Kırtasiye Açmak – Ne Kadara Mal Olur? Karlı Mı? Püf Noktalar 2019

kırtasiye

Kırtasiyeler, Türkiye’de en yaygın şekilde görebileceğiniz dükkanlardır. Genç nüfusun ve dolayısıyla öğrenci sayısının yüksek olması kırtasiyeciliğe ciddi bir müşteri potansiyeli kazandırıyor. Türkiye; doğru konumda, özenle işini yapan kırtasiyeciler için cennet bir ülkedir. Kırtasiye açmakla ilgili detayları okuduktan sonra belki siz de bir kırtasiye dükkanı açmaya karar verirsiniz.

Kendi işinizi kurmak, elinizdeki parayla kendinize bir dükkan açmak istiyorsanız kırtasiyeciliği gözden geçirin. Belli şartları sağladıktan sonra oldukça iyi bir gelir kapısı haline dönüşecektir.

Kırtasiyede Neler Bulunmalı?

Kırtasiye açacaksanız hangi ürünleri satacağınızı netleştirmek gerekiyor. Ayrıca sadece bazı ürünleri satmanın ötesinde, belli başlı hizmetleri de sunmalısınız.

Kırtasiyede Bulunması Gereken Ürünler

İlk olarak kırtasiyede hem öğrenciler, hem de ofis çalışanları için sık ihtiyaç duyulan ekipmanların satışını yapmalısınız.

Örnek vererek gitmek gerekirse; kurşun kalem, kalem tıraş uçlu kalem çeşitleri, dolma kalem, tükenmez kalem, marker, silgi, cetvel, pergel, delgeç, mukavva, el işi kağıdı, yapıştırıcı, post-it, okul çantası, zımba…. Bu listede verdiğim ürünlerin de farklı farklı çeşitlerini bulundurmalısınız.

Mesela uçlu kalem konusunda farklı markaların farklı kalitelerde kalemleri olur. Hatta bazı markaların farklı serileri de kişilere farklı hissiyatlar sunar. 0.9, 0.7, 0.5, 0.3 ve 0.1 gibi kategorilere ayrılır. Sırf uçlu kalem konusunda belki 100 farklı modelin stoğunu elinizde tutmak gerekir.

Keza tükenmez kalemleri göz alalım. Bazı firmalar sizden gelip doğrudan toplu tükenmez kalem almak isteyebilir. Genellikle en uygun fiyatlı kalemi arıyor olurlar. Şu dışı sarı, turuncu olan tükenmez kalemleri bilirsiniz. Genellikle en ekonomik çözüm olurlar. Bunlardan çok sayıda bulundurmalısınız. Farklı marka ve modellerde, farklı bütçelere hitap edecek tükenmez kalemleri de stokta her daim tutmalısınız.

Konu sadece post-it olduğunda bile pek çok farklı modelin olduğunu göreceksiniz. Silgiler, markerlar derken bu listenin ne kadar kalabalık olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca çevrede çocuklar varsa ve çocukların ilgisi örneğin futbol oynamak ise futbol topunu stoklarda bulundurabilirsiniz. Ya da masa tenisine dair ekipmanları da bulundurmanız avantajınıza olabilir. Raket ve pinpon toplarını satarak uzun vadede iyi bir gelir elde edersiniz. Standart satılacak ürünlerin yanında, çevrenin ilgisini çekebilecek bu tip ürünleri de bulundurmanız size daha çok para kazandırır.

Kırtasiye açtığınızda, çok sayıda farklı ürünün stoğunu daima güncel tutmalısınız.

Kırtasiyede Sağlanması Gereken Hizmetler

Kırtasiyeler yalnızca belli başlı ekipmanların satıldığı yerler değildir. Çeşitli hizmetleri de müşterilerinize sunabiliyor olmanız gerekir.

