2019’da SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılmalıdır?

seo-uyumlu-makale-yazmak

Makale yazmak istediğinizde öncelikle konuyu araştırıp öğrenmelisiniz. Google’da arama yaptığınızda muhtemelen ilgili makalenin daha önce onlarca, belki yüzlerce kez yazıldığını göreceksiniz. Aynı konuyu anlatan pek çok makale arasında sizinkinin daha ön plana çıkmasını sağlamalısınız. Bunu yapmanın yolu SEO’dan geçiyor. SEO uyumlu makale yazmak, Google sıralamalarında ön plana çıkmanızı sağlıyor.

SEO çok detaylı bir kavram; site içi ve site dışı yüzlerce kriter var. Söz konusu şey makaleler olduğunda belli başlı kriterlere dikkat etmeniz SEO uyumlu makale yazmanızı sağlayacaktır. Giriş kısmını çok uzatmadan SEO uyumlu makale yazmak için uyulması gereken SEO kriterlerine göz atalım ancak öncesinde şu 2 maddeyi kafanıza kazıyın.

Başarılı Makalenin 2 Sırrı

  1. Kullanıcı odaklı içerik: Hazırladığınız içerik, kullanıcılara gerçekten faydalı ve anlaşılır olmalı. İçeriğinizi okuyan kişi mutlaka ama mutlaka o konu hakkında aradığı bilgilere ulaşabilmeli. O yazıyı okuduğunda makalenizden çıkıp aynı konuda başka bir makale okumaya ihtiyaç duymamalı.
  2. SEO kriterlerine uygun içerik: Aşağıda sizlerle paylaşacağım SEO kriterlerine mutlaka dikkat edilmeli. Aksi taktirde, Dünya’nın en iyi anlatımına sahip makalesini de yazsanız, Google’da alt sıralarda kalabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Kriterleri

Özgünlük Kriteri ve Özgünlük Testleri Ne Kadar Gerçekçi?

Kendinizi Google olarak düşünün. Bir internet sitesinde, örneğin “makale nasıl yazılır?” konusunda bir makaleye rastladınız. Sonra bir baktınız ki aynı yazıyı daha önce farklı bir sitede görmüşsünüz. Siz olsanız kopya içeriği en iyi sıralamalara taşır mıydınız? Google’da konuya aynı şekilde yaklaşıyor. Kopya içeriklerle arası pek iyi değil.

Bir içeriğin kopya olup olmadığını test etmek için çeşitli araçlar var. Bu araçları kandırmak maalesef ki çok kolay. Test etmek isterseniz, herhangi bir makalede 10-15 kelimede bir kelimeyi eş anlamlısı ile değiştirin ve bir kaç cümlenin yapısıyla oynayın. Sonrasında bu araçlarla test yaptığınızda sizlere büyük oranda (belki %100!) özgünlüğü sağladığını göreceksiniz. Buradaki sorun şu; Google ciddi dil becerilerine sahip, içeriğin detaylı analizini yapabilecek bir arama motoru. Bu tarz içeriklerin özgün olduğu yanılgısına kapılmayın derim.

Kelime Sayısı

Makalede kelime sayısı ne kadar çok olursa, o kadar başarılı olacağına dair çok ciddi bir yanılgı var. Saygın arama motorları makalenizi doğrudan kelime sayısına göre değerlendirmez, değerlendiremez. 2019 yılında böyle saçma bir algoritma mümkün değildir. Daha yüksek sayıda kelimeye sahip makalelerin üst sıralarda olmasının sebebi daha çok soruya yanıt vermeleridir, kullanıcıyı daha iyi doyurmalarıdır.

Daha iyi anlaşılması için yine “SEO uyumlu makale” konusunda 2 içerik düşünelim;

100 kelimelik bir içerik ve 2000 kelimelik içerik arasındaki SEO farkını yaratan şey kelime sayısı değildir. Farkı yaratan şey, 2000 kelimede kullanıcının merak edeceği tüm soruların yanıtlanmış olmasıdır. 100 kelimelik bir makale bu konu hakkında hangi soruları yanıtlayabilir ki? Bu durumda tabii ki temiz bir dille yazılmış 2000 kelimelik içerik daha değerlidir. Peki bunun sebebi kelime sayısı mıdır? Bir başka örneğe bakarak daha iyi anlayalım.

Diğer taraftan aynı konuda 1500 ve 2000 kelimelik 2 adet makale sıralamada yarış halinde olsun. 1500 kelimelik olan, gerekli tüm soruları yanıtlamış ve kullanıcıyı sıkmadan anlatım yapmış. Sırf makale uzasın diye makalesini gereksiz kelimelerle doldurmamış. 2000 kelimelik makaledeyse kayda değer kısım 1000 kelimeyse, 1000 kelime kadar da çöp kelime var. Hem kullanıcının tüm sorularına yanıt vermemiş, hem de gereksiz sözcüklerle makaleyi şişirerek okunması zor hale getirmiş. Şimdi soruyorum hangisi daha değerli? Kelime sayısı gerçekten SEO kriteri olabilir mi?

