İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak | Nasıl Kazanılır?

site-açarak-para-kazanmak

İnternet sitesi açmak artık çok kolay bir hale geldi. İnternetten para kazanma hayalleri kuran pek çok insanın da merak ettiği bir konu var. Site açarak para kazanmak mümkün mü? Site açmak ne kadar kazandırır? İnternet sitesinden nasıl para kazanılır ve daha fazla kazanmak için neler yapılmalıdır?

Parayap kalitesine yakışır şekilde, tüm detaylarıyla konuyu anlatacağım. Her zamanki gibi uzun bir makale olacak ancak baştan sona dikkatle okuduğunuzda kafanızdaki soru işaretleri giderilmiş olacak. Başlayalım.


İnternet Sitesi Yaparak Para Kazanılır Mı?

İlk sorunun yanıtı kesinlikle evet. İnsanlara yararlı hizmetler sunduğunuz, rakiplerinizden daha iyi olduğunuz sürece iyi paralar kazanabilirsiniz. “Nasıl kazanılır?” sorusunun çok farklı yanıtları var. Bu yanıtlar açtığınız sitenin kategorisine göre değişkenlik gösteriyor. Ben de site çeşitlerine göre bir anlatım yapacağım. Her bir başlığı detaylarıyla anlatacağıma şüpheniz olmasın.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog çok genel bir kavram. Blog sitelerinde amacınız bir şeyler yazıp paylaşmak ve karşılığında ziyaretçilerle buluşmaktır. Kişisel blog, genel blog, gezi blogu ve pek çok blog çeşidi var. Çeşitlerine göre biraz inceleme yapalım.

Blog çeşitleri

Kişisel blog: Kişisel bloglarda, sizi yansıtır. Fikirleriniz, sevdiğiniz müzikler, beğendiğiniz filmler ve kişisel olan başka ne varsa buraya yazabilirsiniz. Ürün incelemeleri de son zamanların popüler kişisel blog içerikleri arasında.

Genel blog: Genel blog siteleri üzerinde her telden bilgi paylaşımları yapılabilir. Tamamen site sahibinin inisiyatifine kalmıştır, ne istiyorsa onu paylaşır.

Gezi blog: Seyehat etmeyi seven kişilerin açtığı ve son zamanlarda sayıları hızla bir blog kategorisi. Yurt dışı gezintileri hakkında içerik paylaşımları daha da fazla ilgili çekiyor.

Lezzet blogu: Lezzet blogu adını verdiklerimin bir kısmı yemek yediği mekanlar hakkında yorumlarını paylaşıyor. Diğer bir kısımsa yemek tarifleri paylaşarak ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi amaçlıyor.

Sağlık blogu: Sağlık blogları, insanlara sağlıkla ilgili öneriler veriyorlar. Bunu daha da özelleştirmek mümkün. Yalnızca beslenme veya yalnızca bebek sağlığı üzerine de site açabilirsiniz.

Benzer şekilde sonsuz sayıda kategorinin türetilebileceğini fark etmişsinizdir. Örneğin bisiklete veya arabaya özel bir blog da olabilir. En sık tercih edilenlerin listesini yukarıda verdiğim ancak canınız hangi kategoride istiyorsa o kategoride blog açma şansınız var.

Blog açmak, blog yazarlığı yapmak gibi düşünceleriniz varsa muhtemelen Google üzerinden ziyaretçi kazanmaya çalışacaksınız. Yayınladığınız içeriklerin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için SEO uyumlu olmaları gerekiyor. SEO uyumlu makale yazmak adlı makalemi okuyarak bu konu hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Blog yazarak nasıl ve ne kadar para kazanılır?

Reklam almanız gerekli. Google Adsense en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bununla beraber alanınızın en iyi bloglarından biri olmayı başarırsanız, markalardan sponsorluk teklifleri gelmeye başlar. Örneğin teknoloji alanında çok sayıda takipçiniz olduğunda size bir bilgisayar hediye edip incelemesini paylaşmanızı isteyebilirler. Para karşılığı reklam yaptırmak isteyenler de olacaktır.

Blogdan ne kadar para kazanacağınız takipçi kitlenize bağlı. Takipçi kitlesinin ilgi alanları, yaşı da bu durumu etkiliyor. Sadece şunu söyleyebilirim, sağlam bir blog oluşturduğunuzda mutlaka karşılığını alırsınız.

