Tavuk Çiftliği Kurmak | Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir? Karlı Mı?

Tavuk, yumurtası ve eti sayesinde gıda zincirimizde en çok rağbet gören hayvandır. Tavuğa olan yüksek ilginin iki sebebi vardır: Türkiye’de tavuk kültürünün olması ve kırmızı et fiyatlarının yüksek olması. Bu şartlar altında, planlı bir tavuk çiftliği yatırımının getirisi çok yüksek olacaktır.

Bir tavuk çiftliği açmak / kurmak ciddi emek ve sabır ister. Yatırımcı, eğer bu ikisi bir araya getirilirse yapılan yatırımın karşılığını mutlaka alır. Başlangıçta maliyeti çok yüksek olmak zorunda değil. Tabii ki kuracağınız tesisin ebatlarına göre değişir. Ancak küçük küçük başlamak isteyenler ufak maliyetlerle bu işe bir ucundan başlama fırsatına sahiptir.

Başlamadan Bilinmesi Gerekenler

Daha başlamadan bilmeniz, göz önünde bulundurmanız gereken şeyler var. Tavuk çiftliği de her iş gibi kendisine has çeşitli zorlukları ve zahmetleri olan bir iştir. Bunları tavuk çiftliğiniz için önemli olan yetenekler olarak görebilirsiniz.

 1. Çalışma saatleri: Yoğun çalışma saatlerine sahip olacaksınız. Hafta sonu tatili, sabah istediğiniz saatte kalkmak ve buna benzer konforlara sahip olmayacaksınız. Uzun saatler çalışmaya hazırlanın.
 2. Yapılacak işler: Tavuk çiftliğinde yapılacak işler kolay kolay bitmez. Düzenli olarak yem vermeniz gerekir. Temizlikleri yapmak, gübreleri küremek şarttır. Ciddi bedensel güç harcamanızı gerektiren işlerdir.
 3. Kazanç değişkenliği: Kazanacağınız miktarın azlığından çokluğundan bahsetmiyorum. Kazancınızın mevsimsel olarak değişmesinden bahsediyorum. Kimi mevsimlerde tavuklarınız daha az yumurtlar, kimi zaman yem fiyatları artar, kimi zamansa yumurta fiyatlarında iniş çıkışlar yaşanır. Gelir / gider dengeniz çok kararlı ilerlemezse buna hazırlıklı olmalısınız.
 4. Başlangıç kazancı: Başlangıçta çiftliğiniz bir tanınırlığı olmadığı için az satış yapar. Diğer taraftan yıllar içinde kazanacağınız tecrübeye henüz sahip olmadığınız için muhtemelen ilk 1-2 yıl sonraki yıllara göre çok daha az para kazanırsınız.
 5. Hastalıklar: Bahsetmek dahi istemediğim, tatsız bir konu ancak olmazsa olmaz. Tavuklarınızın sağlığına sürekli özen göstermek zorundasınız. Herhangi bir bulaşıcı hastalık durumunda bir anda tüm tavuklarınızı kaybetme riskiniz var.
 6. El yatkınlığı: Ufak mekanizmaları tamir etmek veya çeşitli çiftlik işlerini yardımsız halletmeniz gerekebilir. Her seferinde usta çağırmak ciddi bir maliyet yaratır. Çiftlik, üretim yaparken hiç beklemediğiniz masraflar çıkarabilir. Bu masrafları minimuma indirmek için basit işleri kendiniz halletmelisiniz.
 7. Deneyim: Deneyim bu işte tahmin edebileceğinizden çok daha önemli. Mümkünse 1-2 hafta bir tavuk çiftliğinde çalışarak ortamı gözlemleyin.

Sıfırdan Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti

Bu tarz içerikler hazırlarken en sık problem yaşadığım nokta maliyet hesabı oluyor. Yapılmak istenen işin büyüklüğüne, çapına göre maliyet çok değişken olabiliyor. Bu durum tavuk çiftliğinde de geçerli. Maliyet hesabını yapmanız adına bazı  kriterler ve yardımcı bilgiler sunacağım. Kafanızda belli başlı şeyleri netleştirmenizi sağlayacaktır.

Kaç tavuk: Kaç tavukluk bir çiftlik kurmak istediğinize karar verin. 500 mü? 2000 mi? Yoksa 100.000 mi? Kaç tavukla başlayacaksınız? Kurulacak tesis buna göre şekillendirilecektir. Tesis maliyetiniz buna göre artacaktır. Diğer taraftan çiftliğinize alacağınız her tavuk da para demek. Maliyeti en çok etkileyen kriterin tavuk sayısı olduğunu düşünüyorum.

