Instagramdan Para Kazanmak 2019 | Nasıl Kazanılır? Canlı Örnekler

İnstagram üzerinden para kazanabilir miyim? Gerçekten para kazanılıyor mu?

Evet kazanılıyor. Hem de hiç küçümsenmeyecek paralardan bahsediyorum. Biliyorsunuz, herhangi bir para kazanma yöntemi şişirilmiş bir balondan ibaretse size söylüyorum. Instagram’dan para kazanmak kesinlikle balon bir yöntem değil. Emek verildiği taktirde, gayet iyi para kazanabileceğiniz bir alan.

Neye dayanarak içinin boş olmadığını, Instgramdan para kazanmanın mümkün olduğunun söylüyorum? Her gün onlarca farklı örnek görüyorum! Sizlere de yazının sonunda canlı örneklerle Instagramdan para kazanan kişileri göstereceğim.

Böylece hem gerçekten para kazanıldığına ikna olacaksınız hem de insanların nasıl kazandığını göreceksiniz.

Bu yazıyı dikkatli şekilde okur ve analiz ederseniz, konu hakkında aklınızda en ufak bir soru işareti kalmamasını sağlayacağım. İsterseniz, bu yazıda nelerden bahsetmişiz genel olarak bir içindekiler tablosuna göz atalım. Hemen ardından da yazımız başlıyor olacak.

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram’dan para kazanma yöntemlerini temelde 2 alt başlık altında toplama şansına sahibiz;

 1. Ürün satışı yaparak Instagramdan para kazanmak
 2. Reklam yayınlayarak Instagramdan para kazanmak

Bu yazıyı hazırlarken birkaç farklı içeriğe bakma fırsatım oldu. Maalesef satış yapmak veya reklam yapmak daha avantajlı, daha karlı gibi cümleler yazmışlardı.

Maalesef diyorum çünkü insanlara yanlış bilgi veriyorlar. Doğrusu, avantajlar ve dezavantajlar kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Her Instagram hesabının kendisini analiz etmesi ve buna göre doğru yöntemleri seçerek ilerlemesi gerekiyor.

Örneğin bir giyim mağazasının kendi ürünlerini satması reklam yapmasına göre daha karlıdır. Bir yemek hesabına bakacak olursak, yiyecek markalarından reklam alması satış yapmasından daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca hiç kimse bunlardan yalnızca birini seçmek zorunda değil. Bazı Instagram sayfaları üzerinden bir yandan satış yapıp diğer yandan reklam yapmak mümkün. Hesabın hizmet verdiği alan ve kullanıcı kitlesi buradaki belirgin faktör.

Bu sebeple ben sizlere tam anlamıyla kapsamlı bir rehber oluşturdum.

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak

Özellikle üretici ve mağaza sahipleri için en uygun yöntemdir. Bunun dışında, herhangi bir ürünü üreticiden uygun fiyatlı alıp düşük kar marjlarıyla satmak isteyenler de buradan para kazanabilir.

Ürün satışı yapacaksanız 2 farklı seçeneğiniz var;

 1. Reklam vererek ürünlerinizi tanıtmak
 2. Yüksek takipçiye sahip hesabınız üzerinden ürünleri paylaşmak

Eğer ürünlerinizi satmaya müsait yüksek takipçiye sahip bir hesabınız yoksa reklam maliyetleriyle uğraşmanız gerekir. Hesabınız varsa, reklam maliyetleri olmadan doğrudan hedef kitlenize ulaşma fırsatına sahip olursunuz.

Yüksek Takipçili Hesabım Var!

Öyleyse çok avantajlısınız. Hesabınız günlük paylaşımlar yapılan bir hesap mı? Yoksa doğrudan markanızın satışları için oluşturulmuş ve zamanla yüksek takipçiye ulaşmış bir hesap mı? Duruma göre farklı senaryolarla ilerlemek gerekir.

Marka Hesabı İçin

Hesabınız doğrudan marka hesabıysa ve organik olarak yüksek sayıda takipçiye ulaştıysa yeme de yanında yat dediğimiz durum söz konusu. Zaten hesabınızı takip eden kullanıcılar, sizin ürünlerinizle ilgilenen ve bol bol ürün satışlarınızı görmek isteyen kişilerdir. Sık sık paylaşımlar yaparak ilgilerini canlı tutmaya bakın.

