Mütercim Tercümanlık Nedir? Ne İş Yapar? 2019 Maaşları

mütercim tercüman

Mütercimlik, dil becerisi yüksek olan kişilerce yerine getirilmesi gereken saygın bir meslek dalıdır. Bu meslek dalıyla ilgili çeşitli bilgileri paylaşacağım. Bilgiler içerisinde nasıl olunacağı, çalışma alanları ve güncel maaş bilgileri gibi konuları paylaşacağım.

Mütercim Nedir?

Mütercim; hukuki yazışmalar, sözleşmeler ve benzer önemli metinlerin çevirisini üstlenen kişidir. Yapılan işte kullanılan metinlerin büyük önem taşıması sebebiyle bir mütercimin alanındaki yetkinliği çok önemlidir. Yanlış çevirilerin ortaya çıkarabileceği küçük hatalar dahi gelecekte büyük problemlere ve anlaşmazlıklara yol açabilir.

Mütercim ve tercüman arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Temelde her ikisi de çevirmenlik olsa da, aradaki farkın anlaşılması, mütercimliğin ne olduğunu anlayabilmek için büyük önem taşır.

Mütercim ve Tercüman Farkı Nedir?

Çeviri söz konusu olduğunda mütercim ile tercüman arasındaki farkın ne olduğu sorusu gündeme gelir. Aslında bu sorunun yanıtı oldukça basittir.

Mütercimler, yukarıda anlatıldığı üzere yazılı metinlerin çevirisini üstlenen kişilerdir. Tercümanlar, sözlü konuşmaların çevirisini üstlenirler. Örneğin televizyonlarda ve farklı medya organlarında görülen, yurt dışından transfer edilen sporcuların konuşmalarını çeviren kişiler tercümandır, mütercim değildir.

Bir tercümanın temel niteliği çeviri yapacağı dili duyduğunda iyi şekilde anlaması ve anlık olarak diğer bir dile çevirebilmesidir. Dil içerisindeki gramer kuralları ve diğer kurallardan ziyade günlük hayatta konuşmakta kullanılan hakimiyet önemlidir.

Mütercimlik alanındaysa dil kuralları çok daha büyük önem taşır. Çeviri esnasında her iki dilin de tüm inceliklerine hakim olmak ve kimi alanlarda sık sık sözlüğe başvurmak gerekir. Gerekli durumlarda benzer metinlerde yer alan sözcüğün nasıl çevrildiğine kadar detaylı bir tarama yapmak gerekebilir.

Eğer bir kişi hem konuşmada hem de metinde kendisini yeterince geliştirdiyse, hem mütercimlik hem de tercümanlık yapabilir.

Mütercim Çalışma Alanları ve İş Olanakları Nelerdir?

Mütercimlerin çalışma alanları oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Kendisini gerçekten çok iyi geliştirmiş ve görevindeki başarısını ispatlamış mütercimler resmi yazışmaların çevirisinde görev alabilir. Diğer taraftan yayın evleri, dergiler, gazeteler ve seyahat ajansları gibi yazılı metinlerin çevirisine ihtiyaç duyan firmalarda da kendisine yer bulabilirler.

Mütercimlik geleceği olan bir meslek dalı mıdır? Gelecekte iş bulabilir mi?

Teknoloji, bugün asla yok olmayacağına inandığımız sektörleri dahi ortadan kaldıracaktır. Bunun örneklerini çokça gördük ve görmeye devam ediyoruz. Mütercimlik burada nasıl etkilenecektir? Otoritelerin düşüncelerine göre, sektörde daralmalar yaşanacaktır ancak mütercimliğin tamamen ölmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Nasıl Mütercim Olunur?

Mütercim unvanını taşıyabilmek için çeşitli üniversitelerin “Mütercim – Tercümanlık” bölümünde okumaya hak kazanmak ve başarıyla tamamlamak gerekir. Bu üniversitelere giriş için, üniversiteye giriş sınavında dil branşında gerekli başarıyı sağlama şartı vardır. Eğitim süreci 4 yıldır.

Alınan eğitimin içeriğinde gerekli yabancı dillerin öğreniminin yanı sıra; dil bilim, çeviri yapmanın önemli noktaları gibi konunun felsefesine yönelik dersler de verilir. Konuşma esnasında nasıl not tutulması gerektiği, dil kullanılan çeşitli alanlarda çeviri yapılırken nelere dikkat edileceği gibi konulara mutlaka değinilir. Ders isimleri değişiklik gösterebilir ancak bölümlerin öğrenciye katmayı hedeflediği temel kazançlar bunlardır.

Üniversiteden mezuniyetini başarıyla almış kişiler, mütercim tercüman unvanını taşımaya hak kazanır. Bu unvan ile çeşitli yerlere mütercimlik yapmak için başvuruda bulunabilir.

Mütercim Maaşları 2019

Mütercimin alacağı maaş; bildiği diller, çevireceği evrakların önemi ve miktarı gibi çok çeşitli kriterlere göre değişkenlik gösterir. Günümüzde kendisini ispatlayamamış, tek becerisi İngilizce üzerine olan mütercimlerin alacağı maaş pek yüksek değildir. Özel sektörde bu kişilere layık görülen maaş 2000 ile 3000 lira aralığında değişkenlik gösterir.

Diğer taraftan Çince, Japonya, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve diğer diller üzerinde yetkinlik geliştirmiş kişiler çok daha yüksek maaş alma imkanına kavuşur. Mütercimlik tamamen bilgi birikimi ve tecrübeye dayandığı için, ekstradan şu dili de iyi öğrenirseniz veya meslekte şu kadar tecrübe kazanırsanız maaşını X kadar artar demek yanlış olur.

Geleceğine mütercimlik üzerinden yol çizmeye planlayan ancak mütercimlik maaşları hakkında soru işareti yaşan kişiler için bir önerim var. Linkedin, Facebook ve benzer platformlar üzerinden mesleğe aktif olarak devam eden kişilere ulaşın. Bilgi birikimleri, tecrübeleri ve maaşları hakkında bilgi vermelerini rica edin. Buradan elde ettiğiniz bilgilerle yola devam edin.

Yorum Bırak

1 Yorum

  • Ben de üniversite mütercim tercümanlık okumak istiyorum. Umarım gelecekte iş bulma sıkıntısı yaşamam. Çünkü en yetenekli olduğum ve zevk aldığım istediğim alan dil. 🙂