15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://parayap.net/filmiyi 300

IMDB Dünyanın En İyi Korku Filmleri – 2019 Korku Filmi Önerileri

En iyi korku filmleri listesini oluşturdum ki bir korku filmi izlemek isteyip kararsız kaldığınızda yol gösterici olsun. Korku filmi önerileri aramanıza gerek kalmayacak. Dünyanın en iyi korku filmleri aşağıda yer alıyor. Gelecekte listedeki filmlerin sayısını arttırabilirim. Şuan IMDB korku filmleri kategorisindeki ilk 15 filmi paylaşmakla yetindim.

Korku filmi tavsiyelerinin her birinde filme dair bilgiler de yer alıyor. Liste ilk sıraya doğru ilerliyor. Devamını görmek için sayfayı kaydırmanız gerekecek ancak kimileri bunu konforsuz bulabiliyor. Sağ üst köşede yer alan butona tıklayarak sırasıyla en iyi filmlerin adını görebilir, üstlerine tıklayarak doğrudan ilgili korku filmine gidebilirsiniz. Böylece aradaki önerileri atlamış olursunuz.

15. Kapan (Get Out)

Kapan - Korku Filmi Tavsiyeleri 2018

Kapan – Korku Filmi Tavsiyeleri 2019

IMDB: 7.7
Yönetmen: Jordan Peele
Yıl: 2017

Chris ve Rose genç bir çifttir. Chris siyah tenlik, Rose ise beyaz tenlidir. Çift, Chris’i Rose’un ailesiyle tanışmak için ailenin oturduğu küçük bir kasabaya gider. Her şey oldukça masumane hatta suratta tebessüm oluşturabilecek temizlik de başlasa da olayların gidişatı daha farklı olacaktır.

Kasabadaki siyahiler bilinmeyen sebeplerle esrarengiz şekilde ortadan kaybolmaktadır. Kasabada yaşayan başka bir siyahiyse tanıştığında Chris’e en kısa sürede oradan uzaklaşmasını hatta kaçmasını önerecektir. Ne var ki bu o kadar kolay olmayacaktır.

14. Şeytanı Gördüm (Akmareul Boatda)

Şeytanı Gördüm - En Korkunç Filmler

Şeytanı Gördüm – En Korkunç Filmler

IMDB: 7.8
Yönetmen: Kim Ji-Woon
Yıl: 2010

Kyung-Chul tam bir psikopattır. İnsanların düşünmekten dahi çekineceği cinayetleri soğuk kanlılıkla işler. Kurbanları arasında çocuklar dahi vardır. Polisse tüm çabalarına rağmen ona ulaşamaz. Kyung-Chıl başarıyla polisten korunmayı başarırken cinayetlerini sürdürmeye devam eder.

Son kurbanıysa emekli bir polisin kızı ve gizli ajan Dae-hoon’un kız arkadaşıdır. Dae-hoon nişanlısının öldürülmesi üzerine katili kendisi bulup cezalandırmak ister. Kanlı bir intikam almak en büyük amacı haline gelir. Harekete geçtiğinde artık bir canavara dönüşecektir.

13. Kötü Ruh 2 (Evil Dead 2)

Kötü Ruh 2 - IMDB En İyi Korku Filmleri

Kötü Ruh 2 – IMDB En İyi Korku Filmleri

IMDB: 7.8
Yönetmen: Sam Raimi
Yıl: 1987

Kötü Ruh serisi 1980’li yılların öne çıkan korku filmleri arasında yer alıyor. Korku filmi önerileri arayanlara öncelikle serinin ilk filmine de bir göz atmasını öneriyorum. Zira serinin ilk filmi de 7.5’lik IMDB  puanıyla izleyicilerin oldukça beğenisini kazandığını kanıtlıyor.

İlk filmle aynı öykü gerçekleşecek, Ash’in bir gece daha hayatta kalması gerekiyor. Senaryoya 4 kişi daha dahil oluyor. Bunlardan bir tanesi tamircinin kız arkadaşı. Bir diğeri ilk filmde kötülüğü tüm Dünyaya salan profesörün kızı. Diğer ikisiyse profesörün ortağı ve bir tamirci. İlginç bir ekip, değil mi?

Kötü Ruh 2, gece boyunca bolca kan, vahşet ve elektrikli testereyle bu kadronun etkileşimini anlatıyor.