Diğer Hesaplar İçin

Basit bir örnekle, domates sosu satmak istediğinizi varsayalım. Eğer hesabınızın takipçi kitlesi ağırlıklı olarak yemeklerle ilgilenen bayanlardan oluşuyorsa satış yapmanız çok kolay olacaktır. Diğer taraftan bir komedi hesabında domates sosu satmak için reklam yapmak pek iyi geri dönüşler almanıza yardımcı olmaz.

Hedef kitle seçimi dediğimiz kavram burada çok önemli. Hesabınızın takipçileriyle sizin ürününüzü satın almak isteyebilecek hedef kitleniz ne kadar ortak? Bu sorunun yanıtına göre ilerlemelisiniz.

-> Satışlara kendinizi kaptırıp normal paylaşımları ihmal etmeyin. Aksi taktirde zamanla Instagram hesabınız ciddi ölçüde takipçi kaybeder.

Başka Instagram Hesaplarına Reklam Vermek

Bu seçenek maliyetleri arttırdığı için tercih edilmek istenmez. Fakat, tanıtım yapmak için başka çare bulunamadığında çaresizlikten reklam vermeniz gerekebilir. Reklam vermek için de iki farklı seçeneğiniz var.

 1. Popüler hesaplarla DM üzerinden iletişime geçerek doğrudan reklam vermek
 2. Facebook reklam yöneticisi üzerinden Instagram’a özel reklamlar yayınlamak

Hedef kitlenize yönelik popüler bir hesap bulabilirseniz birinci seçenekten ilerlemeniz daha faydalı.

Eğer büyük bir reklam bütçesiyle bu işe girecekseniz, reklam bütçenizi instagram hesabı satın alarak kullanmanızı öneririm. Yüksek sayıda organik takipçiye sahip hesaplar satın almak bir anda çok para harcamanıza neden olur. Uzun vadeli düşündüğümüzdeyse devamlı reklamlara para vermek yerine buralardan paylaşım yapmak maliyetleri önemli miktarda düşürecektir.

Canlı örnekler bölümümüzde, başka hesaplara reklam vererek satışlarını arttırmaya çalışan örnekleri de bulabileceksiniz.

Instagram’da En Çok Hangi Ürünler Satılıyor?

Sizlerle paylaşacağım ürünler Instagram’da en sık satışı yapılan, büyük bir müşteri kitlesi olan ürünlerdir. Bunların üretimini yapıyor veya farklı yollarla uygun fiyata elde edebiliyorsanız, satışını yapabilirsiniz. Satılan ürünlerin genellikle çakma diye tabir ettiğimiz sahte ürünler olduğunu belirtmeliyim.

 • Ayakkabı
 • Takı & Aksesuar
 • Saat
 • Elbise
 • T-shirt
 • Kozmetik ürünleri

Listeden çeşitli anlamlar çıkarmak, listeyi yorumlamak önem taşıyor.

Benim bu listeyle ilgili yorumum şu şekilde. Instagram’ı ağırlıklı olarak gençler kullanıyor. İçerisinde bulunduğumuz dönemde gençlerin en çok önem gösterdiği şey dış görünüşleri. Ülkenin ekonomik durumu da göz önüne alındığında, kaliteli görünen ürünleri uygun fiyata satın almak onlar için çok cazip.

Instagramdan para kazanmak için odaklanmanız gereken asıl fikir bu. Listeye takılı kalmanızın anlamı yok. En çok satan ürünler gençleri güzel, şık gösterecek ancak fiyatları da makul olanlar. Orijinal ürün satın alacaklar zaten gidip bilindik sitelerden veya markaların kendi mağazalarından alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Dipnot: Parayap olarak hiçbir ürünün sahtesinin üretilmesini ve satışını önermiyoruz. Markaların ilgili patentlerini ihlal etmiş oluyorsunuz. Bu durum hukuki anlamda her zaman başınızı belaya sokabilir. Biz sadece sektörün gerçeklerinden bahsettik, hiçbir şekilde sahte ürün üretimine ve satışına teşvik de bulunmuyoruz.

