15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://parayap.net/filmiyi 300

IMDB En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2019 | Bilim Kurgu Filmi Önerileri

En iyi bilim kurgu filmleri hangileri? En güzel bilim kurgu filmleri listesi arıyorum ama bulamıyorum diyenlere IMDB en iyi bilim kurgu filmlerini derledim. Bilim kurgu filmi tavsiyeleri arayanlar için iyi bir kaynak olacağı inancındayım. Umarım zevkinize uygun filmler bulmanıza yardımcı olur. 🙂

14. Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

IMDB: 8.3
Yönetmen: Stanley Kubrick
Yıl: 1971

Otomatik Portakal filmi, aynı ada sahip ve basıldığında çok ses getirmiş bir kitabın sinemaya uyarlanmasıdır. Kitabı okuyuculardan övgüler toplarken filmi de izleyiciler tarafından çokça övülmüştür. IMDB en iyi bilim kurgu filmleri listesi içerisinde de aldığı 8.3’lük puanla kendisine yer edinmiştir.

Eser türü olarak distopya demek yanlış olmayacaktır. Bilim kurgu ögeleriyle bir araya getirilmiştir. Otomatik Portakal, uzak gelecekte Britanya’yı konu alır. Ada korku imparatorluğuna dönüşmüştür. Sokaklar artık çetelerin ellerine geçmiştir, devletin asayişi sağlayacak kurumları da aynı şekilde yozlaşmıştır.

Alex adlı bir çete liderinin göz altına alınmasıyla başlayan olaylar silsilesinin gidişatı oldukça ilginç olacaktır. Düşünülen şey Alex’in bir hapishane hücresine atılarak cezasını çekeceğidir. Bunun yerine insan doğası ve şiddete eğilim hakkında yürütülen bir araştırmadaki deney ihtiyacını karşılayacaktır.

13. 2001: Uzay Yolu Macerası (2001: A Space Odyssey)

2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

IMDB: 8.3
Yönetmen: Stanley Kubrick
Yıl: 1968

2001: Uzay Yolu Macerası filminin çekimleri 1968 yılında Stanley Kubrick yönetmenliğinde tamamlanmış ve yayınlandığında çok büyük ilgi görmüştür. Filmde bir ay sahnesi vardır ki uzay bilimciler tarafından hayretle karşılanmıştır. Zira bu sahne insan oğlu henüz aya çıkmamışken çekilmiştir. Çıkıldıktan sonraysa filmde yapılan çekimlerin doğruluğu görülmüştür. Kubrick’e bu başarısının sırrı sorulduğunda yanıt vermemiştir.

Filmin konusuna gelirsek, film öncelikle ilkel primatlardan insanın evrimini siyah bir taşa bağlar. Efsaneye göre uzun yıllar önce gökyüzünde beliren taş insana alet edevat kullanma yeteneğini kazandırarak diğer primatların önüne geçmesine ön ayak olmuştur.

Aradan yıllar geçmiş ve insanoğlu uzaya çıkmıştır. İnsanlık tarihinin gelişmişlikte zirve yaptığı noktadadır. Bir uzay yolculuğu esnasında uzay gemisinin bilgisayarı ilginç bir sinyal alır. Efsane gerçektir, ilgili siyah taşa dair beliren bu izin peşinden gidilmeye karar verilir. Kimsenin aklına dahi gelmeyen şeyse aslında uzay gemisinin sahip olduğu bilgisayarın çok güçlü bir yapay zeka olduğu ve siyah taşla alakalı gemidekilerden farklı planlarının olduğudur.

12. Vol-i (WALL-E)

Vol - i

Vol – i

IMDB: 8.4
Yönetmen: Andrew Stanton
Yıl: 2008

İnsanlık Dünyayı öylesine kirletmiştir ki artık kendisi dahi yaşayamaz hale gelmiştir. Tek çaresi kalmıştır, başka bir gezegene göç etmek. Dünyadaki insanların tümü taşınırken Vol-i adlı bir robot geride bırakır. Dünyayı temizlemekle meşgul olur ancak öylesine yalnızdır ki… Tek başına kalmışlık bu robotu oldukça yıpratır.

Neyse ki başka bir robotla tanışması çok uzun sürmez. Böylece yalnızlığına son verir.

Vol-i insanların Dünya’da yarattığı kirliliklere karşı çok güzel eleştiriler getiren bir animasyondur. En iyi bilim kurgu filmleri arasına da girmeyi başarmıştır, hem şahsi kanaatime hem de IMDB’de verilmiş oylara dayanarak şunu söyleyebilirim: “Vol-i bugüne kadar çekilmiş en iyi animasyon filmlerinden bir tanesi.”

11. Yaratığın Dönüşü (Aliens)

Yaratığın Dönüşü

Yaratığın Dönüşü

IMDB: 8.4
Yönetmen: James Cameron
Yıl: 1986

Cameron yönetmenliğinde çekilmiş ve 2 Oscar ödülüyle başarısını ispatlamış Yaratığın Dönüşü, izleyicilerin oylarıyla IMDB en iyi bilim kurgu filmleri arasına girmeyi de başarmıştır.

