Para Biriktirme Yolları ve İpuçları 2019 – Nasıl Para Biriktirilir?

para-biriktirme

Para biriktirebilmek her insanın sahip olması gereken önemli bir meziyet. Sizlerle paylaşacağım çok sayıda para biriktirme yolları sayesinde bütçenizde ciddi bir artı yaratacaksınız.

Bu yazıda hem küçük hem de büyük miktarda parayı biriktirmek için öneriler bulacaksınız. İster üniversite öğrencisi isterseniz beyaz yakalı çalışan olun. Bu yöntemlerle ciddi bir tasarrufa gireceksiniz.

Para Biriktirme Yolları 2019

Burada para biriktirmek isteyenler çok sayıda öneri bulacaklar.

Para Biriktirmek için Harcamalarınızı Takip Edin

Harcamaları takip etmek çok önemli. Neye ne kadar para verdiğinizi bilmeniz gerekiyor. Günlük hayatta yaptığınız ve sizi etkilemediğine inandığınız harcamalar uzun vadede sandığınızdan daha çok para kaybetmenizin nedeni olabilir. Cep telefonları için bütçe takibinizi yapan çok güzel uygulamalar var. Bunları kullanın ve para ödediğiniz her şeyi kaydedin. Günlük, haftalık ve aylık harcamalarınızı kontrol ettiğinizde gereksiz gördüğünüz kalemleri çıkarın. Böylece gereksiz alanlara para harcamaktan kurtulup para biriktirmeye başlarsınız.

Bozuk paralar kumbaraya!

Cüzdanınızda veya ceplerinizde biriken bozuk paraların kıymetini biliyor musunuz? Bu paralar genellikle gözden çıkarılması kolay olduğu için gereksiz uğraşlarla heba edilir. Para biriktirmek isteyenlere önerim her gün eve gittiklerinde bozuk paralarını bir kumbaraya bırakmaları. Miktar önemli değil,  1 TL’de olabilir 5 kuruş da. Ne kadar demir paranız varsa tümünü kumbaraya atın. Aylar sonra kumbaranızı açtığınızda iyi bir birikim yaptığınızı göreceksiniz.

Kredi kartı kullanımına dikkat edin!

Kredi kartı kullanım alışkanlığından vazgeçin. Henüz kazanmadığınız bir parayı harcamak psikolojik olarak sizi daha fazla harcamaya iter. Ayrıca kredi kartlarına ödeme yaparken her ay bankaya faiz bedeli de ödersiniz. Satın aldığınız ürünün dışında sırf kartla alışveriş yaptığınız için bu parayı ödemek para biriktirmeyi engeller. 5000 TL’lik bir elektronik aleti kredi kartından taksit yaparak satın almak yerine 5000 TL’yi nakit olarak satıcının eline saydığınızda anlattığım şeyi daha iyi anlayacaksınız.

Sağlık hizmetlerinizi tasarruflu hale getirin.

Özel sağlık kuruluşlarının verdiği hizmetlerin daha kaliteli olduğuna inanabilirsiniz. Gerçek şu ki devlet hastahaneleri de çoğu konuda hemen hemen aynı hizmeti size sunar. Özel hastahanelere, muayenehanelere ekstra para ödemek yerine mümkün olduğunca devlet hastahanelerini tercih edin. Bu kalp hastalıklarından tutun diş tedavisine kadar her konuda geçerli.

İndirim tuzaklarından kaçının!

İndirimleri kovalayın ancak ihtiyacınız olmayan ürünlere sırf indirimde diye para saçmayın. Normalde 10 TL ödeyerek satın alacağınız ürün ertesi gün 8 TL gibi bir fiyata düşecekse ertesi gün satın alın. Ancak alışverişe çıktığınızda hiç ihtiyacınız olmayan bir ürün 10 TL’den 5 TL’ye düştüyse dahi satın almaktan kaçının. Para biriktirmek istiyorsanız ne kadar indirim olursa olsun gereksiz şeylere para vermekten kaçınmalısınız.