Instagramdan Reklam Yaparak Para Kazanmak

Yüksek sayıda takipçiye sahip, paylaşımlarının altına bol bol yorum alan bir hesaba mı sahipsiniz? Hiçbir ürünün satışıyla, müşteri iletişimi, kargo ve benzeri detaylarla uğraşmak istemiyor musunuz? Öyleyse instagram hesabınız üzerinden reklam yayınlayarak para kazanmalısınız.

Kaç Takipçiye İhtiyacınız Var?

Kaç takipçiniz olursa olsun reklam yayınlama şansınız var. Sadece paylaşım başına alacağınız para miktarı takipçi sayınız ve etkileşim miktarınıza göre değişecektir.

Sektörden sektöre çok değişebilir ancak 100.000 takipçiye sahip bir hesap için paylaşım başına 1000 TL isterken, 700.000 takipçiye sahip bir hesap 7000 TL isteyebilir.

Bu verdiklerim tamamen örnek rakamlardır. Reklam fiyatları İnstagram hesabının kategorisine göre değişkenlik gösterebilir.

Örneğin kıyafet reklamı vermek isteyen bir reklamcı düşünün. 200.000 takipçili bir komedi hesabına ve yine 200.000 takipçili bir moda hesabına reklam verecek olsun. Bu durumda moda hesabına çok daha fazla para teklif edecektir. Çünkü takipçi sayıları aynı olsa dahi moda hesabı üzerinden çok daha iyi geri dönüşler alacağını bilir.

Bir başka örnek olarak tur şirketini ele alalım. Siz bir tur şirketini temsilen reklam veren olsanız, aynı ücrete 30.000 takipçili bir gezi hesabını mı tercih edersiniz yoksa 150.000 kişinin takip ettiği bir moda hesabını mı? Doğru seçim birincisidir çünkü moda sayfasında geziyle ilgilenen 30.000 kişinin dahi olması çok düşük bir olasılık. Diğer taraftaysa direk hedef kitleniz olan 30.000 kişi var.

Instagram’da Reklam Verecek Firmalar Nereden Bulunur?

Sosyal medya reklamları, ana akım medyada yayınlananlardan çok daha etkili hale geldi.

Büyük firmaların tamamı bunun farkında, dolayısıyla her biri Facebook, Instagram ve benzeri platformlarda reklam vermeye özen gösteriyor. Bu sebeple Instagram’da reklam verecek firmalar / kişiler bulmak çok da zor değil.

Dahasını da söyleyeyim, genellikle siz reklam verenleri bulmazsınız. Reklam verenler sizi bulur. Örneğin yemek sektöründe iddialı bir Instagram hesabına mı sahipsiniz? Her markette bulunan büyük markalar, sattıkları zeytinyağı ile ilgili bir paylaşım yapmanızı isteyebilir. Hesabınızın takipçi sayısı arttıkça, daha büyük ve daha kurumsal firmalardan da teklifler alma şansınız olur.

Instagram Hikaye (Story) Reklamları

Instagram reklamları denince profilden paylaşılan reklamlar dışında bir alternatifiniz daha olduğunu unutmayın. Instagram’ın Snapchat’ten alıntıladığı hikaye (story) sistemi Instagram reklamcılığına yeni bir soluk getirdi.

Hikaye özelliğinin ne olduğunu burada açıklamaya gerek yok, bildiğinizi düşünüyorum. Instagram reklamcılığının avantajlarına ve dezavantajlarına değinmekte fayda var.

Popüler bir hesabınız olduğunu varsayalım. Bu hesapta profilde yaptığınız reklamlı paylaşımlar, gelecekte silmezseniz her zaman profilinizde kalacaktır. Sık sık reklam aldığınız taktirde bir süre sonra hesabınız çöplük hale gelebilir. Hikaye reklamları yayınladığınızda 24 saat içerisinde sanki hiç reklam yayınlamamış gibi temiz bir profile sahip olursunuz.

Hikaye bölümünde reklam yayınlamanın ücreti doğal olarak profil reklamlarına göre daha düşüktür. Hikayelerinize kaç kişinin baktığı da burada önemli kriterlerden bir tanesi. Nadiren de olsa kimi hesapların hikayeleri profillerine verilen reklamlar kadar görüntülenebiliyor. Bu durumda hikaye bölümü için de reklam fiyatları yükseltilebiliyor.