12. Cadılar Bayramı (Halloween)

Cadılar Bayramı - En İyi Korku Filmleri Listesi

Cadılar Bayramı – En İyi Korku Filmleri Listesi

IMDB: 7.8
Yönetmen: John Carpenter
Yıl: 1978

John Carpenter korku filmleriyle ilgilenenlerin yakından tanıdığı, adını sık sık duyduğu bir yönetmen. Onun meşhur olmasını sağlayan tüm yapımlarının kalitesi olsa da asıl ilk ünlendiği filmi Cadılar Bayramı’dır.

Henüz 6 yaşında cinayet işleyen bir çocuk hapishaneye gönderilmiştir. 15 yıl ceza çektikten sonra salınır. Çocuk, salındıktan sonra “Tarih tekerrürden ibarettir.” sözünü doğrularcasına geçmişte yaptıklarını tekrarlar. Diğerlerine göre farkları olmayan, sıradan insanları hedef alır.

11. Gir Kanıma (Låt den Rätte Komma In)

Gir Kanıma - En İyi Korku Filmleri

Gir Kanıma – En İyi Korku Filmleri

IMDB: 7.9
Yönetmen: Tomas Alfredson
Yıl: 2008

Yıl 1982, yer Stockholm’de bir park. Toplumun alt gelir gruplarının yaşadığı, varoş diye tabir edilebilecek bir bölgenin parkında tanışan 2 çocuk.

Oskar klasik bir çocuk, havanın soğukluğu sebebiyle soğuyor. Tanıştığı Eli ise garip bir şekilde üşümüyor. Ten rengiyse dikkat çekici derecede beyaz görünüyor. Sebebi Eli’nin bir vampir olması. Her vampir gibi kana ihtiyaç duyuyor ve bugüne kadar ihtiyaçlarını babası karşılamış. Zamanla Eli’nin bu durumu her iki çocuğun da başını belaya sokacaktır.

10. Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)

Zombilerin Şafağı - En İyi Korku Filmi Tavsiyeleri

Zombilerin Şafağı – En İyi Korku Filmi Tavsiyeleri

IMDB: 7.9
Yönetmen: Edgar Wright
Yıl: 2004

Shaun adlı gencin hayatı hiç de iyiye gitmemektedir. Annesi ve sevgilisiyle yaşadığı problemler onu çıkmaza sokmaktadır. Shaun neredeyse tüm vaktini en yakın arkadaşı Ed ile birlikte Winchester barında dertleşerek geçirmektedir. Bu dönemde Ed ve Shaun sürekli Shaun’un problemleri üzerine kafa patlatırlar.

Shaun bir karar alır ve artık gerçek bir erkek gibi davranmaya karar verir. Sorumluluk almalı, sevgilisi ve annesiyle ilgili problemleri çözmelidir. Tam uygulamaya geçecekken Dünya’da zombi istilası patlak verir. Yaşayan insanları yiyen zombiler büyük bir tehdit saçmaktadır. Ürkütücü duruma karşı Shaun sığınak olarak en güvendiği yeri seçer. Planı tüm sevdiklerini Winchester barında saklamak ve zombilerden korumaktır.

9. Sessiz Bir Yer (A Quite Place)

Sessiz Bir Yer - Korku Filmi Önerileri

Sessiz Bir Yer – Korku Filmi Önerileri

IMDB: 7.9
Yönetmen: John Krasinski
Yıl: 2018

Güncel korku filmleri arasında IMBD’de ilk 10’a girmeyi başardığı için “Sessiz Bir Yer” ayrıca önemli ve tebrik edilmesi gereken bir film. Özgün senaryosu ve işleyiş biçimiyle izleyicilerin takdirini kazanmış ve en iyi 10 korku filmi arasına girmeyi başarmış.

Gizemli bir güç Dünya’da ses çıkaran her şeyi avlamaktadır. İnsan ırkı bu bilinmeyen gücün gazabıyla neredeyse yeryüzünden silinmiştir. 4 kişiden oluşan Abbott ailesiyse hayatta kalmayı başarmış nadir insanlar arasındadır. Aile ciddi bir disiplinle hareket etmekte ve asla gereksiz ses çıkarmamaktadır. Hayatta kalmak için ses çıkarmamanın şart olduğu şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışan Abbott ailesinin hikayesi korku ve gerilimi hissetmenizi sağlayacak.