E-Ticaret Sitesinden Para Kazanmak

Ticaretin büyük bir kısmı reel hayattan sanal hayata doğru kayıyor. Herhangi bir işletmeniz varsa, üretim veya ticaret yapıyorsanız E-Ticaret sitesi açmak sizin için iyi bir fikir olabilir. Her zaman ilerlemenizi öneriyorum. E-Ticaret sitesi açtığınızda belli maliyetleriniz olacaktır. Bununla beraber sitenizin tanıtımını yapmak / ziyaretçi çekmek için reklamlara para harcamanız gerekebilir. Google üzerinden ziyaretçi çekmek isterseniz,  SEO faktörleri işin içine girecektir, yine para harcamanız gerekir.

N11, Hepsiburada veya Gittigidiyor gibi siteler üzerinden de ürünlerinizi satabilirsiniz. Böyle platformlarda sürekli ödeyeceğiniz komisyonlar canınızı sıkabilir fakat E-Ticaret sitesi açmanın da belli bir maliyeti olacaktır. Reklam / SEO harcamaları yapmanıza da pek gerek kalmaz. Uygun fiyatlarla kaliteli ürünler satıyorsanız bu platformlar sizin reklamınızı yaparlar. Siz sattıkça onlar da kazanırlar, dolayısıyla sizin reklamınızı kendileri yaparlar. Kar / zarar analizi yapıldığında çoğu kişi için büyük sitelerde satış yapmak daha avantajlıdır.

E-Ticaret sitesi açmaya karar verdiyseniz, ürünlerinizi iyi pazarlamaya odaklanmalısınız. E-Ticaret sitesinden nasıl para kazanılır diye bir şeyler anlatmam kelime kalabalığından fazlası olmayacaktır. Ürünlerinizi satarak para kazanacaksınız tabii ki. Ancak E-Ticaret sitenizde daha çok ürün satmanız için birkaç önerim var.

 • Kaliteli bir alt yapı kullanın. Siteniz devamlı olarak aktif olmalı, ulaşılmaz olmamalı. Kullanıcı hiçbir zaman yazılımsal hatalarla karşılaşmamalı, size güvenmesi için bu şart.
 • Tasarımınız göze hitap etsin. Sade fakat göze hoş görünen tasarımları tercih etmelisiniz. Giren kişi siteye baktığında tasarıma 2 kuruş para vermemiş kişilere güvenip alışveriş mi yapacağım diye düşünmemeli.
 • Tasarımınız kolay kullanılabilir olsun. Arayüz tasarımı dediğimiz bir kavram var. İyi bir arayüz tasarımında kullanıcı aradığı sayfalara kolayca ulaşabilmeli. Buton görünümünden menülerin konumuna kadar her şeye özen gösterilmeli.
 • Ürün içeriklerini kendiniz hazırlayın ve ürünü güzel şekilde anlatın. Mümkünse videolar çekerek Youtube’da yayınlayın ve bunları ürün sayfanızda da gösterin. Mutlaka detaylı fotoğraflar ürün detayları sayfanızda bulunsun.
 • Soru / cevap için size rahatlıkla ulaşabilecekleri bir hat sağlayın. Online destek de olur telefonla iletişim de. Yeter ki kullanıcı her zaman rahatlıkla size ulaşabiliyor olsun.

Bu öneriler, çok basit, çok temel seviyede görünse de maalesef sektöre yeni girişen çoğu kişinin başarısız olma nedenleridir. E-Ticaret sitesi açarak para kazanmak istiyorsanız, o site artık sizin ekmek tekneniz. Ona gözünüz gibi bakmalısınız.

Haber Sitesi Açarak Para Kazanmak

Popüler gazetelerin haber sitelerinin yanı sıra yalnızca internet tabanlı yayın yapan büyük haber siteleri var. Bunlar adeta sektörün baronları gibidirler. Sosyal medya, arama motorları, marka bilinirliği ve diğer şeylerin tamamı onlardan yanadır. Dolayısıyla onlara rakip olmak pek kolay değildir. Özel haberler yaparlar, ajanslar sayesinde her haberi ilk onlar öğrenirler, köşe yazarlarını seven vatandaşlar vardır.