Genellikle fiyatların daha düşük olması bütçesi kısıtlı yerlere de reklam verme şansı tanır.

Reklam Verenlere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Hesabınız henüz çok büyük değilse, reklam verenler sizleri bulmayabilir. Siz onlara ulaşmalısınız ancak burada başarınızı etkileyebilecek birkaç püf nokta var. Hem reklam veren bulmak, hem de onlarla iletişime geçmek için aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

 1. Rakiplerinizi inceleyin: Sizinle aynı kategoride yayın yapan Instagram hesaplarını takip etmeyi ihmal etmeyin. Onların çalıştığı reklam veren firmalar, sizin de potansiyel reklam vereniniz olacaktır. Onlara ulaşmayı deneyebilirsiniz.
 2. Reklam fikri sunun: Karşınızdaki firmaya yalnızca reklamınızı yayınlamak isterim deyip bırakmamalısınız. Firmanın reklamını en verimli nasıl yapabilirim, nasıl paylaşımlarım insanların ilgisini çeker diye düşünün. Sonunda en verimli gördüğünüz tekniği de firmayla paylaşın. İsterseniz reklamınızı şu şu şekilde yapabiliriz, en verimli gördüğüm yöntem budur diyebilirsiniz.
 3. DM dışı kanallar da deneyin: Instagram özel mesaj üzerinden reklam verenlere ulaşabilirsiniz ve zaten bunu kullanın. Platform içi iletişim başlangıçta daha sağlıklıdır. Ancak firmalar hesaplarını kontrol etmiyor olabilirler. Böyle durumlarda bu firmalarla mail atarak iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.
 4. Kampanyalar sunun: İlk reklama özel %40 indirimli fiyatlarla size yardımcı olabiliriz. Her ay 1 reklam yayınlama sözü verirseniz fiyatlarımızdan %25 indirimli olarak faydalanabilirsiniz. Kulağa çok cazip gelen sözcüklerdir. Benzer kampanyalar üreterek karşıdaki firmayla iletişime geçmek sizi ön plana çıkaracaktır.

Bir sonraki bölümde, canlı örneklerle Instagram’dan para kazananları inceleyeceğiz.

Instagramdan Para Kazananlar – Canlı Örnekler

Bu bölümde sizlere canlı örnekler üzerinden Instagramdan para kazanan kişileri göstereceğim. Bu bölümü yazının üst kısımlarında aralarda paylaşmayı düşündüm. Böylece reklam satarak para kazananları ve ürün satışı yaparak para kazananları ayırma şansım olurdu.

Sonrasında fark ettim ki tamamını birlikte paylaşmak kıyaslamanız açısından daha faydalı. Örneklere geçelim, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Örnek 1

Bir komedi hesabıyla başlıyoruz, Türklerin 50 tonu, Instagram’ın popüler komedi hesapları arasında yer alıyor. Güncel verilere göre şuanda takipçi sayısı 1.9 milyon.

Bir giyim hesabının reklamını yapmışlar. Görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yine aynı hesap tarafından ayakkabı satışı üzerine yayında olan bir Instagram hesabının reklamı yapılmış. Buraya tıkladığınızda reklama gideceksiniz.

Yukarıda gördüğünüz örneklerde reklamı yapılan hesaplar @blackjackgiyimmm ve @denimpark_shoes bu ikisi. Hesapları incelediğinizde göreceğiniz üzere bunlar normalde kıyafet ve ayakkabı satışı yapılan 2 hesap.

Şimdi bu örneği incelediğimizde, Türklerin 50 tonu adlı hesap reklam yayınladığı için @blackjackgiyimmm ve @denimpark_shoes adlı hesaplardan para aldı. Reklamını yayınlatan Instagram hesaplarıysa ürünlerini daha fazla kişiye tanıtmış oldu. Böylece daha fazla kişiye ürünlerini tanıtıp satış yapma fırsatı yakalamış oldular. Doğal olarak bu hesaplar da para kazandı.

