabilirsiniz.

Harry uyuşturucu bağımlısı bir gençtir. Yaşamanın tek amacı daha fazla uyuşturucu haline gelmiştir. Annesiyse televizyon bağımlısı bir kadındır. Onu hayata bağlayan şey izlediği televizyon yarışmasıdır. Bir gün hayranı olduğu yarışmaya yarışmacı olarak katılma hakkı elde eder. Yarışmanın ödülü olan kırmızı elbiseye girmek onun için çok heyecan vericidir. Yaşlı kadın formunu yakalayıp kırmızı elbiseye girebilmek için zayıflama hapları kullanmaya başlar.

80. Dangal

Dangal - film önerileri 2018

Dangal – film önerileri 2019

IMDB: 8.3
Yönetmen: Nitesh Tiwari
Ülke: Hindistan
Tür: Biyografi, Dram
Yıl: 2016

En iyi filmler listesine girmeyi başarmış bir başka Aamir Khan filmi daha…

Hindistan’da güreş önemli bir spordur ve Mahavir Singh Phogat sıkı bir güreş hayranıdır. Hayaliyse bir gün erkek çocuğuna güreş eğitimi vererek onu Dünya şampiyonasında altın madalya alırken görmektir.

Mahavir’in 2 çocuğu da erkek olmaz. Kızların güreş eğitimi almasıysa o dönem oldukça sıra dışıdır. Mahavir kızlarını birer güreşçi haline getirmeyi kafaya takar ve sonuna kadar diretir. İki kızını da küçüklüklerinden itibaren güreş eğitimiyle yetiştiren Mahavir, aralarda yaşanan ufak dramlara rağmen desteğini asla esirgemez.

Acaba kızları gerçekten bu çabaya değer bir başarı ortaya koyup madalya kazanabilecekler midir?

Spor ve özellikle güreşle ilgilenen kişilerin beğeneceğine emin olmakla birlikte herkesin seveceğini düşündüğüm Dangal, IMDB oylarına göre en iyi film önerileri arasında yer alıyor.

79. Senin Adın

Senin Adın - En İyi Filmler

Senin Adın – En İyi Filmler

Orijinal ad: Kimi no na wa
IMDB: 8.3
Yönetmen: Makoto Shinkai
Ülke: Japonya
Tür: Animasyon
Yıl: 2016

Anime izlemeyi sevenlerin bayılacağı Senin Adın, en iyi filmler arasında gösteriliyor. Mitsuha ve Taki’nin fantastik hikayesini izlemeye ne dersiniz?

Mitsuha kırsal bölgede yaşayan ancak yaşadığı hayattan mutsuz olan bir kızdır. Valilik seçimleri için tam sürat çalışmalarına devam eden babasından da pek ilgi gördüğü söylenemez. Evde kardeşi ve büyük annesiyle yaşayan Mitsuha yaşadığı hayattan adeta bıkmıştır ve kırsaldan kurtulmak, Tokyo’da yaşamak istemektedir.

Taki ise adeta Mitsuha’nın hayallerindeki hayatı yaşayan bir erkektir. Tokyo’da yaşayan Taki bir yandan çalışır bir yandan da arkadaşlarıyla iyi vakit geçirir.

Bir gece Mitsuha rüyasında kendisini Tokyo’da çalışan ve arkadaşlarıyla bol bol vakit geçiren bir erkek olarak görür. Taki’nin rüyasıysa Mitsuha’nın tam tersidir. Kendisini kırsalda yaşayan bir kız olarak görür.

Spoiler vermemek adına devamına çok değinmeyeceğim ancak izlediğinizde neden en güzel filmler arasında gösterildiğini anlayacaksınız.

78. Bir Şehir Katilini Arıyor

Bir Şehir Katilini Arıyor - En Güzel Filmler

Bir Şehir Katilini Arıyor – En Güzel Filmler

Orijinal ad: M – Eine Stadt sucht einen Mörder
IMDB: 8.3
Yönetmen: Fritz Lang
Ülke: Almanya
Tür: Suç, Gizem
Yıl: 1931

Suç ve Gizem türündeki filmleri sevenlerin bu çok eski tarihli filmden büyük keyif alacağına inanıyorum. Çünkü çok eski olmasına rağmen günümüzde hala en güzel filmler arasında gösterilen bir suç ve gizem filmi.

Konusuna kısaca değinmek gerekirse:; Alman polisi, çocuk katilini bulamayınca işler rayından çıkar. Artık suç dünyasının öne çıkan isimleri kelle avına çıkacaklardır.

77. Yıldız Savaşları: Jedinin Dönüşü

Yıldız Savaşları: Jedi'nin Dönüşü | Önerilen Filmler

Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü | Önerilen Filmler

Orijinal ad: Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi
IMDB: 8.3
Yönetmen: Richard Marquand
Ülke: ABD
Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Macera
Yıl: 1983

Yıldız Savaşları Dünya sinemasının bilim kurgu alanındaki en büyük yapımlarından bir tanesidir. Her sinemaseverin mutlaka izlemesi gereken film serileri arasında yer alır. Listenin devamına göz atarsanız en güzel filmler arasında pek çok Star Wars filminin bulunduğunu göreceksiniz.

Yıldız Savaşları: Jedinin Dönüşü’nde Luke Skywalker ve tayfası Han Solo’yu kurtarmak için harekete geçmiştir. Tatoonie gezegenine doğru yolculuklarına devam ederken imparatorluk ikinci Death Star’ı yok etme planlarını yapmaya başlamış ve hazırlıklarını yapmaktadır.

Luke Skywalker, gezegenini kurtarma ve babasını yeniden güce kavuşturma hayali kurmaktadır

76. Rezervuar Köpekleri

Rezervuar Köpekleri - En İyi Film Önerileri

Rezervuar Köpekleri – En İyi Film Önerileri

Orijinal ad: Reservoir Dogs
IMDB: 8.3
Yönetmen: Quentin Tarantino
Ülke: ABD
Tür: Polisiye, Gerilim
Yıl: 1992

En iyi filmler listesi içerisinde yer alan baş yapıt diyebileceğimiz polisiye – suç filmlerinden bir tanesidir.

Rezervuar köpekleri, özgün bir soygun hikayesini konu alır. Soygun ekibi birbirlerinin isimlerini dahi bilmeyen çok sayıda suçludan bir araya gelmiştir. Soygun esnasında meydana gelen aksaklıklar sonucunda ortalık kan gölüne döner ve adeta kaos oluşur.

Ekip kaçış yoluna girmiştir ancak aralarından bir tanesinin aslında polis casusu olduğu duyumu gerilimi arttıracaktır.

75. Cesur Yürek

Cesur Yürek | Efsane Film Önerileri

Cesur Yürek | Efsane Film Önerileri

Orijinal ad: Braveheart
IMDB: 8.3
Yönetmen: Mel Gibson
Ülke: ABD
Tür: Tarihi, Biyografik, Savaş, Macera
Yıl: 1995

Cesur Yürek, İskoçya’nın meşhur halk kahramanı William Wallace’nin hikayesini anlatır.

Ülkesine geri dönen Wallace çiftçilik yaparak sakin bir hayat geçirmenin hayalini kurmaktadır. Çocukluk aşkıyla karşılaşır ve çok mutlu bir ilişki yaşamaya başlarlar.

Derken aksilikler gelişmeye başlar. İngiliz askerleri bölgedeki baskısını arttırmıştır. Bir gün Wallace’nin sevgilisine tecavüz etmeye çalışırlar ancak Wallace buna karşı mücadele edip sevgilisini kurtarmaya çalışacaktır.

Acaba Wallace sevgilisinin hayatını kurtarmayı başarabilecek midir? Halkının huzurunu kazandıran bir isyan önderi olabilecek midir? Peki kendi yaşamı? Hayatta kalmayı başarabilecek midir?

Soruların yanıtı en güzel filmlerden olan Cesur Yürek’de!

74. Gizli Teşkilat

Gizli Teşkilat | Tavsiye Edilen Filmler

Gizli Teşkilat | Tavsiye Edilen Filmler

Orijinal ad: North by Northwest
IMDB: 8.3
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Ülke: ABD
Tür: Komedi, Macera, Polisiye
Yıl: 1959

Roger Tornhill prestijli bir reklamcıdır. Yanlış zamanda yanlış yerde bulunması başına bela açacaktır. George Kaplan adlı bir casusla karıştırılır. Bu sebeple başka casuslar tarafından kaçırılır. Durumu izah etmeye çalışsa da kimse ona inanmaz.

Uçurumun kenarından dönmeyi başaran Tornhill, merakının da etkisiyle George Kaplan’ı araştırmaya başlar. Bu sefer de hiç işlemediği bir cinayetin sorumlusu konumuna düşer. Bir yandan gizli teşkilat diğer yandan polis derken Tornhill içinden çıkılması oldukça zor bir durumda kalmıştır.

Gizli Teşkilat, eski polisiye & macera filmlerinden hoşlanan kişiler için en iyi film tavsiyeleri arasında yer alıyor.

73. Ölüm Korkusu

Ölüm Korkusu | Tavsiye Filmler

Ölüm Korkusu | Tavsiye Filmler

Orijinal ad: Vertigo
IMDB: 8.3
Yönetmen: Alfred Hitchcok
Ülke: ABD
Tür: Dram, Gerilim, Romantizm
Yıl: 1958

Alfred Hitchcok’nun kült filmlerinden bir tanesi olan Vertigo, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Filmin içeriğinden biraz bahsedelim.

Scottie Ferguson mesleğinde başarılı bir dedektiftir. Bir gün ortağıyla birlikte suçluyu kovalarken ortağı çatıdan düşer. Ne yazık ki Ferguson ortağını kurtaramaz. Bunun yarattığı şok, Ferguson’da yükseklik korkusu ve vertigo oluşmasına yol açar.

Bu şartlar altında dedektiflik yapamayacağını düşünen Ferguson mesleğinden istifa eder. Eski bir arkadaşıysa eşinin ruh sağlığından şüphe ettiği için emekli dedektifi kiralamak ister. Dedektif teklifi kabul eder ve kadını izlemeye başlar. Çok geçmeden kadında sıra dışı bir şeyler olduğunu fark eder. Kadının intihara eğilimi vardır.