Bir makale hazırlarken SEO uyumlu olmasını istiyorsanız hiçbir şekilde kelime sayısına takılmamanızı öneriyorum. Konu hakkında tüm gereken bilgileri, gereksiz kelimelerle şişirmeden anlatıyorsanız bu yeterlidir.

Anahtar Kelime Analizine Değer Verin

Hazırladığınız içeriği kullanıcılar nasıl arar? Örneğin konumuz “seo uyumlu makale” olsun. Kullanıcılar “SEO uyumlu makale nedir?”, “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” ve benzeri aramalar yapabilir. Bu ve buna benzer kelimeleri anahtar kelime olarak adlandırıyoruz. Anahtar kelimelerinizi belirlediğinizde bunun anlamını şöyle düşünebilirsiniz. Google’da insanlar bu şekilde aramalar yapıyor ve yaptıklarında bu makaleyi görmelerini istiyorum.

Anahtar kelime analizi nedir, nasıl yapılır konularında çok detaylı bilgiler yer alan bir içerik hazırlayacağım. Long tail (Uzun kuyruk) anahtar kelimeler, semantik anahtar kelimeler ve benzeri pek çok kavrama yer vereceğim. Analiz yapmak için çok sağlam ücretli / ücretsiz araçlar var. Anahtar kelime seçimi ve analizi hakkında bahsettiğimde makaleyi yayınlayınca buradan linkini paylaşacağım.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density)

Google, bir makalenin analizini yaparken o makalede anahtar kelimenin % kaç oranında kullanıldığına da bakar. Bu orana SEO dünyasında keyword density ya da Türkçesiyle anahtar kelime yoğunluğu denir. Google, bu orandan yola çıkarak çeşitli bilgilere erişir. Örneğin, bir makalenin ne hakkında olduğuna dair güzel ipuçları yakalar. Diğer taraftan eğer sürekli benzer kelimeler kullanıldıysa anahtar kelime yoğunluğu çok yükselir. Buradan yola çıkarak makalenin spam amaçlı yazıldığı sonucuna ulaşır.

Sektörden sektöre değişmekle beraber ortalama %2 – %3 seviyesinde anahtar kullanımı idealdir. Unutmayın, verdiğim ortalama bir değerdir. Kimi sektörlerde %1’e kadar düşmek gerekirken kimi sektörlerde başarı için %8-%10 seviyelerine dahi çıkılabilir.

Anahtar kelime analizi araçlarına asla tamamen güvenmeyin. Semantik anahtar kelime kavramına aşina olmalısınız. Google birbiriyle ilişkili kelimeleri anlayabiliyor. Örneğin, “SEO uyumlu makale yazmak” ve “Nasıl SEO uyumlu içerik hazırlanır?” az buçuk aynı hedefleri taşıyan aramalar. Anahtar kelime analizi yaptığını iddia eden araçlar tabii ki böyle bir yetkinliğe sahip değil. O yüzden eğer üst seviyede bir SEO işi yapmıyorsanız mümkün olduğunca doğal şekilde yazın, anahtar kelime sayısına kafayı takmayın. Doğal şekilde içeriğinizi oluşturursanız pek bir sorun oluşmayacaktır.

Başlık ve Biçimlendirme Etiketleri

SEO Uyumlu Makale için Başlık Etiketleri Kullanımı

Html başlık etiketleri; H1, H2, H3, H4, H5 ve H6’dır. Genellikle H5 ve H6 seviyesinde başlıklar makalelerde kullanılmaz. Makalenin başlığı H1 seviyesinde olmalıdır ve bir makalede yalnızca bir adet H1 olmalıdır. Alt başlıklar için H2, alt başlığın alt başlığı için H3 şeklinde ilerleyebilirsiniz. Aşağıda örnek bir yapı görebilirsiniz.

seo uyumlu makale yazmak için başlık etiketleri hiyerarşisi

SEO Uyumlu Makale için Diğer Etiketlerin Kullanımı

Anahtar kelimelerin kalın, altı çizili veya italik yazılmasının yükselişte etkili olduğu söylenir. Açıkçası gözlemlerimden yola çıkarak bu etiketlerin yanlış kullanıldığını söyleyebilirim. Makalede bütün anahtar kelimeleri kalın, italik veya altı çizili yapma hastalığından vazgeçmek gerekiyor. Konunun anlaşılması için önemli noktalarda kalın ve altı çizili etiketleri kullanabilirsiniz. İçerisinde hiç anahtar kelime geçmemiş olsa dahi bunu yapmak gerekiyor. İtalik yapılacak yazılar genellikle tırnak içerisinde belirttiğimiz konuşma, diyalog ve kimi zaman alıntılardır.

Kalın, italik ve altı çizili etiketlerini arama motorlarından ziyade kullanıcılar için kullanmaya bakmanızı öneriyorum.

SEO Uyumlu Makale Yazmak için Görseller Nasıl Kullanılmalı?