İlk olarak fotokopi çekmek, bir ödev çıkarmak gibi işlemler için bir yazıcıya ihtiyacınız olacak. Bu yazıcının ev tipi standart yazıcılardan olmamasına özen gösterin. Profesyonel, büyük yazıcılardan kullanmalısınız. Bunların mürekkepleri kolayca doldurulabildiği için uzun vadede avantaj sağlarlar. Bir çıktıyı çok kısa sürede verirler. Ayrıca örneğin 100 kağıdın fotokopisi çekilecekse tek tek kağıdı koyup taratmaya gerek kalmaz. Bu profesyonel yazıcılardan birine mutlaka sahip olun.

İkincisi faks hizmetleri. Faks sistemi geçmişteki kadar sık kullanılmasa da, hala kullanılıyor. İnsanların faks almak ya da faks göndermek gibi ihtiyaçları olduğunda onları bu hizmeti sağlayabilmeniz önemli.

Kırtasiye Açıyorsanız Trendleri Takip Edin

Kırtasiye açıyorsanız trendleri takip etmeniz çok önemli. Buna dair 1-2 örnek vereceğim.

Yakın dönemde bir ara Türkiyeyi slime dalgası vurdu. Youtube üzerinden yaygınlaşan slime, çocuklar tarafından çok sevildi ve her çocuk bu deneyimi yaşamak için slime satın almak istedi. Bazı kırtasiyeler slime satarak bu olaydan ciddi kar ettiler.

Stres çarkları, yakın zamanlarda trend olmuş şu sıralarsa ilginin kaybedildiği bir başka ekipman. Stres çarkları ve rulman adı verilen bir stres çarkı parçasına büyük talep vardı. İşi binlen kırtasiyeciler bu ürünleri hemen stoklarına getirip ciddi satışlar yakaladılar.

Kış ayları geldiğinde mutlaka şemsiye satışına başlayın. Özellikle cicili bicili çocuk şemsiyelerinin satışı sizi mutlu edecek seviyeye çıkabilir.

Kırtasiye Açmanın Maliyeti 2019’da Ne Kadar?

Bir kırtasiye açmaya karar verdiğinizde elinizde ne kadar bütçe bulunmalı? Bu işe kaç parayla girilir?” Bu sorulara bir yanıt bulmaya çalışalım. Fiyatlar değişken olduğu için size doğrudan bir fiyat söyleyemeyeceğim. Maliyet hesabını sizin yapabilmenizi sağlayacağım.

İlk olarak bir kırtasiye için en azından 60 metrekarelik bir dükkana ihtiyacınız var. Bu alanın yönetimini iyi yapar, malzemeleri iyi yerleştirirseniz sizin için yeterli olacaktır. Böyle bir dükkanın kirasını ödeyeceksiniz. Ne kadar kira vereceğiniz hangi semtte, hangi caddede olacağına göre değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla doğrudan bir yorum yapamıyorum. Ayrıca bu dükkanda aidat, kışın ısıtma masraflarınız, her mevsim elektrik masrafınız ve benzeri faturalarınız olacaktır. Bu ücretleri de bir araya getirerek kendinize kabataslak bir dükkan ücreti belirleyebilirsiniz.

Başlangıç maliyeti olarak; bilgisayar, yazıcı, satılacak malzemeler gibi ürünleri de bir araya getirip bir hesap yapın. Satışını yapacağınız ürünler için toptancılardan fiyat alarak bunu biraz daha oturtabilirsiniz.

Dükkanı açarken personel alarak başlamanıza gerek yok. İlerleyen dönemde ihtiyacınız olursa ve bütçeniz elveriyorsa personel alarak devam edersiniz.

Bu ikisini topladığınızda başlangıç için maliyeti bulmuş olursunuz. Benim size tavsiyem, kenarda en az sizi birkaç ay idare edecek kadar da para tutmanız. Kırtasiyeyi açar açmaz size çok iyi paralar kazandırmazsa, çarkı döndürebilmek için elinizde para olmalı.

