Kişiye Özel Kupa Bardak Baskısı İşi | Düşük Yatırımla Karlı İş Fikri!

kupa-baskı

Hediye satışlarında son dönemin yükselen trendi kişiye özel ürünler kapış kapış satılıyor. Bunlar arasında çok çeşitli ürünler var. Kişiye özel tavladan tutun şef bıçağına ve deri cüzdana kadar çok sayıda alternatif var. Tüm alternatiflerin arasında bir tanesi de var ki hem baskısını yapmak kolay, hem de çok düşük bir yatırımla yapmaya başlayabileceğiniz bir iş. Kişiye özel kupa bardak baskısı olarak anılan hediyeliklerden bahsediyorum.

Kişiye özel kupa baskıları toplum tarafından büyük rağbet görüyor. Peki bu işe başlamak isteyenlerin sorularına kısaca bir göz atalım. Maliyeti ne kadar? Kar marjı ne durumda? Kupa bardağa baskı makinesi nereden / nasıl temin edilir? Tamamını ve daha fazlasını cevaplayacağız!

Kupa Bardak Baskısı Maliyeti / Ne Kadar Yatırım Gerekiyor?

Kişiye özel bardak baskısı yapmanız için iki şeye ihtiyacınız olacak: Üzerine baskı yapılmamış bardak ve kupa baskısı yapabilen bir baskı makinesi.

Kupa bardaklara baskı yapabilen makineler piyasada süblimasyon kupa makinası veya kupa baskı presi olarak adlandırılıyor. Ortalama 2-3 dakika içerisinde 1 kupaya baskı yapabilen kupa baskı preslerini 650-700 lira aralığında temin edebilirsiniz. Bunlar internet üzerinde sıfır cihazlar için bulabileceğiniz fiyatlardır.

650-700 lira civarındaki makinelerin en dandik olanları olduğunu belirtmeme gerek yoktur sanırım. Biraz daha kaliteli ürünler isterseniz 3 – 4 bin liraya kadar farklı fiyatlarda ürünler mevcut. Bazı ürünler aynı anda 4-5 bardak baskısı yapabiliyorlar.

Son dönemlerde 3 boyutlu kupa baskı makineleri daha çok ilgi çekiyor. Eğer bütçenizi daha da arttırma şansınız varsa 3D yazabilen bir makine almanız uzun vadede daha çok para kazanmanızı sağlar.

Farklı cihazların farklı kullanımları vardır. Sektörde bazı kişiler doğrudan bardağa baskı yapan makineleri tercih ederken diğerleri de transfer kağıdına baskı yapar ve elle bardağa aktarırlar. Gelecekte işini büyütmeyi düşünen birisi için sadece kupaya baskı yapan makine yetersiz gelebilir. Dolayısıyla süblimasyon baskı makineleriyle daha fazla şeye baskı yapma seçeneği daha cazip görünebilir. Kendinize en uygun cihazı seçmek için detaylı araştırma yapmaya özen gösterin.

Baskı yapacağınız kupaların maliyetini de merak ediyor olabilirsiniz. Toplu alımlarda ortalama 5-6 lira aralığından beyaz kupa bardakları alma şansına sahipsiniz. İnternet üzerinde fiyatlar bu şekilde ancak siz dışarıdan büyük alımlardan daha uyguna da getirebilirsiniz.

Ne Kadar Kazandırır? Kar Marjı Ne Kadar?

Şık tasarıma sahip herhangi bir kupayı 10 lira altına görmek pek mümkün değil. Söz konusu olay kişiye özel baskı olduğunda, fiyatlar ortalama 40 – 50 TL civarına çıkıyor. İnternette fiyatlar daha uygun olsa da büyük şehirlerde hediyelik mağazalarında fiyatlar genellikle 40 – 60 TL aralığında diyebilirim.

Siz yeni başlangıç yaptığınız için daha uygun fiyata satış yaparak adınızı duyurmalısınız. Örneğin 30 – 35 TL bandında satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bardağı 5 liraya temin ettiğinizi düşünecek olursak baskı başı 25 – 30 lira gibi bir karınız olur.

Örnek verdiğim fiyatlar bir dükkanda satış yapmak için geçerlidir. Dolayısıyla kira, dükkan giderleri gibi masrafları bundan düşmeniz gerekir.

Eğer internet üzerinden satış yapacaksanız biraz daha fiyat kırmalısınız ve kargo gibi ekstra maliyetlerle karşılaşacaksınız. Karşılığındaysa kira ödemeyecek ve muhtemelen çok daha fazla sipariş alacaksınız.

Tercih size ait ancak şunu söyleyebilirim ki her iki durumda da yaptığınız iş oldukça karlı. Başlangıç aşamasında dahi 5-10 liraya mal ettiğiniz ürünü 30 liraya satıp 20 lira gibi bir kar elde edebiliyorsunuz.

Kişiye Özel Baskılı Kupa Bardakları Nereden Satabilirsiniz?

Satış alanınız doğrudan kar marjınızı da belirleyecek. Dolayısıyla satış yapmak için doğru tarafı seçmek sizin için çok önemli olmalı. Alternatiflere göz atalım;

  • Ufak dükkan kiralayabilirsiniz.
  • Evden üretim yapıp fotoğrafçı ve çiçekçilere bayilik hizmeti verebilirsiniz.
  • İnternet sitesi üzerinden satış yapabilirsiniz.
  • Sosyal medya araçlarından faydalanabilirsiniz.

Ufak bir dükkan kiralayacak olursanız belli başlı maliyetleriniz olacaktır ancak dükkan boyutundan dolayı uygun fiyata getirebilirsiniz. Kupa bardak baskısı için çok büyük bir alana ihtiyacınız yok. Zaten baskı makineleri de oldukça küçük boyutlarda. Dolayısıyla işlek caddelerden küçük boyutlu dükkanlar seçmeye dikkat etmelisiniz.

Eğer çevreniz varsa veya şartların uygun olduğunu düşünüyorsanız çevrenizdeki çiçekçi ve fotoğrafçılarla konuşup onlara kupa baskısı bayilik hizmeti verebilirsiniz. Gün içerisinde onlardan siparişleri alır, ürünleri üretir ve dağıtıma götürürsünüz. Bayilik vermenin kolaylığı evden üretim şansı sunmasıdır. Tabii ki küçük dükkanınızda üretip dağıtımını yaparak da bayilik verebilirsiniz ve fırsatını bulursanız yapmalısınız.

İnternet ve sosyal medya üzerinden satış yapabileceğinize inanıyorsanız bu kanallar üzerinden ilerleyebilirsiniz. Ürünlerimi internette nasıl satabilirim adlı yazımı okumanızı öneriyorum. İnternet sitesi açmaktan tutun N11, Hepsiburada gibi platformlarda satış yapmaya ve Instagram, Facebook gibi sosyal medya araçlarında nasıl ürün satabileceğinize değindim.


Kişiye özel kupa baskı işi nasıl kurulur, ne kadar maliyeti var, karlı mı gibi sorulara cevap verdiğimi umuyorum. Kafanıza takılan her şeyi yorum bölümünden sormaya çekinmeyin.

Yorum Bırak