Özel tüketimden uzaklaşın.

Özel tüketim ürünlerini mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. Alkollü içecekler ve sigara buna 2 güzel örnek. Zamlarla birlikte bugün sigara ve alkol fiyatları o kadar yüksek ki! Üstelik bunların hiçbirine ihtiyacınız da yok. Bir alışkanlığınız varsa hemen bırakmak mümkün olmayabilir ancak ne kadar azaltsanız o kadar kara geçersiniz.

Alışverişlerinizi planlayın.

Alışverişe asla plansız çıkmayın. Bir alışveriş listeniz olsun ve bunu aklınızda tutmak gibi bir hataya düşmeyin. İster akıllı telefonunuza ister bir not defterine kaydedin. Alışveriş esnasında gözünüz  bu listede olsun. Liste haricinde gördüğünüz şeyleri satın almayın. Gereksiz harcamalar yapmanın önüne geçmek için harika bir tekniktir.

İnternetten alışveriş yaparak para biriktirin.

Alışverişlerinizi internet üzerinden gerçekleştirmek size ciddi bir para birikimi yapma fırsatı sağlayabilir. İnternet satıcılarının çalışan masrafı, dükkan kirası gibi maliyetleri olmaz. Buna bağlı olarak sattıkları ürünleri daha uygun fiyatlı olarak sunabilirler. Bir ürünü satın almadan önce mutlaka internet fiyatlarına da göz atın. Daha uygun fiyatlara bulabiliyorsanız alışverişinizi internetten yapın.

Giyim harcamalarınızı bilinçli şekilde yapın.

Giyim ürünlerine para harcarken markaya para ödemeyin. Dışarıdan belli olmayan, giyildiğinde farkı dahi hissedilmesi zor olan kalite farkları için kat kat fazla para ödemeyin. Kılık kıyafet alışverişinizi uygun fiyatlı mağazalardan yapmak önemli. Bir diğer konuysa sezon dışı ürünleri satın almanız. Örneğin kışın yeni bir monta ihtiyacınız varsa yaz mevsiminden kendinize bir mont satın alın. Böylece daha uygun fiyata mont satın alabilirsiniz.

Beslenme ihtiyacınızı daha az parayla karşılayın.

Yemeğinizi yanınızda taşımanız para biriktirme sürecinde size önemli katkıda bulunabilir. Dışarıda yemek oldukça pahalı. Diğer taraftan sağlığınızı da düşünün. İçerisinde kullanılan malzemelerin kalitesinden asla emin olamazsınız. Evde hazırladığınız yemekler hem dışarıda yediklerinize göre daha sağlıklı olacak hem de para biriktirmenizi sağlayacaktır.

Sigorta masraflarınızı gözden geçirin.

Sigorta firmalarından hizmet alıyorsanız mutlaka farklı firmaları da araştırın. Size aynı sigortayı daha uygun fiyata sağlayan farklı firmalar bulabilirseniz neden boş yere para ödeyesiniz ki? Ayrıca ihtiyacınız olmayan sigortalar için ödeme yapmayın. Bir sigorta yaptırırken enine boyuna düşünün. Gerçekten ödediğiniz para aldığınız garantiye değiyor mu? Bunu iyice tartın.

Ulaşım harcamalarınız ne durumda?

Ulaşım tercihlerinizi gözden geçirin. Yakın mesafelere yürüyerek gitmeye başlayın. Toplu taşıma araçları bir sonraki alternatifiniz olsun. Kişisel aracınız varsa elinizden geldiğince kullanmayın. Yakıt fiyatları çok yüksek durumda olduğundan size ciddi bir maliyet çıkaracaktır.