Scottie Ferguson’un sahaya inme vakti gelmiştir. Uzaktan izlemek yetersiz kalacaktır, doğrudan müdahale ederek kadının hayatta kalmasını sağlaması gerekir. Korkularıyla yüzleşmek zorunda kalan dedektif bu sınavı başarıyla geçebilecek midir?

72. Yurttaş Kane

Yurttaş Kane - Önerilen Filmler

Yurttaş Kane – Önerilen Filmler

Orijinal ad: Citizen Kane
IMDB: 8.3
Yönetmen: Orson Walles
Ülke: ABD
Tür: Dram
Yıl: 1941

Yurttaş Kane, iş adamı Charles Foster’ın intiharını araştıran gazeteci Jerry Thompson’un hikayesini konu alan bir film.

Charles Foster oldukça başarılı bir iş adamı. Prestij sahibi, güçlü, şöhret ve kadınlara sahip tıpkı her başarılı iş adamı gibi. Ölmeden önce söylediği Rosebud ise oldukça ilginç çünkü çevresindeki kimsenin bilmediği bir sözcük.

Ölümü araştırmaya başlayan Thompson, Foster’ın çevresindeki kişilerle röportaj yapar ve yavaş yavaş parçaları bir araya getirir.

71. Das Boot

Das Boot | En Güzel Filmler

Das Boot | En Güzel Filmler

IMDB: 8.3
Yönetmen: Wolfgang Petersen
Ülke: Almanya
Tür: Dram, Savaş

Yıl: 1981

2. Dünya savaşında Almanya ve İngiltere’nin verdiği deniz mücadelesi savaşın sonuçları hakkında oldukça belirleyici olacaktır. Almanlar özel bir operasyon planlarlar, hedef İngiliz savunmasını yerle bir etmektir.

Operasyon için harekete geçen bir Alman deniz altısı için işler pek de iyi gitmez. Beklenmedik bir İngiliz saldırısıyla adeta kapana sıkışırlar. Sıkıştıkları kapandan çıkabilmek için çabalayan mürettebat bir can pazarının ortasında kalacaktır.

Savaşın kötü yüzünü ve askerlerin psikolojisini ortaya koyar, insan ve savaş kavramını sorgulatır. 6 dalda Oscar’a aday olan Das Boot, 2. Dünya savaşını anlatan en iyi filmler arasında yer alır.

70. Bir Zamanlar Amerika’da

Bir Zamanlar Amerika'da - 2018 Film Önerileri

Bir Zamanlar Amerika’da – 2019 Film Önerileri

Orijinal ad: Once Upon a Time in America
IMDB: 8.3
Yönetmen: Sergio Leone
Ülke: ABD, İtalya
Tür: Dram, Polisiye
Yıl: 1984

Noodles, Manhattan varoşlarında doğmuş bir Yahudidir. Çocukluğunda tam da varoşun ruhunu yaşayan bu çocuk ve arkadaşları bir çete kurarlar. Noodles çetenin başındaki isimdir. Zamanla diğer çetelerin önüne geçer ve adeta krallıklarını ilan ederler. 30’ların en azılı gangster çetesi haline gelmeyi başarmışlardır.

Ekibin yavaş yavaş dağılması bu sürece balta vurur. Kazanılan şöhret ve prestij yavaş yavaş dağılır. Noodles da şehirden uzaklaşmıştır. Aradan 30 yıl geçtiğindeyse Noodles geri dönecektir. Bir Zamanlar Amerika’da; izleyicilere, geçmişiyle baş başa kalan eski gangster Noodles’ın hikayesine yakından göz atma fırsatı sağlıyor.

69. Yaratığın Dönüşü

Yaratığın Dönüşü - İzlenmesi Gereken Filmler

Yaratığın Dönüşü – İzlenmesi Gereken Filmler

Orijinal ad: Aliens
IMDB: 8.4
Yönetmen: James Cameron
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Bilim kurgu, Aksiyon, Korku
Yıl: 1986

Yaratığın Dönüşü, 2 Oscar kazanmış şahane bir yapım. En iyi filmler listesinde bulunmaya da böylece hak kazandı. Serinin ikinci filmi olduğu için anlam bütünlüğü açısından öncelikle ilk filmi izlemenizi öneriyorum.

Yaratığın Dönüşü, ilk filminden 57 yıl sonra geçer. Nostromo’da herkes ölmüştür, hayatta kalan tek kişi Ripley’dir. 57 yılın ardından uyanan Ripley etrafı araştırdığında yaratık yumurtalarına rastlar. Bu gezegenin artık bir çeşit yerleşim yeri olduğunu fark eder.

Durumu anlattığında şirket yetkilileri tarafından inandırıcı bulunmuyor. Bağlantı koptuğunda Ripley kendisine bir ekip kurup gezegeni temizlemek için yola çıkıyor.

68. Beklenmeyen Şahit

Beklenmeyen Şahit - En İyi Filmler

Beklenmeyen Şahit – En İyi Filmler

Orijinal ad: Witness for the Prosecution
IMDB: 8.4
Yönetmen: Billy Wilder
Ülke: ABD
Tür: Polisiye, Dram, Gerilim
Yıl: 1957

Leonard ve French aşık bir çifttir. French zengin ve dul bir kadındır, mirasının tümünü de Leonard’a bırakacaktır.

French öldürüldüğünde işler sarpa sarmaya başlar. Leonard en olası katildir. Avukat Wilfrid Robarts sağlık nedenleriyle ara verdiği mesleğine Leonard için geri döner.

67. İhtiyar Delikanlı

İhtiyar Delikanlı - Film önerileri 2018

İhtiyar Delikanlı – Film önerileri 2019

Orijinal ad: Oldeuboi
IMDB: 8.4
Yönetmen: Park Chan-Wook
Ülke: Güney Kore
Tür: Dram, Gerilim
Yıl: 2003

Oh Dae-Soo kaçırılır ve bir hücreye hapsedilir. Hapis süresi 15 yıldır, eski püskü bu hücrede neden hapsedildiğini dahi bilmez. Kendisine tek bir açıklama dahi yapılmadan eski püskü bir hücrede kapalı kalan bu adam bir gün serbest bırakılacaktır.

15 yıl sonra, yine hiçbir açıklama yapılmadan serbest bırakılır. Oldukça iyi donatılmıştır, para, telefon ve en pahalı kıyafetlerle sokağa salınır. Oh Dae-Soo içerisinde biriken intikam duygusunun peşinden giderken büyük oyunu fark eder.

66. Kara Şövalye Yükseliyor

Kara Şövalye Yükseliyor - IMDB En İyi Filmler

Kara Şövalye Yükseliyor – IMDB En İyi Filmler

Orijinal ad: The Dark Knight Rises
IMDB: 8.4
Yönetmen: Cristopher Nolan
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Aksiyon Gerilim
Yıl: 2012

Batman bu kez çok güçlü bir rakiple karşı karşıyadır. Terörist lider Bane Gotham şehri için ciddi bir tehdittir. Yeterince güçlü değilmiş gibi kedi kadın Selina Kyle da Bane’in saflarına katılmıştır.

İlk kez kendisinden çok daha güçlü bir rakiple karşı karşıya gelen Batman, Gotham şehrinin üzerindeki tehdidi savuşturmayı başarabilecek midir?

65. Amerikan Güzeli

Amerikan Güzeli - IMDB En Sevilen Filmler

Amerikan Güzeli – IMDB En Sevilen Filmler

Orijinal ad: American Beauty
IMDB: 8.4
Yönetmen: Sam Mendes
Ülke: ABD
Tür: Dram
Yıl: 1999

Amerikan Güzeli, Amerikanın orta sınıf halkının yaşadığı problemleri öne çıkaran, 5 Oscar almayı başarmış ve en iyi filmler listesine girmeye hak kazanmış bir film.

Lester, eşi ve kızı tam bir orta sınıf Amerikan ailesinin fertleridir. Kadın orta yaş bunalımlarına girmiştir, Lester ise monoton hayatından bıkmıştır.

Lester monoton hayatından kurtulmak için işini bırakır ve hiç yapmadığı şeyleri yaparak vakit geçirmeye başlar. Böyle bir dönemde kızının arkadaşı Angela’dan elektrik alır ve bu ikili yakınlaşırlar.

Eşiyle ve kızıyla zaten arası pek iyi olmayan Lester, bu ilişkinin ardından ailesiyle bağlarını iyice koparacaktır. Tüm aile fertlerini farklı yollara iten bu sürecin nasıl sonuçlandığını görmek isteyenler Amerikan Güzelini izlemeliler.

64. Prenses Mononoke

Prenses Mononoke | IMDB Film Tavsiyeleri

Orijinal ad: Mononoke-hime
IMDB: 8.4
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Ülke: Japonya
Tür: Animasyon, Macera, Fantezi
Yıl: 1997

Ashitaka huzurlu ve güvenli yaşamına devam ederken bir gün ormandaki farklılık dikkatini çeker. Ormandan kötülük geliyordur.

Gücünün sınırı olmayan Orman tanrısı adeta çıldırmıştır. Hiçbir şeye taviz vermeden karşısına çıkan her şeyi yok ederek ilerliyordur.

Ashitaka, küçük bir kızı kurtarmak için Orman tanrısının karşısına çıkar, gücü yetmez. Ashitaka lanetlenmiştir. Onu lanetten kurtarabilecek tek şey Ormanın Ruhu’dur.

Orman Ruhunu bulmak için tehlikeli yolları aşmak zorunda olan Ashitaka bir yandan da ilginç şeylere şahit olacaktır.

63. Vol – i

Vol - i | Güzel Filmler

Vol – i | Güzel Filmler

Orijinal ad: WALL-E
IMDB: 8.4
Yönetmen: Andrew Stanton
Ülke: ABD
Tür: Animasyon, Aile, Bilim kurgu, Macera
Yıl: 2008

Vol-i sinema tarihinin en önemli animasyonları arasında gösterilir. Oscar ödülü almıştır.

Yapım çevre kirliliğine çektiği dikkatle taktir toplamıştır. Vol-i bugünden oldukça uzak bir zaman diliminde geçer. İnsanoğlu Dünyayı o kadar çok kirletmiştir ki artık yaşanmaz hale gelmiştir. Çareyi farklı gezegenler taşınmakta bulmuşlardır.