<- Bu yazıyı ilk hazırlamaya başladığımda yukarıdaki reklamlar yayındaydı. Muhtemelen anlaşma 24 saat için yapılmış ve sonrasında reklamlar kaldırılmış. Aşağıda aynı hesaplar arasında gerçekleştirilen bir başka reklamın ekran görüntüsünü vereceğim. ->

instagram-reklam-canli-ornek

Örnek 2

Instagram’daki en popüler gezi hesaplarından bir tanesi Mehmet Kırali – @civilking adlı kullanıcıya ait. Gezi konusunda gerçekten kaliteli paylaşımlarla ön plana çıkmış ve 1.2 milyon takipçiye ulaşmayı başarmış.

Şimdi son paylaşımlarından bir tanesini inceleyelim. Şuraya tıklayarak görebileceğiniz paylaşımında #DünyayıBirBileneSor etiketini ve @prontotour hesabını paylaşımına eklemiş.

Reklam veren hesap olarak Prontotour hesabına göz attığımda “Dünyayı Bir Bilene Sor” sloganı ön plana çıkarılmış. Anlayacağınız ilgili hashtag aslında reklam veren firmanın sloganıymış. Bu firma bir tur firması ve reklam yapmak için harika bir tercih yapmış gibi görünüyor.

Muhtemelen bu ufak reklamlar için ilgili firma tarafından tur sponsorluğu teklif edildi.

Bu örneği paylaştım çünkü şunu görmenizi istedim, sponsorlar her zaman para vermeyebilirler. Bu örnekte olduğu gibi kendilerine ait hizmetlerden faydalanmanızı sağlayabilirler.

Örnek 3

Bu örneğimiz, Instagram’ı da kapsayan tam bir sponsorluk örneği olacak. Emir İnalbay, sosyal medyada oldukça popüler bir vücut geliştirme sporcusu. Bilgi verdiği, antrenman yaptığı, tavsiyelerini insanlarla paylaştığı videolar Youtube üzerinde binlerce kez izleniyor. Instagram üzerindeyse 30.000 civarında bir takipçisi var. Youtube’da daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Bir de tadifit.com.tr adlı internet sitesi var. Bu kişiler, sporcuların da ilgisini çekebilecek pek çok gıdanın satışını yapıyorlar.

Şimdi şu paylaşıma bir göz atın. Emir İnalbay tarafından yapılan paylaşımda destekçisi tadifit adlı firmanın reklamı yapılmış. Tıpkı örnek 2’de olduğu gibi düşünebilirsiniz. Muhtemelen firma, satışını gerçekleştirdiği ürünlerin bazılarını, sponsor olduklar Emir İnalbay’a sağlıyor.

Örnek 4

Çiler Geçici bir gezgin ve @audiosoup olarak kullandığı Instagram hesabında 717 bin takipçiye sahip. Tıpkı ikinci örneğimizde gördüğümüz gibi çeşitli tur firmalarının reklamlarını yaptığını görüyoruz.

Şurada ki paylaşıma bakarsanız @visitcopenhagen adlı bir hesabın reklamının yapıldığını görürsünüz. Aynı firmanın reklamını yaptığı pek çok paylaşımını görebilirsiniz. Bununla beraber farklı gezi / tur firmalarının da reklamını yaptığı paylaşımlar var.

Çiler Geçici bir gezgin olduğu için sadece tur firmalarının mı reklamını yapabilir? Kesinlikle hayır. Hedef kitlesi başka nelere ilgi duyabilir diye düşünelim. Valiz, bavul, çanta ve benzeri eşyalar farklı ülkelere seyahat edenlerin her zaman ilgisini çekmiştir değil mi? Tam isabet. Burada yer alan paylaşımda Bluesmart adlı bir valizin reklamı yapılmış.

Bluesmart markası tercihini Çiler Geçici’den yana kullanmış. Çünkü markanın hedef kitlesi ve Çiler Geçici’nin takipçi kitlesinin ortak ilgi alanları mevcut. İlk bakışta valiz satışıyla gezi fotoğrafları koyan bir hesap çok alakasız görünebilir. Üzerine biraz düşününce hedef kitle seçimi açısından harika bir tercih olduğunu fark ediyorsunuz.

Instagram’dan Para Kazanmak İsteyenlere Püf Noktalar

Instagram’dan para kazanma sürecinde size yardımcı olacak, zaten kazanıyorsanız gelirlerinizi arttırmanızı sağlayacak birkaç taktik paylaşacağım.