Ayrıca akıllı telefonların uygulama pazarında bir takım uygulamalar var. Bu uygulamalar sayesinde insanlar uzun mesafe yolculuklara aynı arabayla çıkıyorlar. Araba sahibinin ödediği benzin ücreti insanlar arasında bölüşülüyor. Arabayla gitmeniz gereken uzun bir yolculuk varsa bu uygulamalar sayesinde tasarruf edebilir, para biriktirme sürecinize ciddi katkıda bulunabilirsiniz.

Barınma ve ulaşım maliyetlerini birlikte hesaplamalısınız!

Kiralık bir evde yaşıyorsanız maliyet hesabını doğru yapın. Çoğu kişi kiraladığı daireyi yalnızca fiyatına ve evin kondisyonuna göre belirliyor. Diğer taraftan işinize veya okulunuza ulaşımını da göz önünde bulundurmalısınız. Mecburen gittiğiniz yerlere daha pahalıya gitme pahasına aldığınız indirimler sizi zarar sokabilir. Örneğin 100 TL daha az kira vermek adına ulaşıma ekstradan 200 TL ödemeniz gerekebilir.

Basit tamir işlerini kendiniz halledin.

Basit tamir işlemleri için ustalarla çalışmak yerine kendiniz tamir etmeye odaklanın. Tamir işlerinde genellikle kullanılan parçaların maliyeti o kadar da yüksek değildir. İşçilik ücreti asıl maliyeti oluşturur. Eğer kendi işinizi kendiniz görürseniz kimseye işçilik ücreti ödemeniz gerekmez. Bu da dolaylı olarak para biriktirme sürecinde size katkıda bulunur.

Kıyafet temizliğini kendiniz yapın.

Kıyafetlerinizin temizliğini ve bakımını mümkün olduğunda kendiniz üstlenin. Zorunda kalmadıkça çeşitli firmalardan bu işlemler için hizmet satın almayın. Mecbur kalırsanız da farklı firmaları karşılaştırın. En uygun fiyatlı olandan hizmet alın ki para biriktirin.

GSM tarifelerine verdiğiniz ücretleri gözden geçirmelisiniz.

Cep telefonunuzda muhtemelen çeşitli tarifeler ve paketlerden yararlanıyorsunuz. Gerçekten avantajlı fiyatlara sahipler kullanmanızı öneririm. Dikkat etmeniz gereken nokta ihtiyacınız olmayan hizmetlere para ödememektir. Aylık internet kullanımınız 4 GB ise 8 GB internet paketine para vermeyin. Ayrıca operatörler aynı hizmeti farklı fiyatlara sağlıyorlar. Fiyat performans açısından size en uygun operatörü belirleyin, gerekirse hattınızı taşıyın.

Tatil fikirlerinizi gözden geçirin, tasarruflu hale getirin.

Bir yandan tatil yapmak bir yandan da para biriktirmek istiyorsanız en azından otellerden uzak durun. Binlerce lira ödeyeceğiniz oteller yerine bir çadırda konaklamak çok daha hesaplıdır. Ayrıca ulaşım masraflarını göz önünde bulundurun. Tatilinizi mümkün olduğunca evinize yakın yerlerde geçirin ki ulaşım masraflarına çok para ödemeniz gerekmesin.

Yorum Bırak

4 Yorum

  • Para biriktirmek için çok iyi tavsiyeler var. Yalnız dikkatimi çeken bir durum oldu. Google’da para kazanmakla ilgili bir arama yapıp sitenize gelmiştim sonrasında bu yazınızı gördüm. Her ikisini de çok beğendim. Makalelerinizin genel kalitesinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Başarılar 🙂

    • Beğenin beni çok sevindirdi Emel. Sitemde paylaştığım içeriklerde hep kendime şu soruyu soruyorum. “Bu içerik okuyana gerçekten bir şeyler katıyor mu?” Bu soruya evet diyemediğim hiçbir içeriği yayınlamamak gibi bir prensibe sahibim. Bu da genel olarak kaliteye yansıyor. Güzel yorumun için teşekkür ederim. 🙂