Vol-i bir robottur. Dünyayı temizleme göreviyle Dünya’da bırakılmıştır ancak çok yalnızdır. Kendisine çöplerle kurduğu Dünya’da yaşamaya devam ederken yalnızlıktan da kurtulması uzun sürmez. Robot Eve, Vol-i’nin yalnızlığına çare olacaktır.

62. Coco

Coco - En iyi filmler

Coco – En iyi filmler

IMDB: 8.4
Yönetmen: Lee Unkrich Adrian Molina
Ülke: ABD
Tür: Animasyon, Fantastik
Yıl: 2017

Miguel 12 yaşında küçük bir gitar severdir. En sevdiği gitarist Meksikalı Ernesto de la Cruz’dur. Her küçük çocuk gibi hayran olduğu kişiyle tanışmak ister ancak Ernesto de la Cruz artık hayatta değildir.

Miguel günlerini ünlü gitaristin parçalarını dinleyerek geçirirken bir gün ona ait gitarı bulur. Gitarın büyüsünden habersizce çalmayı dener ancak çaldığı anda gitar onu ölüler diyarına götürür.

Şimdi Miguel bir yandan çıkış yolu ararken diğer yandan da kendi ailesinin geçmişini araştıracaktır.

61. Zincirsiz

Zincirsiz | Film tavsiyeleri

Zincirsiz | Film tavsiyeleri

Orijinal ad: Django Unchained
IMDB: 8.4
Yönetmen: Quentin Tarantino
Ülke: ABD
Tür: Western
Yıl: 2012

Köle Django, kelle avcısı Schultz ile anlaşmaya varır. Anlaşmaya göre köle, kelle avcısının eski sahibini yakalamasına yardımcı olacaktır. Karşılığındaysa Schultz, Brittle kardeşleri Djangoya getirecektir.

Görev tamamlanır, anlaşmanın gerekleri yerine getirilir ancak ikili için ayrılık vakti henüz gelmemiştir. Beraber kelle avcılığı yaparak en büyük suçluların peşine düşerler.

Diğer yandan Django’nun aklında köle tacirlerinin götürdüğü eski karısı vardır. Tek hedefi eski eşini kurtarmak olan Django bunu başarabilecek midir?

Zincirsiz, efsane bir Tarantino filmi. Tarantino’nun sinemanın dahi çocuğu olarak adlandırılmasının sebeplerinden bir tanesi de bu, en iyi filmler listesi yapmaya çalıştığımızda o kadar çok filmiyle listeye giriyor ki!

60. Cinnet

Cinnet - 2018 En İyi Filmler

Cinnet – 2019 En İyi Filmler

Orijinal ad: The Shining
IMDB: 8.4
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Korku, Gerilim
Yıl: 1970

Korku ve Gerilim alanında tartışmasız en iyi filmler arasında gösterilen Cinnet’i izlemek, her sinema izleyicisine çok şey katacaktır.

Overlook oteli kış sezonunda kapalı olacağı için birilerinin bakımını yapması, oteli boş bırakmaması gerekmektedir. Bunun için yazar Jack Torrance ile iletişime geçerler. Jack Torrance eşini ve çocuklarını alarak otele geçer.

Jack’in küçük oğluna hisleri otelde yalnız olmadıklarını söyler. Fazla zaman geçmeden metafiziksel olaylar yaşanmaya başlayacaktır. Geçmişten ve gelecekten gelen hayaletler Jack’i ele geçirdiğinde işler iyice çığırından çıkacaktır.

Bana göre en iyi gerilim – korku filmleri arasında yer alır.

59. Zafer Yolları

Zafer Yolları - Film önerileri

Zafer Yolları – Film önerileri

Orijinal ad: Paths of Glory
IMDB: 8.4
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: ABD
Tür: Savaş, Dram
Yıl: 1957

Zafer yolları, savaşın ve kişisel çıkarların insan canını nasıl hiçe saydığını gösteren, en güzel filmlerden bir tanesidir.

Birinci Dünya Savaşı karışık bir ortamda yaşanmaya devam eder. Galibin kim olacağı henüz kesin değildir.

Ant tepesi stratejik bir konumdadır ve Almanların elindedir. General Broularda, Mireau’ya bedeli ne olursa olsun Ant tepesini Fransızlara kazandırmasını emreder. Oldukça zorlu bir görevdir. Mireau görevi inancından değil, kişisel çıkarları için kabul eder.

Mireau’nun daha iyi bir mevkiye yükselmek için başladığı görevinde plan oldukça başarısız ilerler. Kayıplar çok yüksektir. Operasyonun başarısız olacağı artık netleşmiştir. İnsan canının değersizliğini ve ucuzluğunu gösteren Zafer Yolları uzun süre sansüre maruz bırakılmış ve pek çok ülkede gösterime sokulamamıştır.

Günümüzde İnternet sağ olsun, Dünya’nın en iyi filmleri arasında gösterilen Zafer Yolları’nı sansüre maruz kalmadan izleme şansına sahibiz.

58. Başkalarının Hayatı

Başkalarının Hayatı - Film Tavsiyeleri

Başkalarının Hayatı – Film Tavsiyeleri

Orijinal ad: Das Leben der Anderen
IMDB: 8.4
Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Ülke: Almanya
Tür: Dram
Yıl: 2006

Almanya, Berlin duvarıyla Doğu Almanya ve Batı Almanya olarak 2’ye ayrılmıştır. Doğu Almanya’da bir yüzbaşı olan Gerd Wiesler bakanlık tarafından özel bir göreve atanır.

Görevi bir sanatçıyı, tiyatro yazarını takip etmek ve hakkında istihbarat toplamaktır. Rejim karşıtı hareketlere karşı elindeki tüm güçlerle mücadele eden Doğu Almanya için bu görev alışılmadık bir durum değildir.

Wiesler görevine devam ettikçe fark eder ki tiyatro yazarının rejim karşıtı şüpheli davranışları yoktur. Kendisine verilen görev aslında farklı amaçlara hizmet etmektedir. Wiesler kimi zaman tiyatro yazarının dahi farkında olmadığı yardımlarda bulunarak onu destekler. Zamanla aralarında gizli bir dostluk oluşur.

57. Dr. Strangelove

Dr. Strangelove - İzlenmesi Gereken Filmler

Dr. Strangelove – İzlenmesi Gereken Filmler

IMDB: 8.4
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Savaş, Komedi
Yıl: 1964

Soğuk savaş döneminin ne kadar kritik olduğunu alternatif bakış açılarıyla izlemek ve değerlendirmek isterseniz Dr. Strangelove mutlaka izlemeniz gereken eserlerin arasında yer alıyor.

Amerikan generali Ripper, Sovyetlere saldırmak konusunda ateşli bir fanatiktir. Sovyetlerin Amerikan halkının ‘vücut sıvısını’ kirlettiğine dair söylemlerde bulunarak kendisine bir nükleer savaş gerekçesi yaratmaya çalışır.

Dönemin klasik hadiselerinden biri ülkelerin birbirlerinin sınırlarına yakın konumlarda devriye uçuşları gerçekleştirmesidir. Ripper, Sovyetlere yakın bir uçağa nükleer saldırı emri verir. Turgidson’a göre komünizmle hesaplaşmak şarttır ve artık vakti gelmiştir. Bunu bir fırsat olarak görür.

Bunlar yaşanırken ABD başkanı Pentagon’da bir toplantı düzenlemiştir. Pentagon’daki danışmanlarıyla bir araya gelen ABD başkanı kritik durumu değerlendirir. Sovyet büyük elçisi DaSadesky “Doomsday Device” adı verilen aletten bahsettiğinde işlerin rengi değişmeye başlar.

Doomsday Device, Sovyetlere yapılan bir nükleer saldırıda Dünya’daki tüm canlı hayatını yok edebilecek bir son teknoloji silahıdır. Eskiden Nazilere hizmet eden bir bilim adamıyken savaşın ardından ABD’de danışmanlık görevi alan Dr. Strangelove da bu durumu onaylar.

56. Ateş Böceklerinin Mezarlığı

Ateş Böceklerinin Mezarlığı | En beğenilen filmler

Ateş Böceklerinin Mezarlığı | En beğenilen filmler

Orijinal ad: Hotaru no haka
IMDB: 8.4
Yönetmen: Isao Takahata
Ülke: Japonya
Tür: Animasyon, Dram, Savaş
Yıl: 1988

2. Dünya savaşı üzerine çekilmiş filmler genellikle dönemin Avrupa’sında çekilir. Ateş Böceklerinin Mezarlığı, Japonya’da çekilmiş ve dramatik bir hikayeyi anlatan 2. Dünya savaşı filmlerindendir.

Seita ve Setsuka annelerini 2. Dünya savaşında kaybetmiştir. Babalarıysa savaşta düşmanla karşı karşıyadır. Çocuklar bir akrabalarının yanına verilirler ancak evden kaçmaları uzun sürmeyecektir.

Sokaklardaysa savaş git gide daha fazla kendisini hissettirmektedir…

55. Sunset Bulvarı

Sunset Bulvarı - En beğenilen filmler

Sunset Bulvarı – En beğenilen filmler

Orijinal ad: Sunset Blvd.
IMDB: 8.4
Yönetmen: Billy Wilder
Ülke: ABD
Tür: Romantik, Dram
Yıl: 1950

Film Joe Gillis adlı genç bir senaristin ölümünün gösterimiyle başlar ve ardından 6 ay geçmişe gider. Joe’nun başına gelenler ve onu ölüme götüren süreç izlenmeye başlanır.

54. Cinnet Sineması

Cinnet Sineması | Film tavsiyeleri

Cinnet Sineması | Film tavsiyeleri

Orijinal ad: Nuovo Cinema Paradiso
IMDB: 8.4
Yönetmen: Guiseppe Tornatore
Ülke: İtalya, Fransa
Tür: Dramatik komedi
Yıl: 1988

İtalyan sinemasının en değerli başyapıtları arasında gösterilen Cinnet Sineması, IMDB puanına göre en iyi filmler listesi içerisinde bulunmayı hak etmiş bir yapım.