Amacım karamsar bir tablo yaratmak, haber sitesi açarak para kazanma fikrinden vazgeçirmek değil. Yapmanız gerekenleri, ufak da olsa bir pay almanızı sağlayabilecek önerileri paylaşacağım. Öncesinde durumun ne kadar zor olduğunu görmenizi istedim. Gerçekçi olalım, haber sitesi açıp ertesi gün milyonlarca ziyaretçiye ulaşmanız pek mümkün değil.

Haber Sitesinden Para Kazanmak için Püf Noktalar

Yerel haber sitesiyle genel haber sitesinden daha iyi para kazanabilirsiniz. Örneğin, Konya’da yaşıyorsanız yalnızca Konya haberleri kelimesine yönelebilirsiniz. Yerel haber sitesi açarak para kazanmak daha kolaydır çünkü rakiplerinizin sayısı azalır. Kazanabileceğiniz maksimum para daha azdır çünkü sitenize seslendiğiniz kitleyi azaltmış oldunuz. Büyük yatırımlar yapacak sermayeniz yoksa yerel haber siteleriyle başlamanız daha iyi olacaktır.

Yerel haber sitesinde verdiğim örneğin aynısını daha özel kategorilere hitap etme biçiminde düşünün. Sitenizi yalnızca kamu haberleri veya ekonomi haberleri şeklinde açabilirsiniz. Yine rekabeti düşürmüş olursunuz. Daha da özelleştirip örneğin fuar haberleri şeklinde bir kategoriye yönelebilirsiniz.

News kayıtlarına odaklanın. Google haberler ya da Google News adı verilen yere sitenizi kaydetmeye çalışın. Bu platformda kayıtlı sitelerin yayınladıkları haberler Google tarafından öncelikli olarak gösterilir. Haber içerikleri genellikle onlarca sitede aynı olur, yani kopya içerikler yayınlanır. Google blog gibi sitelerde kopya içeriğe karşıdır ve cezalandırır. News kaydı, sizin bir haber sitesi olduğunuzu en net şekilde Google’a anlatacak ve sitenizi kopya içerik cezalarından koruyacaktır. Daha fazla ziyaretçiye ulaşmak için mutlaka News kaydı yapmaya çalışın. Kolay değil, belirli kriterleri sağlamanız gerekiyor, kriterlerin tamamı sitenizin kaliteli olmasıyla alakalı. Gerçekten kaliteli bir haber sitesi oluşturup ardından başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ajans üyeliklerine yönelmelisiniz. DHA gibi ajanslardan abonelik alarak haberleri anında yayınlamanız gerekiyor. Haber sitelerinde en önemli kriter haberi yayınlama hızıdır. “Ajanslardan içerikleri elle kopyalayarak devam ederim, abonelik ücreti vermem.” gibi yanlış fikirlere sakın kapılmayın. İçeriklerinin izinsiz kopyalanması durumunda açtıkları davalarla hayattan bezdirirler.

Kullanıcı deneyimine önem verin, sitenize giren kişiye çer çöp makaleler sunmayın. Gerçekten merak ettikleri, öğrenmek istedikleri haberi onlara en temiz şekilde sunmaya odaklanın. Benzer haberlere yönlendirme yaparak ziyaretçiyi sitenizde tutmaya çalışın.

Haber Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Haber siteniz büyüdüğünde, siz reklam yayıncısı aramazsınız, onlar sizin peşinize düşerler. Gerçekten çok iyi paralar da kazanılabilir fakat özellikle başlangıç aşamasının çok zor olduğunu unutmamalısınız.

İllegal Siteler Açarak Para Kazanmak

İllegal siteler ifadesi çok genel oldu farkındayım. Kast ettiklerim; film siteleri,  dizi siteleri, oyun indirme / torrent siteleri, bahis siteleri. Bu ve bunlara benzeyen siteleri açmak aslında yasal değildir. Yasalara uydurmanın çeşitli yöntemleri vardır. Yurt dışında bir sunucuda barındırmak, şikayet edilen içerikleri kaldırmak gibi.

