Öğrencilikte Para Kazanma Yolları 2019

Para kazanmaya başlamak için en doğru dönem hangisidir? Öğrencilik hayatı mı? Üniversiteden mezun olunan yıl mı? Erkekler için askerlik sonrası mı? Bu sorunun yanıtı elbette kişiseldir. Benim önerime gelecek olursak, öğrencilik hayatında para kazanmaya başlamak bence en doğrusudur.

Öğrencilik hayatında para kazanmaya başlamak çok sayıda avantajı beraberinde getirir. Temel bir kaç avantajı sizlerle paylaşmak istiyorum. Her ne kadar hiç kimseyi gaza getirmeyi amaçlamıyor olsam da bu maddelerin; öğrenciyken para kazanmayı kafaya koymuş kişilere bir motivasyon kaynağı, henüz tereddüt yaşayanlara kararlarını verirken bir çeşit ikna aracı olacağına inanıyorum.

Güncelleme: Öğrencilik yıllarında para kazanmak isteyenler için yazıyı 2019 yılına uygun şekilde güncelledim. Bazı eklemelerde bulundum. En güncel bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Öğrenciyken Para Kazanmanın Avantajları

  1. Öğrencilik hayatını kolaylaştırır: Ülkemizde öğrencilerin büyük bir bölümünün ana gelir kaynağı aileleridir. Aldıkları harçlıklar sayesinde yaşamlarını sürdürürler. İkinci büyük bir grup burs ve kredi yardımıyla öğrencilik hayatına devam etmeye çalışır. Bu durumların tamamı ekonomik bağımlılık içerir. Öğrencilik hayatında istediklerinizi yapabilmeniz için yeterli gelmemesi olasıdır. Para kazanmaya öğrenciyken başlamak, öğrencilik hayatınızı hem maddi açıdan rahatlatma hem de daha güzel yaşama fırsatı verir.
  2. Geleceğe yatırım: Öğrencilik hayatınızın sonunda da belli bir çalışma temposu içerisine girip para kazanmaya çalışacaksınız. İş hayatına erkenden atılmak size geleceğe yönelik güzel bir tecrübe sağlar. Bu tecrübenin getirileri çok fazladır. Öncelikle kendinizi keşfetme fırsatı yaratır. Gelecekte hangi işi sevdiğiniz, hangi işte başarılı olduğunuz konusunda soru işaretleri yaşamazsınız.
    Herhangi bir firmada çalışmak isterseniz, öz geçmiş hazırlayıp bununla başvurmanız istenir. Geçmişte garsonluk gibi alakasız bir mesleği yapmak, yazılımcı iş ilanında sizi öne geçirebilir. Firmalar gerçekten en azından iş dünyasıyla tanışmış kişilerle çalışmak isterler.

Bu maddeler tabii ki arttırılabilir. Ayrıca geleceğe yatırım maddesi başlı başına onlarca farklı alt avantajı beraberinde getirir. Yazdıklarım biraz daha özet formunda olsa da fazlasıyla yeterlidir.

Peki ala, avantajlara değindik. Şimdi öğrenci için para kazanma yolları nelerdir? Ona yakından göz atalım ve size çeşitli alternatifler sunalım.

Para Kazanma Yolları: Öğrenci!

Hazırsanız, başlıyoruz! Öğrenciyken para kazanmanız için harika öneriler sizleri bekliyor.

Part Time (Yarı Zamanlı) İşlerde Çalışmak

Para kazanma yolları öğrencilik döneminde düşünüldüğünde, ilk akla gelen durum yarı zamanlı işlerde çalışmaktır. Bu şekilde çalışılabilecek çok sayıda yer olsa da buraya başvuran öğrencilerin sayısı da bir hayli yüksek olabiliyor. Dolayısıyla kendinizi bir şekilde ön plana çıkarıp işi almanız gerekecektir.

Yarı zamanlı işleri çok farklı alanlarda değerlendirmek mümkün. Büyük fast food zincirlerinde kasaya geçmek veya arkada hazırlıklara yardımcı olmak bir alternatiftir. Kıyafet mağazalarında kasiyerlik veya kıyafetlerin düzeninden sorumlu bir çalışan olmak düşünülebilir. Kafelerde garsonluk yapmak, petrol ofislerinde çalışmak hemen akla gelen bazı diğer fikirlerdir.

Üniversite öğrencilerinin yapabileceği alternatif işler kampüste de bulunabilir. Büyük üniversite kampüslerinde çok sayıda kafe ve fotokopiciler yer alır. Buralarda çalışma imkanı bulabilirsiniz. Okulunuzun kütüphanesi de muhtemelen öğrencilere iş sağlıyordur. Şansınızı denemenizde yarar var.

Bu saydıklarım hemen hemen herkesin çalışabileceği iş alanlarıydı. Çeşitli sektörleri de yeteneklerinize göre bu listeye dahil edebiliriz. Örneğin web tasarım alanında başarılıysanız bir ajansta görev almayı denemeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca geleceğiniz için de harika bir yatırım yapmış olursunuz. İleride aynı meslek üzerinden devam edecek olursanız, sizden daha iyi okullardan mezun olmuş kişilerin bile önüne geçebilirsiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Herhangi bir yabancı dilde çeviri yapabilecek seviyede iyi misiniz? İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Çince ve diğerleri… Dünyada yaygın konuşulan ve devamlı çevirmen ihtiyacı duyulan dillerden bir kaç tanesini sizler için sıraladım.