Salvatore isimli genç bir çocuk Alfred ile tanışır. Alfred bir film göstericisidir ve Salvatore ondan inanılmaz etkilenir. Kendisini işe alması için yalvarıp yakaran Salvotere’a daha fazla dayanamayan Alfred onu film gösterici asistanı yapar.

53. Büyük Diktatör

Büyük Diktatör - En İyi Filmler

Büyük Diktatör – En İyi Filmler

Orijinal ad: The Great Dictator
IMDB: 8.4
Yönetmen: Charles Chaplin
Ülke: ABD
Tür: Politik komedi
Yıl: 1940

Film Adolf Hitler’e eleştiri niteliğinde çekilmiş ve bolca komediyse süslenmiştir. Temiz kalpli bir Yahudi berberin Adenoid Hynkel ile karıştırılması her şeyin başlangıcıdır.

Bir diktatör ile karıştırılmak oldukça ilginçtir. Konuşma yaparken söyledikleriyse herkesin hayatını değiştirecektir.

Filmde yer alan diktatör Adenoid Hynkel, Adolf Hitler yerine uydurulmuş bir isimdir. Charles Chaplin faşizmi ironik bir dille eleştirdiği bu yapımının hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda bulunmuştur.

52. Yaratık

Yaratık - En İyi Filmler 2018

Yaratık – En İyi Filmler 2019

Orijinal ad: Alien
IMDB: 8.4
Yönetmen: Ridley Scott
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Bilim kurgu, Korku
Yıl: 1979

Nostromo uzay gemisi görevini tamamlamış Dünyaya yönelmiştir. Yolculukları esnasında bir yardım çağrısı aldıklarında rotayı çağrının geldiği adrese çevirirler.

Mürettebat bilinmeyen gezegene iniş yaptıktan sonra gönderilen sinyalin aslında bir yardım çağrısı değil de uyarı sinyali olduğunu fark eder. İnsanoğlunun hiç karşılaşmadığı bir canlı formuyla karşı karşıya kalan mürettebat artık korku içerisindedir.

51. Kıyamet

Kıyamet | En iyi filmler

Kıyamet | En iyi filmler

Orijinal ad: Apocalypse Now
IMDB: 8.4
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Ülke: ABD
Tür: Savaş
Yıl: 1979

Kıyamet otoriteler tarafından sinema tarihinin en önemli savaş filmleri arasında gösterilir. IMDB puanı 8.4 olan bu yapıma en iyi filmler listesi içerisinde yer vermeden geçmek olmazdı.

Filmin konusuna gelirsek, film Amerika’nın Vietnam savaşı yaptığı dönemde geçer. Walter Kurtz adlı albay vahşi bir orman kabilesinin başına geçmiş ve Amerika ordusuna isyan etmiştir. Yüzbaşı Willard ve ekibi, Kurtz’u öldürmekle görevlendirilir.

50. Akıl Defteri

Akıl Defteri | İzlenesi filmler

Akıl Defteri | İzlenesi filmler

Orijinal ad: Memento
IMDB: 8.4
Yönetmen: Cristopher Nolan
Ülke: ABD
Tür: Gerilim
Yıl: 2000

Leonard dışarıdan zengin bir iş adamı imajı çizer. Arabası Jaguar, kıyafetleri son derece şık olan Leonard’ın asıl amacı oldukça farklıdır. Hayattaki tek gayesi eşine tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak ve cezasını kesmektir.

En büyük engeli nadir rastlanan bir hafıza kaybı çeşididir. Uzak geçmiş hakkında problemi olmasa da kimi durumlarda 10 dakika önce yaşananları dahi unutabilmektedir.

49. Prestij

Prestij - Film Tavsiyeleri

Prestij – Film Tavsiyeleri

Orijinal ad: The Prestige
IMDB: 8.5
Yönetmen: Cristopher Nolan
Ülke: ABD, İngiltere
Tür: Dram, Fantastik, Gerilim
Yıl: 2006

Prestij, Londra’da başarılı bir sihirbazın 3 asistanı; Robert, Julia ve Alfred’i konu alır. Bir gösteri esnasında Julia’nın ölümü Robert ve Alfred’in arasını açar. Robert, Alfred’in suçlu olduğuna inanmaktadır.

Yolları ayrılan iki sihirbaz da kendi kariyerlerinde başarılı birer sihirbaz olurlar. Gösterilerine çok sayıda izleyici çekerler. Lakin aradan geçen zaman Robert’in içindeki kini geçirmemiştir. İkili birbirlerini sıklıkla sabote etmeye çalışırlar.

Alfred’in yaptığı son derece başarılı bir hileyi anlayamayan Robert, rakibinin gölgesinde kalmaya başlar. Bunun sonucunda numaranın sırrını anlamak için çalışmalara başlar ve trajik hadiseler meydana gelir.

48. Aslan Kral

Aslan Kral - 2018 En İyi Filmler

Aslan Kral – 2019 En İyi Filmler

Orijinal ad: The Lion King
IMDB: 8.5
Yönetmen: Roger Allers, Rob Minkoff
Ülke: ABD
Tür: Aile, Animasyon, Macera
Yıl: 1994

Aslan kral kitabını çoğumuz küçükken okumuşuzdur. Henüz yeni doğmuş bir aslan babasının tahtını sarsılmasına tanık olacaktır. Tahtın veliahtı olarak görülen Simba, ormanda kötülüklerle mücadele edecek ve büyürken çok şey öğrenecektir. Simba’nın kazandığı sorumluluk ve sorunları çözebilme yetenekleri tüm ormanın kaderini etkileyecektir.

47. Gladyatör

Gladyatör – En iyi filmler

Orijinal ad: Gladiator
IMDB: 8.5
Yönetmen: Ridley Scott
Ülke: ABD, İngitlere
Tür: Epik, Aksiyon, Dram, Macera
Yıl: 2000

Roma’da Marcus Aurelius’un kral koltuğunda oturduğu bir tarihteyiz. Maximus, Aurelius’un ordusunda oldukça başarılı bir generaldir ve Aurelius’un yakından takip edip ilgilendiği bir kişidir.

Diğer taraftan Aurelius’un oğlu ve tahtın varisi Commodus bu durumdan rahatsızdır. Emir vererek Maximus ve ailesinin öldürülmesini ister ve olaylar gelişmeye başlar.

46. Whiplash

Whiplash | İzlenmesi Gereken Filmler

Whiplash | İzlenmesi Gereken Filmler

IMDB: 8.5
Yönetmen: Damien Chazelle
Ülke: ABD
Tür: Dram, Müzik
Yıl: 2014

Andrew küçüklüğünden beri bateri çalan bir müzik tutkunudur. Yaptığı işte tam bir usta olmak isteyen genç ülkenin en iyi konservatuarına girmeyi başarır.

Okulun en sert hocalarından Fletcher’ın dikkatini çekmesi uzun sürmez. Fletcher Andrew’le yakından ilgilenmeye başlar ve onu okulun en yetenekli öğrencilerinin bulunduğu “studio band” grubuna alır.

Fletcher gibi sert bir hocanın gözetiminde ilerleyen Andrew için hem psikolojik hem de müzikal bir sınav başlamıştır.

45. Arka Pencere

Arka Pencere - En çok sevilen filmler

Arka Pencere – En çok sevilen filmler

Orijinal ad: Rear Window
IMDB: 8.5
Yönetmen: Alfred Hitchchock
Ülke: ABD
Tür: Gerilim, Polisiye
Yıl: 1954

Fotoğrafçı Jeffries bacağını kırınca dairesinden etrafı izlemeye başlar. Çevreyi rahatlıkla izleyebilmek için bir teleskop edinmiştir. Her şeyin gayet sıradan ilerlediği bir günde Jeffries gördüklerinden yola çıkarak komşusunun karısını öldürdüğünü düşünür. Olayın üzerine gitmeye niyetlidir, kız arkadaşı ve hemşiresinden yardım alarak konuyu aydınlatmaya çalışacaktır.

44. Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş | Ne izlesem?

Geleceğe Dönüş | Ne izlesem?

Orijinal ad: Back to the Future
IMDB: 8.5
Yönetmen: Robert Zemeckis
Ülke: ABD
Tür: Bilim kurgu, Komedi, Macera
Yıl: 1985

Zamanda yolculuk temalı filmleri sevenler için bu konunun atalarından bir tanesini önermek istiyorum.

Dr. Brown adlı çılgın bilim adamı nihayet zamanda yolculuğun bir yolunu keşfetmiştir. Yolculuğu gerçekleştiren alet içerisine girilen ve sizi ışınlayan bir kabin değildir. Zamanda yolculuk bir arabanın içerisinde gerçekleşmektedir.

Marty adlı bir genç zamanda yolculuk yapmaya çalışırken karışıklıklar sonucunda gelecek yerine 30 yıl geçmişe gider. Kendi doğumunu dahi etkileyerek tüm geleceği değiştirecek bir hata yapan Marty şimdi hatasını düzeltmek zorundadır.

43. Kutsal Hazine Avcıları

Kutsal Hazine Avcıları | Hangi filmi izlemeliyim?

Kutsal Hazine Avcıları | Hangi filmi izlemeliyim?

Orijinal ad: Raiders of the Lost Ark
IMDB: 8.5
Yönetmen: Steven Spielberg
Ülke: ABD
Tür: Aksiyon, Macera
Yıl: 1981

Ark, kutsal güçleri ve meşhur 10 emri barındırdığına inanılan bir hazinedir. Amerika, Dr. Indiana Jones’u Ark’ı bulması için görevlendirir, takım arkadaşıysa eski sevgilisi Marion olacaktır.

Hitler ajanlarının da peşimde olduğu Ark için tuzaklarla dolu bir yolculuğa çıkan Indiana Jones görevini başarıyla yerine getirebilecek midir?

42. Terminatör 2: Mahşer Günü

Terminatör 2 | IMDB en yüksek filmler

Terminatör 2 | IMDB en yüksek filmler

Orijinal ad: Terminator 2: Judgment Day
IMDB: 8.5
Yönetmen: James Cameron
Ülke: Fransa, ABD
Tür: Aksiyon, Bilim kurgu
Yıl: 1991

Alien ve Titanic gibi baş yapıtların da yönetmenliğini üstlenen Cameron Terminatör 2’de de harika işler ortaya koymuş ve tüm zamanların en iyi filmleri arasına Terminatör 2 gibi bir eseri de bırakmıştır.