Kira: Çiftliği kuracağınız alan size mi ait yoksa kiralamayı veya satın almayı mı düşünüyorsunuz? Bunu da maliyet hesabına dahil edin.

Bakım: Veteriner masraflarınız, çiftlik bakımı için ödemeniz gereken para varsa o tutarlar buraya dahil edilmelidir.

Fatura: Tavuk çiftliğinin ısıtması, soğutması, elektriği bir Dünya fatura oluşturur. Çiftlik büyüklüğünüze göre bu faturaları da hesaba katmalısınız. Bir kaç aylık fatura giderini maliyete ekleyin ki ilerleyen süreçte ilk birkaç ay para kazanamasanız bile problem yaşamayın.

Yem: Tavuklarınızı yalnızca yemle beslerseniz çok para kaybedebilirsiniz. Doğal yiyecekler ve yemle karışık beslemeyi düşünebilirsiniz. Pazarlarda artık sebzeleri uygun fiyatlı satın alıp hayvanlarınızın beslenmesine katkıda bulunmak bir seçenek olabilir. Yem vermeyi tamamen kesmeyin ancak çeşitli alternatiflerle yem maliyetinizi düşürmeye bakın. Bu durumda yeme vereceğiniz parayı kestirip bu hesaba dahil edin. En azından 4 aylık yem paranızın hazır olması kendinizi güvenceye almanız açısından son derece önemlidir.

Diğer giderler: Bunların dışında da giderleriniz olabilir / olacaktır. Onları da listeye dahil etmelisiniz. Eğer kendi çiftliğinizi kendiniz kuracaksanız, pek çok araca ihtiyacınız olacak. İhtiyaç listesini, Tavuk çiftliği nasıl kurulur? bölümünde değiniyorum. Yazının ilerleyen kısımlarında görebilirsiniz.

Bunların tamamını bir araya getirmelisiniz. Ayrıca hazır çiftlik kurulumları yapan 10 numara firmalar var. Buralardan destek almayı düşünebilirsiniz. Ben reklam olmaması açısından hiçbirini referans gösterip link vermeyeceğim. Basit Google aramalarıyla kendilerine ulaşabilirsiniz.

Anahtar teslim şekilde 1000 tavuk kapasiteli bir çadır çiftliği 35 bin liraya satın alabiliyorsunuz. Tavuk çiftliği kapasitesi arttıkça fiyat da artıyor. 5.000 tavuk kapasitesine sahip prefabrik çiftlikler 350.000 – 400.000 civarında tutarlara kuruluyor. Bu fiyatlar anahtar teslim olduğu için büyük kolaylık sağlıyor.

Tavuk Çiftliği Kurmak Karlı Mı? Ne Kadar Kazandırır?

Tavuk çiftliği kurmak, doğru yatırımlarla ilerlediğiniz taktirde uzun vadede iyi paralar kazandıracaktır.

Çiftlik ve tesislerinizi bir kere kuracaksınız. İlerleyen zamanlarda bunların bakımı dışında herhangi bir tesis masrafınız olmayacaktır. Faturalar, hayvanların bakımı için gerekli durumlarda veteriner masrafları, yardımcınız olacaksa onun maaşı ve hayvanlarım yemi genel giderlerinizi oluşturacaktır.

Tavuk yemi konusunda yukarıda da değindiğim gibi yem ve alternatiflerden oluşan karışık bir menü kullanmanızı öneriyorum. Yemi tamamen kesip hayvanları doğaya bırakayım beslensinler derseniz yumurta veriminiz ciddi ölçüde düşebilir. Dolayısıyla karma şekilde ilerlemelisiniz.

Minik Ciro Hesabı

Yumurtalarınızın bir tanesini ortalama 30-40 kuruş arası fiyattan satabilirsiniz. Organik yumurta satışı yapıyorsanız bu fiyat artar. 40 kuruş üzerinden satış yaptığınızı ve 2.000 adet tavuğunuzun olduğunu düşünelim. Tavukların yılda 300 yumurta vermesi durumunda, elinize yılda 600.000 yumurta geçer. Tanesini 40 kuruş üzerinden hesapladığımızda 240 bin lira civarında bir para elinize geçecektir.