Tahmini maliyet: Her şeyi ortalama olarak baz aldığımızda, size yaklaşık maliyetinin 50.000 TL civarında olacağı tahmininde bulunabilirim. Ama bunun daha az, daha çok olma ihtimali mevcut. O yüzden hesabınızı kendiniz mutlaka yapın.

KOSGEB Desteği: KOSGEB desteği alıp alamayacağınızı araştırmanızda fayda var. KOSGEB üzerinden alacağınız bütçeyle başlangıç maliyetleri konusunda kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Kırtasiye’den Ne Kadar Para Kazanılır? Püf Noktaları Neler?

Kırtasiye dükkanı açıp başarılı olmayı hedefliyorsanız, bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz. Başarılı durum, kırtasiyeden iyi para kazandığınız, güzel kar ettiğiniz durumdur. Aşağıda verdiğim maddelere dikkat ettiğinizde başarı şansınızı arttırmış olursunuz.

  • Konum: Her şeyi tamamen aynı 2 farklı kırtasiye düşünün. A kırtasiyesinin yakınında 1 adet lise, 1 adet ortaokul bulunsun. Ayrıca çevrede yaşayan çok sayıda insan olsun. Semt olarak da Beşiktaş’ta bir semtte bulunsun. B kırtasiyesinin yakınında yalnızca 1 adet lise olsun, çevrede yaşayanların sayısı daha az olsun ve nispeten daha düşük gelirli kişilerin yaşadığı bir semtte bulunsun. Bu iki kırtasiyenin satışları ve kar marjları aynı olabilir mi? A kırtasiyesi hem daha çok ürün satar, hem de ürünleri daha pahalıya satar. Ancak A kırtasiyesinin dükkan maliyetleri de daha fazladır. Önemli olan bu dengeyi sağlayabilmeniz. En ideal durumu elde etmeye çalışmalısınız.
  • Tecrübe: Tecrübe, kırtasiyecilikte gerçekten önemli. Eğer tecrübeniz yoksa dahi danışabileceğiniz tecrübeli bir iki arkadaşınızın olması size ciddi avantaj sağlar. Bir kere hangi ürünü hangi fiyatla, hangi kar marjıyla en iyi şekilde satabileceğinizi bilirsiniz. Ayrıca toptancıları biliyor olmak önemlidir. Ne kadar pazarlık yapılır, hangi toptancı daha avantajlıdır gibi bilgilere sahip olursunuz. Tecrübe yoksa bu iş olmaz demiyorum. Yalnız tecrübe varsa işleriniz daha kolay ilerleyecektir.

Kırtasiye Dükkanı Nasıl Açılır? Hangi Evraklar Gerekir?

Kırtasiye açmayı planlıyorsanız, sektörde klasik şirket kuruluş işlemleri olarak bilinen basamakları takip etmeniz gerekir. Bunlar için de gereken evraklar, gidilecek düzen zaten bellidir. Burada ayrım, şahıs şirketi mi yoksa limited şirket şeklinde mi devam edeceğiniz. Eğer büyük bir kırtasiye dükkanı açmayı planlamıyor iseniz şahıs şirketi olarak başlamanız en mantıklısıdır. Böylece masrafları da biraz azaltmış olursunuz.

Bunun için de aşama aşama şu adımları takip edersiniz;

  1. Kırtasiyeyi açacağınız yeri, dükkanınızı belirlemelisiniz. Bu dükkanın kira kontratını yapmalısınız. Yani ilk olarak orayı kiralayarak başlamalısınız.
  2. Bir muhasebeciyle anlaşmalı ve ona işletme kuruluşu için yetki vermelisiniz. Hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.
  3. Muhasebeci kısa süre içerisinde işletme kuruluş işlemlerini tamamlar. Siz de, farklı bir aksilik yaşanmadıysa, kısa sürede kırtasiye dükkanınızı açmış olacaksınız.

Kırtasiye açmak üzerine yazdığım bu yazı umarım sizler için iyi bir rehber olmuştur. Farklı iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğim.

Yorum Bırak