Filmin konusuna gelirsek, Sarah Connor’ın oğlu John Connar öldürülmelidir. Öldürmek isteyenler yeni bir robot tasarlarken diğer tarafta bir koruyucu robot da üretilmiştir. Soru, hangisi görevinde başarılı olacaktır?

41. Köstebek

Köstebek | İzlenecek filmler

Köstebek | İzlenecek filmler

Orijinal ad: The Departed
IMDB: 8.5
Yönetmen: Martin Scorsese
Ülke: ABD
Tür: Dram, Gerilim, Polisiye
Yıl: 2006

Köstebek 4 dalda Oscar almış bir film. Polis teşkilatının mafyayla mücadelesini anlatıyor.

Polis uzun yıllar yetiştirdiği ajanları mafyanın içerisine sızdırmayı başarmıştır. Mafya da eli boş durmamış, polis teşkilatında çeşitli pozisyonlarda çok sayıda ajana sahip olmuştur.

Köstebeklerin her iki tarafta da var olduğu ortaya çıkınca macera başlar.

40. Piyanist

Piyanist - film önerisi

Piyanist – film önerisi

Orijinal ad: The Pianist
IMDB: 8.5
Yönetmen: Roman Polanski
Ülke: Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya
Tür: Tarih, Dram
Yıl: 2002

3 Oscar ödüllü Piyanist, en iyi 2. dünya savaşı filmleri arasında gösterilir. Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın 2. Dünya savaşı anılarını anlattığı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Savaşın göz yaşı yönünü, Yahudilere yapılan eziyetleri ve çile çeken insanları ön plana çıkarır.

Almanya’nın Polonyayı işgaliyle başlayan süreçte Yahudilere karşı yapılan faşist yaklaşımlar Piyanist’in de başına gelecektir. Aç, susuz, hasta ve üşür vaziyette hayata tutunmaya çalışan Piyanist acaba hayatta kalıp tekrar piyano çalmaya başlayabilecek midir?

39. Can Dostum

Can Dostum - 2018 Film Önerileri

Can Dostum – 2019 Film Önerileri

Orijinal ad: Intouchables
IMDB: 8.5
Yönetmen: Eric Toledano, Olivier Nakache
Ülke: Fransa
Tür: Komedi
Yıl: 2001

Can Dostum izleyenlerin suratında tebessüm oluşturan, mutluluk veren bir film.

Philippe adlı zengin aristokratın geçirdiği kaza sonrası felçli yaşamı oldukça zordur zira boynundan altını hareket dahi ettiremez.

Driss hapishaneden yeni çıkmış ve kendisine henüz iş bulamamış yarı serseri bir tiptir.

İkilinin yolunun kesişme sebebi, Philippe’nin 7/24 bakıma ihtiyacı olmasıdır. Driss onu bakıcısı olarak ekonomik ve kültürel farkların önemi kalmayacak ikili yakın arkadaş olacaklardır.

38. Modern Zamanlar

Modern Zamanlar - IMDB film listesi

Modern Zamanlar – IMDB film listesi

Orijinal ad: Modern Times
IMDB: 8.5
Yönetmen: Charles Chaplin
Ülke: ABD
Tür: Dram, Komedi, Romantik
Yıl: 1936

Modern Zamanlar, Charles Chaplin’in kara mizahının zirve yaptığı filmlerden. 1929 senesinde tüm Dünya’da bir ekonomik buhran vardır. Bu dönemin sosyal hayatına ve ekonomisine dair tespitlerini yorumlarıyla birleştiren Chaplin en başarılı filmlerinden birine imza atmıştır.

Şarlo fabrikada zor şartlar altında uzun süre çalışan bir işçidir. Yanlış anlaşılmalar sonucunda akıl sağlığının yerinde olmadığı gösterilecektir. Kırmızı bir bayrak salladığı için yanlış anlaşılacak, komünist sanılıp hapishaneye atılacaktır. Şarlo’nun başından geçenleri anlatan bu yapımı izlemenizi tavsiye ederim.

37. Kazablanka

Kazablanca - IMDB Film tavsiyeleri

Kazablanca – IMDB Film tavsiyeleri

Orijinal ad: Casablanca
IMDB: 8.5
Yönetmen: Michael Curtiz
Ülke: ABD
Tür: Dram, Romantik
Yıl: 1942

Kazablanka izleyenlerin uzun süre akıllarından çıkmayacak derecede başarılı ve kült diye tabir edilebilecek bir aşk filmidir. İşlediği dönem 2. Dünya savaşı dönemidir.

Avrupa’da Hitler’den kaçan insanlar Dünya’nın çeşitli yerlerine dağılmışlardır. Fas’ın Kazablanka kenti de insanların akın ettiği bölgeler arasında yer alır. Çok sayıda Avrupalının bölgeye gitmesiyle farklı kültürlerin bir araya geldiği rengarenk bir kültür oluşmaya başlamıştır.

Rick Blaine, eski aşkı Ilsa ve onun kocası Laszlo’nun yaşadıkları macerayı izlerken romantizmi hissedeceksiniz.

36. Şehir Işıkları

Şehir Işıkları - En iyi film önerileri

Şehir Işıkları – En iyi film önerileri

Orijinal ad: City Lights
IMDB: 8.5
Yönetmen: Charles Chaplin
Ülke: ABD
Tür: Dram, Komedi, Romantizm
Yıl: 1931

Charles Chaplin’in baş yapıtı Şehir Işıkları yönetmenin en iyi yapımları arasında gösterilir. Dünya sinemasını etkilemekle kalmamış, senaryoya bağlı kalarak çok sayıda uyarlaması da yapılmıştır. Türkçe’ye uyarlaması Kartal Tibet yönetmenliğinde çekilen En Büyük Şaban filmidir.

Şehir Işıkları bir sokak serserisinin kör bir çiçekçiye aşık olmasını konu edinir. Serseri kendisini çiçekçiye zengin bir kişi olarak tanıtır ancak aslında paradan eser yoktur. Serserinin tek amacı parayı bulup kör kızın gözlerini açtıracak ameliyatı yaptırmaktır.

Parası olmasa da güvendiği zengin bir arkadaşı vardır. Araları oldukça iyidir ancak serserinin bilmediği şey bu arkadaşının karakterinin oldukça değişken olduğudur.

35. Bir Zamanlar Batıda

Bir Zamanlar Batıda | Film önerileri

Bir Zamanlar Batıda | Film önerileri

Orijinal ad: C’era una volta il West
IMDB: 8.5
Yönetmen: Sergio Leone
Ülke: ABD, İtalya
Tür: Kovboy
Yıl: 1968

Bir Zamanlar Batıda, 1960’ların kovboy filmleri arasında en öne çıkanlardan birisidir. Jill İrlandalı Brett ile yeni evlenmiştir ve yanına gitmek için yola çıkar. Gittiğinde bulduğu şeyse kocasının cenazesidir.

Ne pahasına olursun çiftlikte kalıp kocasının intikamını almak isteyen Jill’in hikayesine onu korumaya çalışan 2 erkek daha eklenecektir. Bu kadroyla kocasının katili ve kendisini de ortadan kaldırmak isteyen Frank ile mücadele edeceklerdir.

34. Sapık

Sapık - Harika filmler

Sapık – Harika filmler

Orijinal ad: Psycho
IMDB: 8.5
Yönetmen: Alfred Hitchcok
Ülke: ABD
Tür: Gerilim, Korku
Yıl: 1960

Patronuyla çalışan zengin bir iş adamı tarafından yüklü miktarda para emanet edilen Marion Crone yolda şüpheli davranışları sebebiyle polislerin takibine takılır. Peşinde olanlarsa yalnızca polisler değildir.

Sevgilisiyle buluşma planları yapan Crone geceyi geçirmek için bir otelde konaklar. Otel sahibi Bates ile sohbet ederken Bates’in iki şeye takıntısı olduğunu öğrenir; annesine ve kuşlara…

33. Geçmişin Gölgesinde

Geçmişin Gölgesinde | Çok beğenilen filmler

Geçmişin Gölgesinde | Çok beğenilen filmler

Orijinal ad: American History X
IMDB: 8.5
Yönetmen: Tony Kaye
Ülke: ABD
Tür: Dram
Yıl: 1998

Derek’in babasının katili uyuşturucu satıcısı bir zencidir. Bu durum Derek’i faşizme, ırkçılığa iter. İlerleyen süreçte faşist bir sokak çetesinin önemli üyelerinden birisi haline gelir. Yaptığı saldırılarla babasının intikamını aldığına inanan Derek günün birinde 2 zenciyi öldürüp hapse girer.

Derek hapisteyken kardeşi Danny’de abisinin yolundan gitmeye karar verir. Derek bu süreçte hapishanede çok değişmiştir. Yaptıklarının yanlış olduğuna inanmaktadır, pişman olmuştur. Dışarıya çıktığında kendi geçirdiği fikirsel evrimi kardeşine de aşılayıp onu yanlış yoldan çıkarmak isteyecektir.

32. Yeşil Yol

Yeşil Yol - Efsane filmler listesi

Yeşil Yol – Efsane filmler listesi

Orijinal ad: The Green Mile
IMDB: 8.5
Yönetmen Frank Darabont
Ülke: ABD
Tür: Dram, Fantastik, Polisiye
Yıl: 1999

John Coffey ürkütücü, devasa görünen bir adamdır. Hapishaneye gönderilir, suçunun 2 küçük kızının katili olmak olduğu söylenir.

İdama mahkum edilen suçluların idamını gerçekleştirmekle görevli Paul Edgecomb geçmişte yüzlerce mahkumun infazını gerçekleştirmiştir. 2 çocuk katili bu adamın da idamını gerçekleştirmek o kadar zor olmasa gerek değil mi?

Hapishanede geçirilen kısa süre içerisinde Coffey’in ruhunun temizliğine ve doğa üstü güçlerine dair ortaya çıkan minik ipuçları onu hayatta tutmaya yetecek midir?