8. Nosferatu: Bir Korkunun Senfonisi (Nosferatu)

Nosferatu - İzlenmesi Gereken Korku Filmleri

Nosferatu – İzlenmesi Gereken Korku Filmleri

IMDB: 8.0
Yönetmen: Friedrich Wilhelm Murnau
Yıl: 1922

Nosferatu’yu vampir filmlerinin babası olarak adlandırmak çok da yanlış olmaz. 1922 yılında Dünya’da sinema sektörü bugünküne kıyasla oldukça ölü olsa da Alman sineması bir baş yapıt ortaya çıkarmıştır.

Wisburg isimli ufak bir bölgede yaşayan Thomas Hutter gizemli semboller de içeren bir mektup alır. Mektup Transilvanya’dan gelmektedir, gönderen kişi Kont Orlok’tur. Orlok emlak anlaşması yapmak için Thomas Hutter’ı Transilvanyaya çağırır. Eşi tarafından durum pek hoş karşılanmasa da Thomas Hutter büyük bir heyecanla yola koyulur.

7. Ölülerin Şafağı (Dawn of The Dead)

Ölülerin Şafağı - Çok Korkunç Filmler

Ölülerin Şafağı – Çok Korkunç Filmler

IMDB: 8.0
Yönetmen: George A. Romero
Yıl: 1978

Ölülerin Şafağı veya Dawn Of The Dead ismiyle arama yapıldığında 2 farklı filmle karşılaşıyor. Biri 2000’li yıllarda çekilmiş diğeriyse 1978’de yayınlanmış. En iyi korku filmleri listesinde IMDB’de en yüksek puanları toplayan film 1978 yapımı olan Ölülerin Şafağı’dır. Diğer filmle karıştırmamak için yapım yılına dikkat edin.

Philadelphia’da görevli iki polis, beyin yiyici zombiler tarafından işgal edilmiş bir binayı arındırırlar. Bu bölümde işler nispeten yolunda gider. Temizliğin ardından yakınlardaki bir TV merkezine sığınırlar.

Burada televizyoncularla tanışırlar. Gıda ikmaline ihtiyaç vardır ve yakınlardaki bir alışveriş merkezine gitmek maksadıyla helikoptere binerler. Planları kısa sürede gerekli erzağı temin edip mekandan uzaklaşmaktır.

Ancak kısa sürede çıkamayacaklarını fark ederler. Zira tüm beyin yiyici zombiler nedeni bilinmese de rotalarını alışveriş merkezine çevirmiştir.

Ölülerin Şafağı en iyi korku filmlerinden biri olsa da saf korku gözüyle bakılmaması gerekir. Film arka planda dönemin önemli problemleri olan “tüketim toplumu” ve “ırkçılık” üzerine ciddi eleştiriler de getirmektedir. Filmi izlerken bu gözle izlerseniz alacağınız keyif artacaktır.

6. Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby)

Rosemary'nin Bebeği - En İyi Korku Filmleri IMDB

Rosemary’nin Bebeği – En İyi Korku Filmleri IMDB

IMDB: 8.0
Yönetmen: Roman Polanski
Yıl: 1968

Rosemary ve Guy genç bir çifttir. Guy kendisini duyurmaya çalışan yeni bir aktördür. Çift New York’ta bir binaya taşınır. Oldukça eski olan bina hakkında söylentiler hoş değildir. Çift, genellikle kötü anılan binada hayatlarına devam ederler.

Zamanla Guy adını duyurmaya başlar. Rosemary ise bir gece rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını görür. Büyük korkuya kapılır ancak alt tarafı basit bir kabustur. Kadın hamile olduğunu fark ettiğindeyse işler karmaşıklaşmaya başlar.

5. Şeytan (The Exorcist)

Şeytan - En İyi Korku Filmleri Listesi

Şeytan – En İyi Korku Filmleri Listesi

IMDB: 8.0
Yönetmen: William Friedkin
Yıl: 1973

IMDB’ye göre en iyi korku filmlerinde 5. sıra, gerçekten izleyicilerin kanını donduran bir yapım. Çeşitli platformlarda Şeytan hakkında yorumlara bakacak olursanız sinema tarihinin “en kan donduran birkaç filminden birisi” şeklinde yorumlarla karşılaşmanız muhtemeldir. 1973 yapımı olması nedeniyle günümüz film grafiklerine göre kötü durumda olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen izleyenlerin üzerinde bıraktığı etki hala aynı.