Çeviri yapma iş fikrine, teknolojinin getirdiği çeşitlilikleri gözünüzden kaçırmayın. Gidip bir çeviri ajansına başvurmanız gerekmiyor. İnternet üzerinden çeviri yaptırmak isteyen işverenlerle buluşmanız için tasarlanmış platformlar var. Bunlarla ilgili bilgilere çeviri yaparak para kazanmak adlı makalemde yer verdim. Ayrıca illa evrak çevirmeniz gerekmiyor. Film ve dizi çevirileri gibi çeşitli alanlarda da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Öğrencilere Youtube Üzerinden Para Kazanma Fikirleri

Youtube son yıllarda çok sayıda zengin ve bundan da çok sayıda orta gelirli insanlar yarattı. Bazı kişilerin ana gelir kaynağı, bazı kişilerinse ek gelir olarak gördüğü Youtube, size de bir para kazanması kapısı olabilir.

Bir öğrencinin Youtube kanalında konu edinebileceği çok sayıda konu vardır. Öncelikle derslerinizde başarılıysanız ve bunları karşı tarafa da iyi aktarma konusunda yetenekliyseniz bir ders anlatım kanalı kurabilirsiniz. Ayrıca hareketli ve ilgi çekici bir hayatınız varsa vlog paylaşabilirsiniz.

Kanalınızda video oluşturabileceğiniz daha onlarca alan var. Kategori seçiminde kendinizi geliştirdiğiniz, insanlara da bir şeyler katabileceğiniz alanları tercih etmeniz avantaj sağlar. Örneğin hobileriniz üzerine bir kanal oluşturabilirsiniz.

En yaygın Youtube kanal çeşitleri ve para kazanma üzerine daha fazla bilgi için Youtube para kazanma adlı makalemi inceleyin. Rehberin sonunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri edineceksiniz.

Makale Yazarlığı & Editörlük

İnternette gördüğünüz içerikler insanlar tarafından oluşturuluyor. Site sahipleri, internet siteleri üzerinden gelir elde edebilmek için çeşitli içerikler paylaşıyor. Özellikle bilgi vermeye odaklanan siteler sürekli yeni makalelere ihtiyaç duyuyor.

Makale yazarlığı burada devreye giriyor. Yazarlar internet siteleri için içerik üretiyorlar ve site sahiplerine satıp para kazanıyorlar.

Kimi durumlarda bu makaleler doğrudan site sahiplerine bir Word veya not defteri dosyasında iletiliyor, buna yalnızca makale yazarlığı adı veriliyor. Bazen site sahiplerinin içerikleri sitelerine girecek vakitleri dahi olmuyor. Böyle durumlarda editörlük anlaşmasıyla, içerikleri hazırlayan kişilerin internet sitesine girmesini de isteyebiliyorlar. Editörlük, makale yazarlığının üzerine ekstra iş gücü gerektirdiği için ücretler de daha dolgun.

Peki bunlar için hangi yeteneklere ihtiyacınız var? Makale yazarları genellikle çok farklı alanlarda içerik hazırlar. İlla uzmanı olduğunuz alanda yazmanız gerekmiyor. Hiç ilgilenmediğiniz konularda kısa bir araştırma yapıp ardından içerik oluşturma şansınız var.

Daha detaylı bilgiler, fiyatlandırmalar ve makale yazarı arayan kişilerle iletişime geçmek için şu makaleme göz atın: Makale yazarak para kazanmak

Özel Ders Vererek Gelir Elde Edin

Türkiye bir sınavlar ülkesi. İlkokuldan 4 yıllık bir üniversitenin sonuna kadar öğrencilik dönemi en iyi ihtimalle 16 yıl sürüyor. Buna okulu uzatmalar, üniversitelerin yabancı dil eğitimi için ayırdığı ek süreçler de dahil olunca süre uzayabiliyor ancak 16 yılı baz alalım.

16 yıllık eğitim sürecinde öğrenciler devamlı olarak sınava maruz kalıyorlar. Bu sınavlar kimi zaman okul derslerinde başarıyı ölçerek karneye yansıtmayı amaçlıyorlar. Bazı sınavlar daha büyük çaplı olup öğrencinin yerleşeceği bir sonraki kurumu belirliyorlar.

Çocuklarının iyi bir öğrencilik hayatı yaşamasını, derslerinde daha başarılı olmasını isteyen ebeveynler, özel ders arayışına gidebiliyorlar. Bu noktada devreye girip özel ders vererek kazanç sağlayabilirsiniz. Gerçekten bilgili olduğunuz derslerde özel ders vermeniz hem size kısa sürede iyi para kazanma fırsatı sağlar hem de başkalarına yardımcı olursunuz.

Burada bir ekleme yapmak istiyorum. Bu bölümde genellikle örgün eğitim sürecindeki öğrencilere ders vererek para kazanmanız üzerine yoğunlaştım. Ancak farklı alternatifleriniz de mevcut.

Örneğin bir müzik aletini çok iyi çalıyorsanız, herhangi bir motorlu taşıtı iyi kullanabiliyorsanız, iyi bildiğiniz bir yabancı dil varsa veya farklı alanlarda kendinizi geliştirdiyseniz bunlar üzerine de özel ders verebilirsiniz. Özel ders verebileceğiniz kişilere ulaşmak için internete ilan verebilir veya farklı çözümler geliştirebilirsiniz.

Yorum Bırak