31. Yıldızlar Arası

Yıldızlararası - Mükemmel filmler

Yıldızlararası – Mükemmel filmler 2019

Orijinal ad: Interstaller
IMDB: 8.5
Yönetmen: Cristopher Nolan
Ülke: ABD
Tür: Bilim kurgu, Dram
Yıl: 2014

Yıldızlar Arası, yakın dönem bilim kurgu filmleri arasında en başarılılardan bir tanesi olarak en iyi filmler listesi içerisinde bulunmayı hak etmiştir. Yönetmen koltuğunda her filmi büyük beğeniyle karşılanan Cristopher Nolan oturmaktadır.

Cooper eski bir bilim adamıdır ancak artık bilim adamı kimliğini geride bırakmıştır. Becerikli bir çiftçi olarak geniş mısır tarlalarıyla ilgilenen bir baba profili çizer. Tek amacı iki çocuğuna güzel bir hayat sağlamaktır.

Cooper’a gelen beklenmedik bir teklif hem ailesinin hem de tüm Dünya’nın güvenliğini sağlamak için oldukça zor bir karar vermesini gerektirir.

30. Sevginin Gücü

Sevginin Gücü | Çok sevilen filmler

Sevginin Gücü | Çok sevilen filmler

Orijinal ad: Léon
IMDB: 8.5
Yönetmen: Luc Besson
Ülke: Fransa
Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim, Polisiye
Yıl: 1994

New York’ta yaşayan 12 yaşındaki Mathilda’nın aile bağları pek kuvvetli değildir. Ailesindeki tek değerli varlığı onun küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşır ve sonucunda mafya tüm ailesini katleder. Mathilda ise şans eseri hayatta kalır.

Saklanması gerektiği kesindir, Leon’un dairesine sığınır. Leon insanlar arası sıcak ilişkilere oldukça yabancı, soğuk kanlı bir katildir. İlginç bir şekilde Leon, Mathildaya karşı içten bir sevgi besler.

29. Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak - Film Önerileri 2018

Er Ryan’ı Kurtarmak – Film Önerileri 2019

Orijinal ad: Saving Private Ryan
IMDB: 8.5
Yönetmen: Steven Spielberg
Ülke: ABD
Tür: Dram, Savaş
Yıl: 1998

2. Dünya savaşının en hararetli olduğu dönemlerden birisidir, Normandiya çıkartması başlamıştır. James Ryan ve 3 kardeşi de aktif olarak savaştadır.

James Ryan’ın 3 kardeşi savaşta hayatını kaybetmiştir. Ailenin 4 çocuğunun en azından 1’inin canlı şekilde eve dönmesi için başkan emri verir. Normandiya çıkarmasındaki bir ekibin görevi James Ryan’ı bulmak ve onu savaştan çıkarmaktır.

Kanlı bir çevrede canları pahasına James Ryan’ı arayan ekip bir yandan da sekiz askerin hayatını tek bir asker için riske atmanın mantıksızlığını sorgular.

28. Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı | En iyi Japon filmleri

Ruhların Kaçışı | En iyi Japon filmleri

Orijinal ad: Sen to Chihiro no kamikakushi
IMDB: 8.5
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Ülke: Japonya
Tür: Animasyon, Fantastik, Macera
Yıl: 2001

Ruhların Kaçışı, Japon sinemasının en başarılı filmi unvanını taşır. Küçük kız Chihiro ve ailesinin taşınmak için yola çıktığı kasaba büyülüdür. Babasını kaybeden Chihiro, onu kurtarmayı kendisine hedef edinir. Bu oldukça zor bir yoldur ancak küçük kız bir an bile vazgeçmez.

27. Olağan Şüpheliler

Olağan Şüpheliler | En iyi film tavsiyeleri

Olağan Şüpheliler | En iyi film tavsiyeleri

Orijinal ad: The Usual Suspects
IMDB: 8.6
Yönetmen: Bryan Singer
Ülke: Almanya, ABD
Tür: Gerilim, Polisiye
Yıl: 1995

San Pedro’da yüksek ses getiren bir tekne patlaması yaşanır. Polis bölgeye ulaşıp araştırmalar yaptığında milyonlarca dolarlık uyuşturucu ve 20’nin üzerinde cesetle karşılaşır. Patlamadan canlı çıkmayı başaran yalnızca 2 kişi vardır.

Canlı kurtulanlardan biri tetikçi Verbal Kint, diğeriyse korku içerisindeki bir Macar teröristtir. Kint sorguya alındığında hikayeyi en başından itibaren anlatmaya başlar.

26. Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir - Film Önerileri - En İyi Filmler 2018

Hayat Güzeldir – Film Önerileri – En İyi Filmler 2019

Orijinal ad: La vita è bella
IMDB: 8.6
Yönetmen: Roberto Benigni
Tür: Dram, Komedi, Savaş
Ülke: İtalya
Yıl: 1997

2. Dünya savaşı ülkeler arasında yaşanmış bir askeri mücadelenin ötesine geçmiş ve çok sayıda sivilin acı çekmesine yol açmıştır. Hayat Güzeldir, İtalya’da yaşanan bir acı hikayesini anlatır.

İtalya’da enerjik, pozitif ve hayat dolu Guido, Dora adlı bir öğretmene aşık olur. Çok sayıda zorluğu aştıktan sonra çift evlenirler ve bir çocukları dahi olur. Savaş patlak verene kadar hayatları çok iyi gider.

Savaş çıktığındaysa aile Yahudi olduğu için zorla toplama kampına götürülür. Guido çocuğuna tüm bunların bir oyun olduğunu söyleyecek ve toplama kampında onu hayatta tutmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Oyunun ödülüyse çocuğunun en çok istediği şeydir, oyuncak bir tank.

25. Şahane Hayat

Şahane Hayat | Film tavsiyeleri

Şahane Hayat | Film tavsiyeleri

Orijinal ad: It’s Wonderful Life
IMDB: 8.6
Yönetmen: Frank Capra
Tür: Fantasik, Dramatik Komedi
Ülke: ABD
Yıl: 1946

Bir film izleyeyim, izlerken de kendimi iyi hissedeyim derseniz Şahane Hayat tam size göre.

İş adamı George Bailey, üst üste yaşadığı çok sayıda aksaklığın sonucunda intihar etmeye karar vermiştir. Köprünün kenarına geçmiştir ve artık hayatını bitirmeye çok yakındır.

Onu engelleyen şeyse koruyucu melek Clarence olur. Bailey’i hayata geri döndürmek için enteresan bir yöntem seçer. Bailey’nin hayatındaki herkes için alternatif bir hayat gösterir, Bailey ile hiç tanışmamış olsalardı hayatları nasıl olurdu sorusunun yanıtı burada yatar.

Bailey ne kadar fazla insana yardım ettiğini, kaç hayatı daha güzel hale getirdiğini anlayınca yaşamının değerini tekrar fark eder.

24. Kuzuların Sessizliği

Kuzuların Sessizliği | En İyi Yabancı Filmler

Kuzuların Sessizliği | En İyi Yabancı Filmler

Orijinal ad: The Silence of the Lambs
IMDB: 8.6
Yönetmen: Jonathan Demme
Tür: Gerilim
Ülke: ABD
Yıl: 1991

Kuzuların Sessizliği, en iyi senaryo ve en iyi film dalında Oscar kazanmayı başarmıştır. Kült filmler listesi yapılacak olsa listeye rahatlıkla yazılabilecek filmlerden bir tanesidir.

Clarice Starling yeni mezun bir FBI ajanı olarak kariyerine başlar. Kurbanlarının derilerini yüzen bir sapığın peşine düşer. Katilin elinde bir kadın vardır ve Starling o kadının da derisinin yüzülerek öldürülmesine göz yummayı düşünmemektedir.

Starling bu psikopat katile ulaşmak için başka bir psikopatla, Doktor Lecter’la yakınlaşıp güvenini kazanmaya çalışır. Böylece asıl hedefine ulaşabilecektir.

23. Yedi

Yedi (Se7en) | En iyi filmler listesi

Yedi (Se7en) | En iyi filmler listesi

Orijinal ad: Se7en
IMDB: 8.6
Yönetmen: David Fincher
Tür: Dram, Gizem, Suç
Ülke: ABD
Yıl: 1995

Hristiyanlıkta 7 ölümcül günah; aç gözlülük, şehvete düşkünlük, vandallık (yıkıcılık), tembellik, kibir, oburluk ve kıskançlıktır.

Yeni ortaya çıkan bir seri katil, Hristiyanlığın 7 ölümcül günahını işleyenleri kendisine hedef belirlemiştir. Bu günahları işleyenleri öldüren katilin peşine takılan 2 polis onu yakalamaya başarabilecekler midir?

22. Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut

Star Wars: Yeni Bir Umut | Efsane film önerileri

Star Wars: Yeni Bir Umut | Efsane film önerileri

Orijinal ad: Star Wars
IMDB: 8.6
Yönetmen: George Lucas
Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Macera
Ülke: ABD
Yıl: 1977

Luke Skywalker amca ve teyzesiyle birlikte çiftçilik yaparak geçimini sağlamaktadır. Hayallerini süsleyen şeyse “jedi” olmak için akademiye girebilmektir. Amcası Skywalker’a izin vermediği için akademiye girememiştir.

Bir tarafta hayat tüm sakinliğiyle devam ederken diğer tarafta şeytani bir imparator galaksiyi ele geçirmektedir. Çok güçlü bir gemi inşa etmektedir, bu gemi o kadar güçlüdür ki gezegenleri dahi yok edebilecektir.

Direniş ekibinin başında bulunan Prenses Leila, imparatorun gemisinin planlarını ele geçirmeyi başarıp R2-D2’ye koymuştur. Şimdi planların Kenobi’ye ulaşması gerekecektir. R2-D2, önce Skywalker ile karşılaşır ve birlikte Kenobi’yi bulurlar.

Geminin planları artık gereken ellerdedir. Skywalker da Han Solo ve Prenses Leila ile birlikte şeytani imparatora karşı başlatılan direnişçi savaşına dahil olacaktır.

