İş Analisti Ne İş Yapar? Ne Bilmeli? Nasıl Olunur? Maaşı!

iş analisti

Son dönemin popüler mesleklerinden iş analistliği bu yazımızda derinlemesine incelenecek. İş analisti nedir, ne iş yapar? Neleri bilmelidir, iş analisti maaşı ne kadar gibi soruların tamamına cevap vermeye çalışacağız.

İş Analisti Ne İş Yapar?

İş dünyası, bilişim teknolojilerinin nimetlerinden sıklıkla faydalanmak istiyor. Bu çağımızın bir gereği haline gelmiş durumda. Basit bir internet sitesinin ötesinde; kendi işlerinin otomasyonunu yapmak, kendi müşterileriyle daha iyi iletişim kurmak, şirket içi raporları daha hızlı iletmek, çalışanlarla iletişimi kolaylaştırmak gibi daha onlarca proje türetilebilir. İş dünyası bilişim sektöründeki ihtiyacını gidermek için büyük bilişim firmalarına başvuruyor ve süreci başlatıyor.

Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi ilerlese de tam bu aşamada büyük bir sorun var. Yazılımcı ve iş dünyasındaki yetkililerin konuştuğu, anladığı dil aynı değil. Yazılımcı kendisinden istenen şeyi yazılıma dökerken problem yaşamıyor ancak ne istendiğini anlamakta dahi sıkıntı yaşayabiliyor. Bunun yanı sıra pek çok proje birden fazla yazılımın çalışarak büyük bir yazılımı ortaya çıkarmasıyla oluşur. Büyük bir organizasyon gereklidir ki yazılımcı olayın organizasyon kısmında da yeterlilik gösteremez. İlgili proje doğrudan yazılımcıya anlatıldığında oturup koda dökebilir ancak müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak tespit etmek için özel çalışmalar yürütemez. Bütçe tespiti gibi konularda da yetersizdir.

İş analisti burada devreye giriyor. Yazılımcı ve müşteri arasında köprü görevi görüyor. Müşteriye gidip isteklerini net olarak anlamaya çalışıyor. Yeri geldiğinde farklı önerilerde bulunuyor. Bunları yaparken bir yandan raporunu tutuyor. Raporu artık yazılıma dönüştürülmeye hazır hale geldiğinde yazılımcılara iletiyor, yazılımcı da sadece kodunu yazıp işini yapıyor.

İş analisti ne iş yapar denildiğinde cevap tam da bu işte. Görevi, köprü görevi görerek iletişimi sağlamaktır.

İş Analisti Ne Bilmeli? Nasıl İş Analisti Olunur?

Öncelikle üniversitelerin sadece x bölümünü bitiren kişiler bu mesleğe uygundur denemez. Bir iş analistinin bilmesi gereken konular vardır. Bunun yanı sıra bazı temel yeteneklere sahip olması gerekir. Bu koşulları sağlayan kişileri firmalar değerlendirerek seçimlerini yaparlar.

İş Analistinin Bilmesi Gerekenler

İş analistinin bilmesi gereken öncelikli konular; matematik,  yazılım, optimizasyon teknikleri ve modelleme şeklinde sıralanabilir. Matematik aslında başlı başına yazılımı ve diğer alt başlıkları da kapsar ancak bu noktaları özellikle vurgulamakta fayda var. Bu alanlarda gelişmiş eğitim alınabilecek üniversite lisans bölümleri: Endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik, haberleşme, matematik…

İş analisti mutlaka sosyal anlamda yetenekli olmalıdır. Büyük bir insan ağına sahip olmak çok önemlidir. İnsanlarla onların dilinden konuşmayı bilmek hayati önem taşır. Bir iş analisti müşteriyle konuşurken onun dilinden konuşarak ne istediğini anlatmalı ve daha sonra firmasındaki bilişim çalışanlarına da bilişim dilinden durumu aktarabilmelidir. Sosyal yetenekleri gelişmemiş kişilerin bu alanda kaliteli işler ortaya koyması imkansızdır. Çünkü başlı başına görevleri iletişimde bir köprü olmaktır.

Programlamanın temel kavramlarıyla arası iyi olmalıdır. Bir programlama dilini iyi derecede bilmesi, o dile hakim olması önemlidir. Farklı programlama dillerinde kodları yazma biçimi değişebilir ancak temel neredeyse her dilde aynıdır. Bunun yanı sıra son teknolojileri de yakından takip etmeli ve uygulamalıdır.

Bu kişiler gerçekten iyi derecede analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. İçerisinde bulunulan durumu en iyi şekilde değerlendirip en iyi çözümleri sunabilmelidir. Matematik eğitiminin önemi burada devreye girer. Her şeyi formüllerden ibaret görmeyebilir hatta iş hayatında aldığı matematik eğitiminin neredeyse tamamını hiç kullanmayabilir. Ancak matematik eğitimi beyni de analitik düşünmek üzere eğitir. Bu durum yıllar içerisinde, kişi dahi farkına varmadan gelişir. Ancak iyi matematik eğitimi almış kişiyle almamış kişinin bir olayı ele alma biçimi her zaman farklılık gösterecektir.

İş Analisti Nasıl Olunur?

Yukarıda sayılan gerekli donanımlara sahip kişiler iş analisti olmaya adaydır. Firmalara başvuru yapar ve kabul edilmeyi bekler.

İş Analisti Maaşları 2019

Analist maaşı 2100 TL ile 10000 TL arasında değişkenlik gösterir. Yetenekli analistler büyük firmalarda çalışır ve büyük firmaların verdiği ücretler doğal olarak daha fazladır. Bunun yanı sıra kıdem önemli bir parametredir. Kıdemli iş analistinin sahip olduğu tecrübe, sektöre yeni girmiş bir analiste göre onu çok daha öne geçirir. Firmalar büyük projelerde sorumluluğu kıdemli analistlere vermek isterler. Nispeten küçük projeleriyse yeni başlayan analistlere emanet ederler. Doğal olarak kıdemli bir analist firmaya daha fazla para kazandıracaktır çünkü uğraştığı işlerin mali değeri de daha büyüktür.

Yorum Bırak

2 Yorum

  • Merhaba,

    Bir iş analisti olarak iş analistiliği hakkında en iyi, net tanımlamanın bu olduğunu söylemek istiyorum. Ek bir düzeltme yapmam gerek görseldeki product owner nadiren veya küçük ölçekli işlerde iş analisti olmaktadır.

    • Sektörden bir kişi olarak yorumunuzla içeriğime destek sunduğunuz için teşekkür ederim. 🙂