İlk filmin ardından 57 yıl geçtiğinde Ripley uyanacaktır. Nostromo tayfasının tümü ölmüştür tek sağ kalan kendisidir. Gezegeni araştırdığında çok sayıda yumurtaya rastlar ve buranın artık bir koloni haline geldiğini fark eder.

10. Yaratık (Alien)

Yaratık

Yaratık

IMDB: 8.4
Yönetmen: Ridley Scott
Yıl: 1979

Görevini tamamlamış eve doğru yönelen bir uzay gemisidir Nostromo. Geminin tayfası uyku halindedir ve evlerine kavuşmanın özlemi içerisindedir. Bir anda geminin bilgisayarı uyarı vermeye başlar ve tayfa uyandırılır.

Gemi yakınlardaki bir gezegende akıllı canlı formlarının var olma ihtimalini yüksek görmektedir. Böyle durumlar için protokol ve emirler açıktır. Akıllı bir yaşam formuyla karşılaşma fırsatı bulunduğunda mutlaka değerlendirilmelidir.

Nostromo bu amaçla ilgili gezegene iniş gerçekleştirecektir.

9. Terminatör 2 (Terminator 2)

Terminatör 2

Terminatör 2

IMDB: 8.5
Yönetmen: James Cameron
Yıl: 1991

Cinayetleri insanların değil de robotların işlediği bir evrene hoş geldiniz. John Connor (Sarah Connor’un çocuğu) öldürülmek istenen yeni hedeftir. Ancak kendisini korumakla görevli bir robot da vardır.

Asıl soru hangi robotun başarılı olacağıdır.

8. Prestij (The Prestige)

Prestij

Prestij

IMDB: 8.5
Yönetmen: Christopher Nolan
Yıl: 2006

Yazımızın en iyi bilim kurgu filmleri üzerine olduğunu biliyorum. Prestij tam anlamıyla bir bilim kurgu filmi demek yanlış olur. Bilim kurgu ögeleri de içerdiği için IMDB  tarafından en iyi bilim kurgu filmleri listesinde kendisine yer verilmiş. Ben de atlamak istemedim. Bununla beraber Prestij’in içerisindeki gizem film boyunca merak yaratır ve filmin sonuna doğru izleyiciye adeta aydınlandığını hissettirir.

Film ünlü bir sihirbazın 3 yardımcısını konu alır. Alfred, Robert ve Julia adlı asistanlar başarılı sihirbaza gösterilerinde yardımcı olmaktadır. Günün birinde oyun gerçekleşirken yapılan bir hata sonucunda Julia su dolu kafeste boğularak hayatını kaybeder. Robert bu hatanın ve ölümün sorumlusunun Alfred olduğunu düşünür. Üç kişilik asistan ekibinden biri ölmüştür, diğer ikilinin arasıysa bu suçlamadan dolayı açılacaktır.

Alfred de Robert de kariyerine sihirbaz olarak devam eder. Kendi gösterilerini düzenleyen ikilinin arasındaki küslük asla son bulmayacaktır. Küslüğün de ötesinde, Robert adeta Alfred’e kinlidir. Her ikisinin gösterileri salonları doldurur, her ikisi de çok başarılıdır ancak aralarındaki kinden dolayı birbirlerini sabote etmek için uğraşıp dururlar.

Günün birinde Alfred inanılmaz bir gösteriye imza atar. Normal şartlar altında sihirbazlar birbirlerinin sırlarını fark etmekte çok zorlanmaz ancak bu farklı bir durumdur. Robert Alfred’in sırrını bir türlü çözemez. Bunun üzerine araştırmaya başlar ve olaylar gelişir.

7. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş

IMDB: 8.5
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yıl: 1985

Geleceğe dönüş, zaman temalı bilim kurgu filmleri arasında kült sayılabilecek yapımlar arasında yer alır. Çılgın bir bilim adamı nihayet insanlığın yüzyıllardır istediği zaman makinesini icat etmeyi başarmıştır. Cihazın tasarımı bir araba şeklindedir. İçerisine binen kişiyi zamanda ileriye götürmesi amaçlanan bu araba aynı zamanda geçmişe gitmek için de kullanılabilir.

Marty adlı bir genç de makineyi kullanarak zamanda ileriye gitmek ve geleceği görmek isteyecektir. Bilim adamı tarafından da onaylanınca çalışmalar başlar. Ancak bir aksilik yaşanır. Zamanda yolculuk için yapılan ayarlarında ufak bir hata vardır. Marty geleceğe gitmek yerine 30 sene geçmişe gidecektir.

Geçmişe gitmenin en büyük sakıncası yapılan ufak hamlelerin kelebek etkisiyle bambaşka sonuçlar doğurabiliyor olmasıdır. Marty bir hata yapmıştır ve şimdi kendi doğumunun dahi öncesinde yaptığı bu hatayı düzeltmek zorundadır.