 1. Kalite: Instagram’da her ne yapıyorsanız yapın kaliteli yapmaya bakın. Eğlenceli paylaşımlarla kanalınızı büyütmeye çalışıyorsanız bu paylaşımları bir yerlerden çalmayın. Kendiniz üretin. Doğrudan satış yapmak için açtığınız bir Instagram hesabı varsa reklamlarınız insanların ilgisini çekecek şekilde hazırlansın.
  Yıl olmuş 2019 hala daha Paint ile hazırlanmış gibi görünen dandik reklamlarla karşılaşıyoruz. Bu durumda doğal olarak insanlar ilgisini kaybedecektir. Mutlaka ama mutlaka kaliteli şekilde ilerleyin.
 2. Spam yapmayın: Başkalarının Instagram paylaşımlarının altına yorum olarak “Sayfamı takip edin çok iyi şeyler var hihihi” tarzında mesajlar atmayın. Aklınıza gelebilecek diğer tüm spam işlemlerden de aynı şekilde uzak durun.
 3. Bot takipçi: Para karşılığı takipçi satın alarak hesabınızı büyütemezsiniz. Eğer Instagram hesabınıza reklam alacaksanız, bot takipçiler size yarardan çok zarar dahi verebilir. Çünkü aklı başında markalar hesabından takipçi sayısından ziyade etkileşim oranına bakar. Bot takipçiler içeriklerinizin altında konuyla alakalı yorumlar yapmaz, yapamaz.
  Bu durumda siz reklam veren firmanın gözünde eksi puan yersiniz. Böyle platformlarda hiç kimse reklam yayınlamak istemez.
 4. Farklı mecralar: Yalnızca Instagram üzerinden ilerlemek işinizi zorlaştıracaktır. Hangi alanda iş yaptığınıza göre değişir ancak bir Youtube kanalı açmak, bir internet sitesi kurmak, Facebook sayfası oluşturmak ve orayı da ilerletmek gibi seçenekleri değerlendirin.
  Bu platformlar arasında küçük bir ekosistem kurun. Örneğin internet sitenize Google üzerinden gelen kullanıcıya Instagram hesabınızı takip etmesi için bir takip et butonu gösterin. Instagram hesabınızdaysa bir blog yazdığınızı ve konuyla ilgili daha fazla paylaşım için insanların oraya bakabileceğini vurgulayın.
  Bu şekilde bütün platformları birbirine bağlayın ve her birine özen göstererek ilerleyin.
 5. İsim seçimi: Kanalınızın ismi mutlaka paylaştığınız içeriklerle uyumlu olmalı. Eğer doğrudan satış yapmayı hedefliyorsanız biraz daha kurumsal isimler seçebilirsiniz. Komedi veya makyaj sayfası açarak buradan satış ortaklığı veya reklamlarla para kazanmayı planlıyorsanız biraz daha alanınıza uygun “gevşek” isimler seçebilirsiniz. Böylece sizi görenlerin takipçi olma ihtimalini arttırırsınız.
 6. Global olmak: Instagram devasa bir platform. Neden sadece Türkleri hedef alasınız ki? Eğer Instagram hesabınızı Türkiye içi satış yapan bir firmanızın satış kanalı olarak kullanıyorsanız tüm Dünyaya hitap etmek gereksiz kalabilir. Ancak reklam yayınlayarak instagramdan para kazanmak istiyorsanız ve yapabilecek gücünüz varsa mutlaka global olmaya çalışın. Örneğin İngilizce bir Instagram hesabı kullandığınızda çok daha fazla insanın ilgisini çekersiniz.
  Global olmanın bir diğer avantajı da, Türk lirasının değerinin çok düşük olmasıdır. Yabancı reklam verenlerden dolar bazında ödeme aldığınız taktirde Türkiye’de bu para çok daha değerli olacaktır.

Paylaştığım püf noktalar sayesinde instagramdan para kazanma konusunda çok daha iyi işler çıkaracağınıza inanıyorum. Her birini uygulamak zorunda değilsiniz ancak yapabileceklerinizi yapmanızı öneririm.

Yorum Bırak