Gerçekten SEO uyumlu içerikler hazırlamak istiyorsanız özgün görsel kavramını öğrenmek zorundasınız. Sık sık ihmal edilen ve belki de bu yüzden çok önemli olan bir kavramdır. Diğer kriterlerin pek çoğunu yerine getiren siteler olduğunu göreceksiniz. Siz de aynı kriterleri yerine getirerek onların önüne geçemezsiniz, yalnızca beraberliği sağlarsınız. Garip bir şekilde özgün görsel kullanımına geçmemek için insanlar ısrar ediyor. Dolayısıyla fark yaratabileceğiniz alanlardan biriyse özgün görseller kullanmak olabilir.

Google makalemdeki görsellerin özgün olduğunu nasıl anlayabilir yahu? Abartmıyor musunuz?” diyenlerdenseniz sizi kendisine hayran edecek bir Google hizmetini göstermek istiyorum. Öncelikle Google görsel arama bağlantısına tıklayın. Arama kutusundaki kamera ikonuna tıklayarak Görselle arama hizmetini başlatın. Örneğin sevdiğiniz bir futbolcunun, sanatçının hatta ayakkabı modelinin fotoğrafını atın. Eğer ünlü bir kişinin fotoğrafını atarsanız Google size doğrudan biyografisini verebiliyor. Bu yazıyı yazarken bir adet kendime ait Selfie (öz çekim) çektiğim fotoğrafı burada arattım. Fotoğrafın hiçbir yerinde Selfie ibaresi olmamasına rağmen karşıma doğrudan Vikipedi üzerindeki Selfie açıklamasını getirdi. Benzer görseller kısmındaysa farklı kişilerden Selfieleri yer alıyor. Bakın bu çok etkileyici, hiçbir yere Selfie yazmadım. Google 1 saniye içerisinde fotoğrafın neyle alakalı olduğunu analiz edip bana sonuçları verdi!

Google artık özgünlüğün de ötesinde görsellerin otomatik olarak neyle alakalı olduğunu çözebilecek seviyede bir arama motoru. Durum böyleyken Google görsellerin özgünlüğü veya diğer detaylarıyla ilgileneceği açıktır. Makalenizin başarısı için yüksek çözünürlüğe sahip özgün görseller kullanmalısınız.

Alt etiketi: Görseller için alternatif bir açıklamadır. Örneğin kullanıcı tarayıcı ayarlarından görselleri indirmeyi kapatmış olabilir. Bu durumda alt etiketinde yazılan görsele ait açıklamayı görür. Google’da resimlerin ayrıştırılmasında alt etiketinden faydalanır. Bu bölüme çok uzatmadan, mümkünse anahtar kelimeyi de içeren bir açıklama girilmelidir. Alt etiketlerini girmemek en sık rastlanan SEO hataları arasındadır.

Meta Açıklamalar

Meta açıklamalar, arama motorunun içeriğiniz hakkında detaylı bilgi edinmesi için kullanılan bilgilerdir. Meta description bölümü, temiz bir Türkçe kullanarak çok uzatmadan doldurulmalıdır. Son güncellemelerle birlikte ortalama 300 karaktere kadar izin veriliyor.

Title tercihi de son derece önemlidir. 60 karakteri geçmemeye özen gösterilmelidir. Eğer yazınızın ana başlığı çok uzunsa, title bölümü için daha kısa bir alternatif kullanmalısınız. Bunun dışındaki durumlarda yazı başlığıyla aynı şekilde kalmasında bir sakınca yok.

Buraya kadar yazdıklarım herkesin söylediği, tüm forumlarda ve bloglarda görülen kısımdı. Fakat konunun farklı bir boyutu da var. Meta başlık ve açıklama alanı makalenizin arama motorunda nasıl görüneceğinin belirleyicisi oluyor. Google arama motorunun sıralamalarında şöyle bir kriter vardır. Belirli bir sıralamadaki sitenin tıklanma oranı, o sıra için ortalamanın üzerindeyse site otomatik olarak yükselir. Karışık bir cümle olduğun farkındayım, örnek vererek açıklayacağım.

Diyelim ki, “seo uyumlu makale yazmak” kelimesinde rekabet halinde 2 site olsun. Kullanıcılar tarafından 5. sırada yer alan site 3. sıradakinden daha çok tık alıyorsa demek ki aslında 3. sıradakinin önünde olması gereklidir. Gayet mantıklı değil mi? Bu durumda ilgi çekici başlık ve açıklamalar kullanarak rakiplerinizden daha çok ilgi çekmeyi başarmalısınız.

Sıralamasında sabit bir makaleyi sırf başlık ve açıklama değişikliği yaparak sıralamalarda yukarılara taşımak mümkündür. Bu yükseliş bir anda gerçekleşmez, Google kullanıcı davranışlarını analiz ettikçe daha çok ilgi çeken siteyi yukarı taşıyacaktır.


SEO uyumlu makale yazmak konusunda hazırladığım makalenin sonuna geldik. Bu yazıyı makale yazarak para kazanma adlı makalemde söylediğim gibi anlattım. Eğer o yazıdan referans olarak geldiyseniz, bu yazıda yer alan meta etiketleri gibi bazı kriterlerle ilgilenmeniz gerekmeyebilir. Yine de tüm kavramları iyice öğrenmenizi öneririm. Mutlaka işinize yarayacağı zamanlar gelecektir.

Yorum Bırak