SWOT Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Kurumsal ve Kişisel Örnekler

swot-analizi

SWOT analizi modern Dünya’nın yaygın kullandığı kavramlardan bir tanesidir. SWOT analizinin sağladığı analitik yaklaşım başarı yolunda yardımcı olarak görülüyor. Bir diğer avantajıysa oldukça basit olması. Basitçe neredeyse tüm etmenleri gözden geçirerek her şeyi kağıt üzerine döküyor. Sonrasında sadece eldeki verileri yorumlamak kalıyor.

Swot Analizini Kimler Kullanıyor?

Kurumsal alanda özellikle iş yönetimi, yatırım planlaması gibi alanlarda sıklıkla SWOT analizine başvurulur. Son yıllardaysa kişisel SWOT analizi yapan ve hayatını buna göre sürdürmeye çalışan kişiler duyulmaya başlandı.

Öyleyse SWOT analizi nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? İncelemeye, öğrenmeye başlayalım.

SWOT Analizi Nedir?

Swot analizini Albert S. Humphrey, Stanford üniversitesinde çalışmalarını yürütürken geliştirmiştir. Devamında teknik büyük bir popülerliğe kavuşmuştur.

İlk soru şu olmalı. “SWOT ismi nereden geliyor?” ya da “SWOT açılımı nedir?” İsminin nereden geldiğini anlamak tekniğini anlamakta önemli bir aşama.

SWOT aslında bir takım İngilizce sözcüklerin kısaltmasıdır.

 • S harfi Strengths (Güçlü yanlar)
 • W harfi Weaknesses (Zayıf yanlar)
 • O harfi Opportunities (Fırsatlar)
 • T harfi Threats (Tehditler)

Yatırım planlamasından tutun bir kişinin üniversite seçimine kadar çeşitli konularda karar alması gereken bir kişi olduğunu varsayalım. Yapılacak tercihlerin iyi yanları, kötü yanları, getirdiği fırsatlar ve tehditler olacaktır. Neredeyse tüm insanların beyni bunları yardım almadan analitik şekilde değerlendirmekte başarısız olacaktır. Kararsızlıklar da zaten buradan doğmaz mı?

SWOT analizinde bu 4 maddeyi içeren bir tablo veya şablon oluşturulur. Sonrasında konu tümüyle ele alınıp ilgili maddelerin altına kaydedilir. Bu yatırımı yapmanın getirileri bunlar, fırsatları şunlar ancak zayıf olduğumuz ve gelecekte bize tehdit oluşturabilecek şöyle maddeler var şeklinde her biri tek tek yazılır.

Önemli not: SWOT analizi kesinlikle nesnel bilgiler üzerinden ilerletilmelidir. Kişisel duygu ve düşünceler kesinlikle bu sisteme dahil edilmez. Aksi taktirde analiz anlamını yitirmiş olur.

SWOT Tablosu – SWOT Şablonu

SWOT tabloları farklı şekillerde oluşturulabiliyor. Kiminin görselliği daha güçlüyken kimisi daha okunaklı olabiliyor.

Sizler için birkaç adet SWOT tablosunu burada veriyorum. Dilerseniz bunlardan birini örnek alıp birebir kopyalayabilir, aynı şekilde oluşturabilirsiniz. İsterseniz de yaratıcılığınızı konuşturup size daha iyi hitap eden bir tablo oluşturursunuz.

Örnek SWOT Tabloları

Tabloları / Şablonları kırparak veriyorum ki çok yer kaplamasın. Zira önemli olan tasarım.

SWOT-şablonu-1

SWOT-şablonu-2

SWOT-şablonu-3

SWOT Analizi Örnekleri

Bu bölümde örneklerle konuyu pekiştireceğim.

Kurumsal Swot Analizi Örneği

Kurumsal SWOT analizine örnek olması için Starbucks SWOT analizi yapalım. Bu işin Starbucks üzerinde her departmanda ayrı ayrı, yüzlerce maddeyle yapıldığına emin olabilirsiniz. Buradaki olay örnek vermek olduğu için kısaca, birkaç maddeyle analiz edeceğim.

Güçlü Yönler

 1. Starbucks 2006 yılı sonu verilerine göre 7.8 milyar dolar satış performansına sahiptir. Buna ek olarak firmanın net karı 600 milyon dolar seviyesindedir.
 2. Starbucks geniş bir ağa sahiptir. Dünya’nın 38 farklı ülkesinde 12440 noktada müşterileriyle buluşmaktadır.
 3. Firmanın çalışan memnuniyeti oldukça yüksektir. Fortune dergisi, çalışılabilecek en iyi 100 şirket arasında 16. sırada Starbucks’a yer vermiştir.