Özellikle yeni başlayanlara kesinlikle bu tarz illegal siteler üzerinden para kazanmaya çalışmasını önermiyorum. Sebeplerine gelince;

 • Özel çalışmalar gerekiyor. Örneğin bir blog sitesi yalnızca sağlam içerikle yükselebilir fakat illegal siteler için yasa dışı backlinkler kullanılması veya farklı şeyler gerekebiliyor. Yeni başlayan birisi için çok zor şeyler ve rekabeti imkansız hale getiriyor.
 • Uzun vadeli değiller / olmaları çok zor. Legal sitelerin aksine illegal siteler uzun vadeli gelir kapıları olamazlar.
 • Yasal problemler yaşayabilirsiniz. Aklınızda sürekli yasalarla ilgili detayları taşımak zorunda kalırsınız.
 • İnsanların emeğini hiç edersiniz. Bir film yapmak çok büyük bütçelere mal olan, büyük emek ve zaman isteyen bir iştir. Karşılığındaysa insanlardan küçük bir ücret beklenir ki yeni filmler çekilebilsin. Bunu ücretsiz olarak paylaşmak hiç adil değildir. Aynı şeyler oyun indirme ve torrent siteleri için de geçerli. Bahis sitesi açmak büyük çaplı bir iş, ona zaten bulaşacağınızı sanmıyorum.

Yasal siteler üzerinden uzun vadeli para kazanma şansınız varken illegal sitelere bulaşmayın derim, hiç gerek yok.


Sizlere, site açarak para kazanmak isteyen ziyaretçilerime en sık tercih edilen site türlerini ve belli başlı ipuçlarını anlattım. Hangi kategoride site açarsanız açın mutlaka dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğüm bazı maddeleri de paylaşmak istiyorum. Ardından yazıyı sonlandıracağım.

İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

 • Rekabeti düşük sektörlere yönelin: Yazı içerisinde özellikle haber siteleri için çok vurguladığım bir konuydu. Büyük bir yatırım yapmayacaksanız düşük rekabetli kategorilerde siteler açmaya çalışın. Yüksek rekabetle başa çıkmaya gücünüz yetmeyebilir, hiç para kazanamayabilirsiniz. Düşük rekabette daha rahat mücadele edersiniz.
 • Yeni alanlara yönelin / yaratın: Yeni gelişmekte olan alanlara yönelirseniz, o alanda en otoriter, güvenilir sitenin sahibi olma şansınız olur. Sitenize güvenen bir kemik kitleniz, ziyaretçileriniz olduğunda devamı mutlaka gelecektir.
 • Planlarınızı dikkatli yapın: İnternet sitesi açarak para kazanacağım diye bir hevesle ilk bulduğunuz şeye atlamayın. Dikkatlice düşünün, analizini yapın. Maliyeti ne kadar olur? Alanınızın en iyisi olabilir misiniz? Emek, zaman ve para harcayacaksınız, kazandıklarınız buna değecek mi? Plansız iş yapmayın, plansız yaparsanız kesinlikle başarısız olursunuz demiyorum ancak başarı şansınızı çok düşürürsünüz.
 • İçerikleriniz kaliteli olsun: Hangi kategoride iş yaparsanız yapın, içerik kalitenize özen gösterin. Haber yayınlıyor olabilirsiniz, haberleriniz kaliteli olsun. Blog yazıyorsanız içerikleriniz akıcı olsun, ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde yazın. E-Ticaret yapıyorsanız sattığınız ürünü internette en iyi açıklayan siz olun. Kategori bağımsız olarak, hazırladığınız içeriğin internetteki en iyi içerik olmasını sağlayın.
 • Kullanıcı deneyimine önem verin: Siteniz insanlar memnun kaldıkça anlam kazanır. Kolay kullanıma önem verin. İnsanlar şu kısmı nasıl açacaktım, bu sayfayı nerede bulacağım diye aramak zorunda kalmasınlar. Sitenizde uzun süre kalmalarını, çıkarken mutlu ayrılmalarını ve gelecekte sizi iyi şekilde hatırlamalarını sağlayın.

İnternet sitesi açarak para kazanma konusunda size yardımcı olması için oldukça detaylı bir içerik hazırladım. Olumlu / olumsuz her türlü yorumunuzu bekliyorum. Tecrübeleriniz, merak ettikleriniz ve geriye kalan her şey için aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

Yorum Bırak