6. Yıldız Savaşları (Star Wars)

Star Wars

Star Wars

IMDB: 8.6
Yönetmen: Georges Lucas
Yıl: 1977

Luke Skywalker amca ve teyzesiyle birlikte çiftçilik yaparak geçimini sağlamaktadır. Hayallerini süsleyen şeyse “jedi” olmak için akademiye girebilmektir. Amcası Skywalker’a izin vermediği için akademiye girememiştir.

Bir tarafta hayat tüm sakinliğiyle devam ederken diğer tarafta şeytani bir imparator galaksiyi ele geçirmektedir. Çok güçlü bir gemi inşa etmektedir, bu gemi o kadar güçlüdür ki gezegenleri dahi yok edebilecektir.

Direniş ekibinin başında bulunan Prenses Leila, imparatorun gemisinin planlarını ele geçirmeyi başarıp R2-D2’ye koymuştur. Şimdi planların Kenobi’ye ulaşması gerekecektir. R2-D2, önce Skywalker ile karşılaşır ve birlikte Kenobi’yi bulurlar.

Geminin planları artık gereken ellerdedir. Skywalker da Han Solo ve Prenses Leila ile birlikte şeytani imparatora karşı başlatılan direnişçi savaşına dahil olacaktır.

5. Yıldızlararası (Interstaller)

Yıldızlararası

Yıldızlararası

IMDB: 8.6
Yönetmen: Christopher Nolan
Yıl: 2014

Eski bir bilim adamı olan Cooper görevinden istifa etmiştir. Eski görevinde oldukça başarılı olsa da artık farklı idealler üzerine hayatını sürdürecektir. Geniş mısır tarlalarında çalışır ve hedefi çocukları için güzel bir gelecek yaratmaktır. Bu artık Cooper’ın hayatının amacı haline gelmiştir.

Yaşam devam eder, Cooper çocukları için uğraşır. Ta ki günün birinde enteresan bir teklifle karşılaşana kadar… Cooper’dan eski işine geri dönmesi istenir. Dünyanın güvenliği onun eski kimliğiyle yapacaklarına bağlıdır. Hem çocuklarının hem de tüm Dünyanın güvenliği için teklifi kabul eder.

4. Matrix

IMDB: 8.7
Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Yıl: 1999

Harika bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda iyi bir hacker’dır. Tıpkı her hacker gibi bir mahlasla kendisini tanıtır. Bilgisayar dünyasında Anderson’ın lakabı Neo’dur.

Neo’nun Morpheus ile karşılaşması olayları farklı bir boyuta taşıyacaktır. Morpheus’un söyledikleri akıl alır gibi değildir. İnsan gözünün gördüğü dış Dünya aslında gerçek değildir. Gerçek olan şey Matrix’tir!

3. Yıldız Savaşları: İmparator (Star Wars: The Empire Strikes Back)

Yıldız Savaşları 5 - İmparator

Yıldız Savaşları 5 – İmparator

IMDB: 8.8
Yönetmen: Irvin Kershner
Yıl: 1980

İmparator askeri gücünü Hoth gezegenine yollar f akat Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia kıl payı da olsa kurtulmayı başaracaktır. Luke bir yandan Jedi eğitimini tamamlamalı diğer taraftan da Yoda’yı bulmalıdır. Ve Luke yola çıkar…

Kahramanlarımız güçlerini birleştirip imparatoru yenmeyi başarabilecekler midir?

2. Başlangıç (Inception)

Inception

Inception

IMDB: 8.8
Yönetmen: Christopher Nolan
Yıl: 2010

Sıra dışı bir hırsızın en az kendisi kadar sıra dışı öyküsünü izlemeye hazır mısınız? En iyi bilim kurgu filmleri arasında önemli bir yere sahip eserlerden bir tanesi Christopher Nolan’ın yönetmenliğinde çekilmiş Inception.

Dom Cobb insanların aklını okuyabilen ve bilgileri çalan bir hırsızdır. Bu yeteneği hayatına bir sürü bela getirmiştir. Ancak şimdi kaybettiği her şeyi geri alabilmesi için bir fırsata sahiptir. Zorlu görevinde başarılı olması onu hem kaçak statüsünden kurtaracak hem de kaybettiği sevdiklerine kavuşma fırsatı sunacaktır.

1. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War)

Avengers Sonsuzluk Savaşı

Avengers Sonsuzluk Savaşı

IMDB: 8.8
Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Yıl: 2018

Dünyanın güvenliğini sağlayan süper kahramanlar aralarındaki problemler nedeniyle ayrılığa düşmüşlerdir. Şimdi küçük gruplar halinde Dünyayı savunmaya devam etmektedirler. Diğer taraftan yaklaşan büyük tehdit onları bir araya gelmeye mecbur bırakacaktır.

Thanos evrenin nüfusunu yarıya indirmek isteyen son derece güçlü bir tehdittir. Bu hedefi için tüm güç taşlarını elde etmesi gerekir. Taşları taşıyanlar şimdi Thanos’un hedefi haline gelmiştir. Süper kahramanlarımız yeniden bir araya gelerek bu büyük tehdidi savuşturmayı başarabilecek midir?

Paylaş::