21. Tanrı Kent

Tanrı Kent - En sevilen filmler

Tanrı Kent – En sevilen filmler

Orijinal ad: Cidade de Deus
IMDB: 8.6
Yönetmen: Fernando Meirelles, Katia Lund
Tür: Dram, Suç
Ülke: ABD, Fransa, Brezilya
Yıl: 2002

İki genç çocuk Rio de Janeiro’nun vahşi varoşlarında büyür. Bir tanesi son derece sakindir ve yalnızca fotoğrafçı olmak istemektedir. Ne yazık ki fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Diğeriyse tam bir suçlu profili çizer. Akıllıdır, çeviktir ve öldürmekten çekinmez.

Gençlerden bir tanesi fotoğrafçı olurken diğeri uyuşturucu satıcısı olacaktır. Tanrı Kent’te çete savaşları zamanı yaklaşmaktadır.

2002 yılına damgasını vuran Tanrı Kent, özellikle suç filmi severler tarafından en iyi filmler arasında gösterilir.

20. Yedi Samuray: Kanlı Pirinç

Yedi Samuray - Önerilen filmler

Yedi Samuray – Önerilen filmler

Orijinal ad: Shichinin no samurai
IMDB: 8.6
Yönetmen: Akira Kurosawa
Tür: Aksiyon, Dram, Macera
Ülke: Japonya
Yıl: 1954

Akira Kurosawa kariyerinin zirve noktasını Yedi Samuray filmiyle görmüştür. Aksiyon ve savaş sahneleri döneminin en iyisi olmaya adaydır.

Bir köy haydutların tehdidi altındadır, soygunlara karşı kendilerini koruyamazlar. Usta samuray Kambei’den yardım isterler. Kambei karşılıksız şekilde köyün savunmasına yardım etmeyi kabul eder. Yetiştirmek üzere 6 öğrenci alır ve toplam 7 kişiden oluşan Samuray birliği haydutlara karşı köyü korumaya çalışacaktır.

19. Matrix

The Matrix - Efsane Filmler

The Matrix – Efsane Filmler

Orijinal ad: The Matrix
IMDB: 8.7
Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Tür: Aksiyon, Bilim kurgu
Ülke: ABD
Yıl: 1999

Thomas Anderson usta bir bilgisayar programcısı ve hackerdır. Pek çok hacker gibi bir lakap kullanır, o Neo’dur. Takım elbiseli kişilerce takip edilir ancak sebebini anlaması için Morpheus ile karşılaşmayı beklemesi gerekecektir.

Morpheus’un anlattıklarına göre dışarıda görünen gerçek Dünya değildir. Gerçek, Matrix’tir! Peki nedir Matrix?

18. Sıkı Dostlar

Sıkı Dostlar | En güzel filmler

Sıkı Dostlar | En güzel filmler

Orijinal ad: Goodfellas
IMDB: 8.7
Yönetmen: Martin Scorsese
Tür: Polisiye, Mahkeme
Ülke: ABD
Yıl: 1990

Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito 3 arkadaştır. Yanlarına bir kaç gangster daha alıp soygun düzenlerler. Soygunun ardından Jimmy ve Tommy, Henry dışındaki tüm soyguncuları öldürür. Bu sayede mafyada hızlıca yükselişe geçecek, rütbelerini arttıracaklardır.

Gangster çetesinin kendisi dışındaki tüm soyguncuları öldürmesi ve bu hiyerarşik yapı Henry için çok rahatsız edicidir.

17. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı

Avengers Sonsuzluk Savaşı | 2018 film önerileri

Avengers Sonsuzluk Savaşı | 2019 film önerileri

Orijinal ad: Avengers: Infinity War
IMDB: 8.7
Yönetmen: Joe Russo, Anthony Russo
Tür: Aksiyon, Macera
Ülke: ABD
Yıl: 2018

En iyi filmler listesi içerisindeki en güncel filme geldik, Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı.

Yenilmezler ekibi Kaptan Amerika ve Iron Man arasında meydana gelen tatsızlıktan dolayı dağılmışlardır. Herkes kendi takımıyla beraber Dünyayı korumaya çalışır ancak bir güç birliği söz konusu değildir.

Thanos sonsuzluk taşlarının peşine düşmüştür. Sınırlı sayıda olan sonsuzluk taşlarının tamamını ele geçirmeyi başardığı taktirde her şeye hükmedecektir. Gerçeğe, zamana ve kalan her şeye!

Thanos’un sonsuzluk taşlarını almak ve her şeye hükmetmek konusundaki hırsının sebebiyse evrenin toplam nüfusunu yarı yarıya azaltmaktır. Çünkü evrenin toplam kaynakları bu kadar canlıyı hayatta tutmak için fazlasıyla yetersizdir.

Thanos’a karşı tekrar güç birliği yapması gereken süper kahramanlarımız etkili bir savunma yaparak evrendeki canlıların yarısını koruyabilecekler midir?

16. Guguk Kuşu

Guguk Kuşu | En beğenilen filmler

Guguk Kuşu | En Sevilen Filmler – Film Önerileri

Orijinal ad: One Flew Over the Cuckoo’s Nest
IMDB: 8.7
Yönetmen: Milos Forman
Tür: Dram
Ülke: ABD
Yıl: 1975

Bir suçlu hapishaneye girmemek için deli numarası yapar. Savunmasına dahil ettiği delilik onu hapishaneden kurtarsa da yeni durağı eyaletin tımarhanesi olacaktır.

Burada baskıcı hemşireye isyan eder ve korkmuş diğer hastaları da bir araya getirerek ilginç bir isyan timi kurar.

15. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi - İkiz Kuleler | En sevilen filmler

Yüzüklerin Efendisi – İkiz Kuleler | En sevilen filmler – Film Tavsiyeleri

Orijinal ad: The Lord of the Rings: The Two Towers
IMDB: 8.7
Yönetmen: Peter Jackson
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
Ülke: ABD, Yeni Zelanda
Yıl: 2002

Serinin ilk filmi Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği büyük ilgi çekmiş ve beğenileri toplamıştı. İki Kule, ilk filmin kaldığı yerden devam ediyor.

Kahramanlar çeşitli gruplara ayrılacak ve Orta Dünya’da maceraya atılıp farklı tecrübeler yaşayacaklar. Frodo ve Sam’in yanındaki Gollum onlara yeterince yardımcı olabilecek midir? Yüzüğü üretildiği yere atıp yok edebilecekler mi?

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ikinci filmi hem ilk filmin heyecanını sürdürüyor hem de son film için beklentileri yükseltiyor.

14. Başlangıç

Inception - Film önerileri

Inception – Film önerileri

Orijinal ad: Inception
IMDB: 8.7
Yönetmen: Cristopher Nolan
Tür: Bilim kurgu, Gerilim
Ülke: ABD, İngiltere
Yıl: 2010

Dom Cobb klasik hırsızlardan farklı bir hırsızdır. Onun işi eşya değil bilinç altındaki fikirleri çalmaktır. Kurumların birbirlerinden çalmak istediği sırlar olduğunda başvurulan ilk isim haline gelebilecek kadar yeteneklidir. Bu yeteneği onun sevdiği herkesi kaybetmesine ve uluslararası bir kaçak statüsüne gelmesine yol açmıştır.

Şimdi yeni bir teklifle karşı karşıyadır. Kaybettiği her şeyi geriye alma şansını yakalamıştır ancak görevi oldukça zorludur. Bu kez düşünceleri çalmayacak onları yerleştirecektir.

Tüm planlara rağmen aksiliklerle karşılaşacaktır…

13. Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparator

Yıldız Savaşları 5 - İmparator | En beğenilen filmler

Yıldız Savaşları 5 – İmparator | En beğenilen filmler

Orijinal ad: Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back
IMDB: 8.7
Yönetmen: Irvin Kershner
Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Macera
Ülke: ABD
Yıl: 1980

İmparator Darth Vader’ıyla beraber asileri ezerek tüm galaksiyi ele geçirmeye çalışıyordur. Casus robotları iyi iş çıkarır ve asilerin merkezinin nerede olduğuna dair istihbaratı kendisine sağlarlar.

İmparator birliklerini Hoth gezegenine yollar ancak Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia son anda kaçmayı başarırlar. Luke hem Jedi eğitimini tamamlamalı hem de Yoda’yı bulmalıdır, bu sebeple yola çıkar.

Kahramanlarımız güçlerini birleştirip imparatoru yenmeyi başarabilecekler midir?

12. Forrest Gump

Forrest Gump - En iyi filmler

Forrest Gump – En iyi filmler

IMDB: 8.8
Yönetmen: Robert Zemeckis
Tür: Dramatik komedi, Romantik
Ülke: ABD
Yıl: 1994

Forrest Gump zeka seviyesi düşük bir erkektir. Devlet okullarına dahi zorlukla girebilen Gump, Jenny adlı bir kızla tanışır ve ona aşık olur.

Olaylar gelişir ve rastlantı sonucu yaptıklarıyla Dünyayı bambaşka bir hale getirir.

11. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği | Efsane Filmler

Orijinal ad: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
IMDB: 8.8
Yönetmen: Peter Jackson
Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera
Ülke: ABD, Yeni Zelanda
Yıl: 2001

Mükemmel üçlünün ilk filmi, Yüzüklerin Efendisi: Yüzüklerin Kardeşliği. Eski çağlarda yapılmış güç yüzüğü sahip olana inanılmaz bir kudret vermektedir.

Yüzük başlı başına bir iradedir ve Orta Dünyaya savaş, kan ve zulüm getirmiştir. Karanlık Lord Sauron’dan alınan yüzük artık Dünyaya zarar veremez durumdadır ancak nerede olduğunu kimse bilmez.

Yüzük bir buçukluğun eline geçer. Frodo, Gri Gandalf’ı dinleyerek yüzüğü yok etmeye karar verir ve yola çıkar.

10. Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü - Efsane filmler

Dövüş Kulübü – Efsane filmler

Orijinal ad: Fight Club
IMDB: 8.8
Yönetmen: David Fincher
Tür: Dram, Gerilim
Ülke: ABD, Almanya
Yıl: 1999

Jack insomnia (kronik uykusuzluk) problemi yaşar. Ailesi ve arkadaşları da yoktur, doktora başvurduğunda doktor ona kanserli hastaların terapi grubuna katılmasını önerir. Jack burada Marlayla tanışır. Marla da kendisi gibi kanser hastası olmamasına rağmen terapilere katılmaktadır.