Zayıf Yönler

 1. Firma geçmişte ciddi ARGE yatırımları yapmıştır ve bugün de yapmaya devam etmektedir. Yine de ARGE yatırımlarıyla elde ettiği yenilikçilik konseptini zamanla kaybetme riski vardır. Bu anlamda savunmasızdır.
 2. Starbucks’ın kendi yönettiği ve ortaklık ettiği şubelerin 3/4’ü ABD üzerinde faaliyetine devam etmektedir. Tüm Dünya’da bu seviyede genişleyememesi zayıf yanlarından bir tanesidir.

Fırsatlar

 1. Az önce zayıf yön olarak bahsettiğimiz ABD’deki genişlemesinin Dünya’nın çok önünde olması aynı zamanda bir fırsattır. ABD üzerindeki bu genişliği firmaya ciddi bir finansman sağlıyor. Bu parayla Dünyaya çok daha hızlı şekilde yayılmak için yatırımlarına yön verebilir.

Tehditler

 1. Kahvenin temel ham maddeleri olan kahve, süt, krema ve benzerlerinde ortaya çıkabilecek maliyet artışları firmayı yaralayabilir.
 2. Starbucks global çapta bir dev olsa da Starbucks’ın bulunduğu ülkelerde yer alan lokal girişimler firmanın pazar payını tehdit edebilir.

Kişisel SWOT Analizi Örneği

Sırada kişisel SWOT analizi örneği var. Burada bir kişiyi canlandırmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Zeynep yıllardır bir firmada grafik tasarım uzmanı olarak iyi konumda çalışan, güzel paralar kazanan ve birikim yapmayı başarmış bir iş kadını olsun. Zeynep, işinden ayrılıp kendi grafik tasarım ajansını kurmayı planlıyor. Bu durumu analiz edelim.

Güçlü Yönler

 1. Zeynep sektörde yıllardır büyük bir tecrübe kazanmış durumda. İşini kurarken amatörlerin düşeceği hataların büyük bir kısmına düşmeyecektir.
 2. Uzun süre bu işi yapmasının ona getirdiği bir diğer avantaj insan ağıdır. Sahip olduğu network  sayesinde eleman seçimlerinde iyi tercihler yapabilir.
 3. Sahip olduğu birikim, ajansı kurmasına ve hiç iş olmasa dahi birkaç ay tutunmasına yeterli olabilecek düzeyde.

Zayıf Yönler

 1. Zeynep moral açısından güçlü bir kız değil tam tersine karamsar bir kız. İşleri başlangıç aşamasında kısa bir süre yolunda gitmediği taktirde psikolojisi oldukça kötü hale gelebilir.
 2. Girişimi başarılı olmazsa birikimi onu sınırlı bir süre idare edebilecektir. Kendi işinden ayrıldığı için düzenli bir geliri de olmayacaktır. Birkaç ay sonra hem iflas edip hem de birikimini bitirmiş biri olarak firmayı kapatıp iş ilanlarına bakmaya başlayabilir.

Fırsatlar

 1. Sektörde uzun süre çalışmasının bir diğer avantajı olarak çok sayıda müşteriyi tanıyor. Bunlarla birebir iletişime geçerek kendi firmasıyla çalışmalarını rica edebilir. Böylece başlangıç aşamasında parasızlık probleminden kurtulabilir.
 2. Yaratıcılık isteyen bir sektörde yeni kurulacak, dinamik bir ekip ve çalışma ortamı; kısa sürede hızlı bir büyüme içerisine girebilir.

Tehditler

 1. Eğer zayıf psikolojisiyle başa çıkmayı başaramazsa her şeyi mahvedebilir.
 2. Kuracağı firma kısa zamanda para kazanmaya başlayamazsa birkaç ay içerisinde kapatıp bırakmak mecburiyetinde kalacaktır.

Zeynep’te dikkat etmenizi istediğim bir nokta var. Maddi birikimi hem güçlü yanlarında hem de zayıf yanlarında yer alıyor. Çünkü bu birikim yeterli olsa da gerekli adımlar hızlıca atılmadığında onu kurtaramayacaktır.


Swot analizi örnekleri buraya kadar. Umarım bu yazıdan sonra SWOT analizi nedir ve SWOT analizi nasıl yapılır gibi tüm sorularınız yanıt bulmuştur.

Yorum Bırak