Şeytan 12 yaşındaki bir kızın farklı davranışlarını konu alıyor. Davranışları ebeveyninin dikkatini çekince ilk akla gelen fikir doktora götürerek fikir almak oluyor. Doktorlar incelemelerinde herhangi bir teşhis dahi koyamıyorlar. Durumuyla alakalı bir teşhisin dahi konamaması da tedavi olamamasına sebep oluyor. Zamanla işlerin daha da kötüye gitmesi ve buna rağmen hiçbir teşhis konamaması kızın içerisine bir çeşit “şeytanın” kaçmış olduğu fikrini doğuruyor.

Doktorlar kızın ebeveynine şeytanı çıkarabilecek bir rahibe başvurmasını öneriyor.

4. Şey (The Thing)

Şey | Kült Korku Filmleri

Şey | Kült Korku Filmleri

IMDB: 8.1
Yönetmen: John Carpenter
Yıl: 1982

Şey (The Thing) ilk çıktığı yıllarda gişede beklediği ilgiyi görememişti. İlerleyen dönemlerdeyse izleyicilerin büyük beğenisini kazandı ve kült korku filmleri arasına adını yazdırmayı başardı.

Şey 1982 yılının kış mevsiminde geçer. Antarktika’da araştırmayla görevli bir ekip işlerini icra ediyorlardır. 100 yıldır buzullarda kalmış bir “Şey” filmin ana konusudur. Spoiler olmaması açısından daha detaylı açıklamalar yazmıyorum.

3. Cinnet (The Shining)

Cinnet | Dünyanın En İyi Korku Filmleri

Cinnet | Dünyanın En İyi Korku Filmleri

IMDB: 8.5
Yönetmen: Stanley Kubrick
Yıl: 1980

Cinnet, korku – Gerilim denildiğinde ilk akla gelen filmlerden bir tanesi. IMDB’ye göre en güzel korku filmleri listesinin 3. sırasında yer alıyor.

Yazar Jack Torrance, kış mevsimi boyunca kapalı bir otel için iş teklifi alır. Otel tüm sezon kapalı olacağından birilerinin boş bırakmaması ve bakımını yapması maksadıyla orada kalması gerekmektedir.

Fikir gayet makul gözükür çünkü Jack için kitap yazmaya oldukça uygun bir mekandır. Ailesiyle birlikte otele gider. Kış sezonunu orada geçireceklerdir ve herkes durumdan hoşnuttur.

Kısa bir süre sonra küçük çocukları oteldeki metafizik durumları hisseder. Baba Jack oteldeki hayaletler tarafından ele geçirilir ve korku dolu dakikalar başlar.

2. Sapık (Psycho)

Sapık - En Korkunç Filmler

Sapık – En Korkunç Filmler

IMDB: 8.5
Yönetmen: Alfred Hitchock
Yıl: 1960

Sapık oldukça eski bir film olmasına rağmen günümüzde dahi korku filmi severler tarafından övgüyle anlatılır. IMDB en iyi korku filmleri sıralamasında da 8.5’lik puanla 2. sırada kendisine yer edinmeyi başarmıştır.

Genç bir kadın sevgilisiyle evlilik planları yapar ancak paraları yetersizdir. Hayallerindeki hayata erişmeleri pek kolay görünmez. Bir gün işi hasebiyle eline geçen yüklü tutardaki para onu hayallerine ulaştırabilecektir.

Parayı alıp sevgilisiyle beraber kaçma planı yapar ve yola koyulur. Gece olduğunda bir otelde konaklayacaktır. Ancak ilginç takıntıları olan bir otel sahibiyle karşı karşıyadır.

1. Yaratık (Alien)

Yaratık - En İyi Korku Filmleri

Yaratık – En İyi Korku Filmleri

IMDB: 8.5
Yönetmen: Ridley Scott
Yıl: 1979

Yaratık (Alien) devam filmleriyle de ses getirmeyi başarmış, bilim kurgu ve korku temalı bir yapımdır.

Nostromo 5 erkek ve 2 kadından oluşan mürettebatıyla görevini tamamlamıştır. Görevin ardından geminin rotası Dünya’ya çevrilmiştir. Uyku durumundaki mürettebat geminin çağrısıyla uyandırılır.

Nostromo’nun bilgisayarları yakın bir gezegende olası canlı formlarını bildirir. Kurallar açıktır, akıllı yaşam formu olma ihtimali taşıyan her şey araştırılacak ve bilgi verilecektir.

Nostromo ilgili gezegene indirildiğinde karşılaşılan manzara bir hayli ilginçtir. Terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşan araştırma ekibi ilerleyen süreçte yumurtalarla da karşılaşır. Devamında olaylar gelişir.

Paylaş::