Jack eve doğru giderken evinin yandığını görünce gidebileceği tek yer yolculuğunda tanıştığı sabun satıcısı Taylor Durden’ın evidir. Birkaç biranın ardından Durden Jack’i kendisine vurmak için kışkırtır ve dövüşürler. Ardından Jack de dövüş kulübüne katılır ve olaylar gelişir.

9. İyi, kötü ve Çirkin

İyi, Kötü, Çirkin

İyi, Kötü, Çirkin

Orijinal ad: Il buono, il brutto, il cattivo
IMDB: 8.9
Yönetmen: Sergio Leone
Tür: Kovboy
Ülke: İtalya, İspanya
Yıl: 1966

İtalyan sinemasına büyük katkılar yapmış Sergio Leone; İyi, Kötü ve Çirkin filmini de Dünya sinemasına kazandırmıştır.

İyi ve Çirkin oldukça karlı bir iş modeli geliştirmişlerdir. Çirkin polis tarafından aranan bir suçludur. İyi önce onu yakaladığını söyleyip teslim eder ve karşılığında parayı alır. Sonrasında idam edilmeden önce kurtarır ve bu döngüyü tekrarlarlar.

Günün birinde gizli hazine ortaya çıkınca İyi ve Çirkinin araları bozulur. Üçüncü bir hazine avcısının, Kötü’nün de olaya dahil olmasıyla olay farklı bir boyuta taşınır.

8. Ucuz Roman

Ucuz Roman - En güzel filmler

Ucuz Roman – En güzel filmler

Orijinal ad: Pulp Fiction
IMDB: 8.9
Yönetmen: Quentin Tarantino
Tür: Gerilim, Polisiye
Ülke: ABD
Yıl: 1994

Pumpkin ile Hunny Bunny birbirlerine deliler gibi aşık, hayatlarına aksiyon katmaktan hoşlanan soyguncu bir çifttir. Vincent Vega ve Jules ise işin ustası denebilecek kadar kaliteli gangsterlerdir. İşi iyi bilirler ve patronlarına ödeme yapmayı bırakan birkaç genci vurmak için yola çıkarlar.

İlerleyen süreçte Vincent patronun eşine korumalık yaparken Jules gangsterlik yaşantısına son verir. Diğer tarafta para karşılığı hileli boks yapmayı reddeden bir boksör şehirden kaçacaktır.

Bu garip kadroyu ilginç tesadüfler o kadar güzel bir araya getirir ki Ucuz Roman en iyi filmler listesine adını yazdırmayı başarır. Özellikle polisiye film sevenlere mutlaka önerdiğim bir film.

7. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Orijinal ad: The Lord of the Rings: The Return of the King
IMDB: 8.9
Yönetmen: Peter Jackson
Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera
Ülke: ABD, Yeni Zelanda
Yıl: 2003

Sauron orduları artık devasa boyutlara ulaşmıştır. Frodo ve Sam sonunun görebileceklerinden emin olmadıkları korkunç bir yolcukta, Mordor’a yaklaşmaktadırlar.

İnsan, elf, cüce ve tüm diğer iyilerin orduları eski düşmanlıkları bir köşeye bırakıp kötülüğe karşı tek bilek olmuşlardır. Devasa ordular küçük bir buçukluğun başarısına inanmıştır.

Orta Dünya’nın kaderini ellerinde tutan Frodo görevi başarabilecek mi? Kendisi yüzüğün gücüne yenik mi düşecek?

Kralın Dönüşü, Yüzüklerin Efendisi serisinin en başarılı filmi olarak görülüyor. En güzel filmler listesinde de 7. sırada yer almayı başarıyor. Üçlemenin son filmini izlediğinizde “bu film olmuş” diyeceksiniz. Lakin daha önce seriyi izlemediyseniz ilk filmden başlamanızı tavsiye ederim.

6. Schindler’in Listesi

Schindler'in listesi - Film önerileri

Schindler’in listesi – Film önerileri

Orijinal ad: Schindler’s List
IMDB: 8.9
Yönetmen: Steven Spielberg
Tür: Biyografi, Dram, Tarih, Savaş
Ülke: ABD
Yıl: 1993

Oskar Schindler (Alman iş adamı), Polonya’da kurduğu bir fabrikada 1000’ün üzerinde Yahudiyi çalıştırarak 2. Dünya savaşında hayatta kalmalarını sağlıyor. Hitler faşizmi yüz binlerce Yahudiyi öldürürken Schindler’in yaptığı bu gerçek kahramanlığı Spielberg ölümsüzleştiriyor.

Schindler’in listesi, Spielberg’in kariyerinin zirve noktası, kazandığı oscar ödüllerinin listesi şöyle: En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Görüntü, En İyi Yönetim, En İyi Özgün Müzik, En İyi Senaryo Uyarlaması. Bu kadar Oscar aldıktan sonra en iyi filmler arasına girmesine şaşırmamak gerekiyor.

5. 12 Öfkeli Adam

12 Öfkeli Adam - 2018 en iyi filmler

12 Öfkeli Adam – 2019 en iyi filmler

Orijinal ad: 12 Angry Man
IMDB 8.9
Yönetmen: Sidney Lumet
Tür: Dram
Ülke: ABD
Yıl: 1957

Latin Amerikalı bir genç, babasının ölümünde sanık olarak mahkemenin karşısına çıkarılır. Kendisine ait ve kaybettiğini söylediği bir bıçaksa babasının öldürüldüğü odada bulunmuştur. Genç adam eğer suçlu bulunursa cezası idam olacaktır.

12 jüri üyesi arasında yapılan oylamada 11 kişi suçlu olduğunu düşünürken yalnızca 1 jüri üyesi genç adamın masumiyetine oy verir. Bu jüri üyesi diğer üyeleri ikna etmeye çalışırken diğer jüri üyelerinin aslında genç adamı suçlu olarak görmediği ortaya çıkar. Suçlu damgası vurmalarının sebepleri; kanuna aşırı güven, yabancılardan hoşlanmama, çoğunluğa uyma gibi psikolojik mevzulardır.

4. Kara Şövalye

The Dark Knight - En popüler filmler

The Dark Knight – En popüler filmler

Orijinal ad: The Dark Knight
IMDB: 8.9
Yönetmen: Cristopher Nolan
Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim
Ülke: ABD, İngiltere
Yıl: 2008

Geçmişte Gotham şehrinin suçtan arındırılmış, sokakları temizlenmişti. Ancak tertemiz bir şehir bile yeniden kirlenebilir. Joker tehdidi sahaya indiğinde Batman de şehri ondan temizlemek için karşısına çıkmalıdır.

Joker inanılmaz zeki bir karakterdir ve onunla mücadele etmek hiç de kolay olmayacaktır. Tüm bunlar olurken Batman kendi benliğini sorgulayacak, suçluları azalttığını mı yoksa arttırdığını mı düşünecektir.

Batman ve Joker’in soluksuz izlenen mücadelesi en iyi filmler listesinde 4. sırada yer alıyor.

3. Baba 2

Baba 2 - En 3. Film IMDB

Baba 2

Orijinal ad: The Godfather: Part 2
IMDB: 9
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Tür: Dram, Suç
Ülke: ABD
Yıl: 1974

Baba 2, 1. filmin devamı niteliğinde Mario Puzo’nun yazarlığı ve Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğinde hazırlanmış bir yapım. 6 adet Oscar ödülü almış ve 2019 itibariyle IMDB film listesinin 3. sırasını yakalamıştır.

Vito Corleone kimdir? Nasıl büyümüştür? Suç dünyasında nasıl yer almıştır? Bu detayları ufak ara sahnelerle Baba 2’de öğreniyoruz. Bunlar yaşanırken ailenin kontrolünü ele alan Michael aileyi sevdiği tarzda yönetiyor. Kendisine harika taktikler belirleyerek diğer aileleri devre dışı bırakmaya çalışıyor, kıyımlar yapıyor.

2. Baba

Baba 2 - en iyi filmler imdb

Baba 2 – en iyi filmler imdb

Orijinal ad: The Godfather
IMDB: 9.2
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Tür: Dram, Suç
Ülke: ABD
Yıl: 1972

Serinin ilk filmi aslında bir giriş niteliği taşıyor. Devam filmlerinde de daima hikayenin merkezi olacak olan Carleone ailesini bize kısa kısa da olsa yakından tanıtıyor.

Baba lakaplı Vito Corleone uyuşturucu işine girmek istemeyince mafyanın hedefi haline geliyor. Corleone ailesiyse her şeyi göze alıp karşı ateş açıyor.

-> IMDB’nin ilk 3 sırasında The Godfather ve The Godfather 2 filmlerinin yer alması serinin ne kadar beğenildiğinin bir göstergesi. Serinin son filmi olan The Godfather 3 ise uzun bir aradan sonra 1990 yılında çekilmiş ve eski filmler kadar beğeni toplayamamış, IMDB’de yalnızca 7.6 puan alabilmiştir.

1. Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli - 2018 IMDB En İyi Film

Esaretin Bedeli – 2019 IMDB En İyi Film

Orijinal ad: The Shawshank Redemption
IMDB: 9.3
Yönetmen: Frank Darabont
Tür: Dram, Suç
Ülke: ABD
Yıl: 1994

Esaretin Bedeli, IMDB listesine göre en iyi film olarak karşımıza çıkıyor. 2 milyon kişinin yaptığı oylamalarda 9.3/10 puan almayı başaran eser izleyenleri uzun süre etkisinde bırakıyor.

Andy Dufresne, başarılı ve genç bir bankerdir. Kendisini aldattığı bilinen karısını ve sevgilisini öldürmekle suçlanır ve mahkemenin kararı müebbet hapistir. Gideceği hapishane ise Shawshank hapishanesidir.

Hapishane içerisinde kalınabilecek en kötü hapishanelerden bir tanesidir. Andy Dufresne ise kaçmanın imkansız olarak görüldüğü bu hapishaneyi güzelleştirmeye çalışır. Bunları yaparken Shawshank’taki herkese parmaklıkların içinde dahi olsalar umut kavramını asla unutmamaları gerektiğini kanıtlayacaktır.

Paylaş::

0 Yorum

YORUM BIRAK