Hayvanlarınızı kimi zaman kesime gönderirseniz oradan da iyi para kazanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz bu gelirden aylık ortalama giderlerinizi düştüğünüzde tavuk çiftliği ne kadar kazandırır sorusunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Çiftçilik ve tavukçuluk hakkında tecrübeniz var mı? İlk soru bu olmalıdır. Eğer tecrübeniz varsa kendiniz bir tavuk çiftliği kurabilirsiniz. Buna inşaat aşamasından başlayıp ürün satışına kadar her aşama dahildir.

Hazır Tavuk Çiftliği Satın Almak Mantıklı Mı?

Eğer tecrübeniz yoksa benim önerim hazır çiftlik kurulum hizmeti veren yerlerden bir tavuk çiftliği satın almanızdır. Böylece size prefabrik veya çadır şeklinde kurulumlar yaparlar. Bununla birlikte tecrübelerinden de faydalanırsınız. Tavuk seçiminden hayvanların bakımına kadar yardımcı olurlar. Gerekli araçları da sizin için sağlarlar. Bu yazının herhangi bir reklam amacı olmadığı için ilgili firmaları paylaşmıyorum.

Hazır tavuk çiftliği satın almanın bir avantajı da standartlara uygun olmalarıdır. İş projesi oluşturup KOSGEB başvurusu veya kredi başvurusu yapmak, devlet desteklerinden faydalanmak gibi istekleriniz olabilir. Bununla birlikte yumurta tavukçuluğu yapıp büyük markalara satmak da isteyebilirsiniz. Bu durumda herkes sizden belli kriterleri sağlamanızı bekler. Yumurtalarınızın sağlığı ve güvenilirlik açısından bunlar önemlidir.

Bireysel kurulumlar yaptığınızda bazı detayları gözden kaçırma ihtimaliniz çok yüksek. Hazır satın alınan çiftlikler bu problemleri aştığı için sizi bir Dünya işten kurtarmış olurlar. Hem de tecrübesizlikten dolayı kaybedeceğiniz paraları göz önünde bulundurursak, muhtemelen hazır çiftlikler daha karlı bir seçim olur.


Tavuk çiftliği ihtiyaç listesi aşağıda yer alıyor. Eğer ben kendi çiftliğimi kendim kuracağım diyorsanız aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır.

Tavuk Çiftliği Malzeme Listesi – İhtiyaç Duyulan Araçlar

 • Civciv bölmeleri
 • Hijyenik plastik palet
 • Havalandırma fanları
 • Soğutma sistemleri
 • Isıtma sistemleri
 • Konteyner kasa
 • Ayaklı kafes
 • Aşılama sistemleri
 • Tavuk eşeleme plastikleri
 • Askılı serpme ve yemleme makinesi
 • Yemlik
 • Askılı sulama makinesi
 • Suluk
 • Kuluçka makinesi
 • Yumurta kasası
 • Aydınlatma sistemi
 • İlaçlama sistemi
 • Tavuk taşımak için kafesler
 • Yumurta vakum plastiği

İhtiyaç listesiyle alakalı sayılar vermek doğru olmaz. 4.000 tavuk için gerekecek yumurta kasasıyla 1.000 tavuk için gerekecek kasa sayısı arasında fark vardır. Isıtma / soğutma ve havalandırma gibi konular da tesisinizin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir.


Peki hangi cins tavuklar üzerinden ilerlemeyi düşünüyorsunuz? Tavuk çiftliği kurulumunda en önemli konulardan biri doğru cins üzerinden ilerlemektir.

Tavuk Çiftliği Tavuk Seçimi

Tavuk çiftliği içerisinde kullanabileceğiniz çok farklı tavuk cinsleri var. Hangisini tercih edeceksiniz? Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır;

 1. Yumurta Verimi: Tavuk yılda ortalama kaç tane yumurta veriyor? Eğer yumurta tavukçuluğu yapacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken şey budur. Sonuçta bunları satarak para kazanacaksınız. En verimli olan ırkı tercih etmek lazım.
 2. Yem tüketimi: Hayvanları beslemek için yem kullanacaksınız. Aynı miktarda yumurta için daha az yem yiyen hayvanı tercih etmek daha karlı olacaktır.
 3. İklim: Kimi tavuk cinsleri iklim şartlarına karşı dayanıksızdır. Örneğin soğuk havaya karşı daha dayanıksız olanlar için biraz daha özel tesisler şarttır. Bu faktörü göz önünde bulundurun. İklim problemini çok yaşamayan cinsleri tercih ederseniz kafanız daha rahat eder.
 4. Irklara özel problemler: Bazıları kendi ırkına özel hastalıklar, problemler taşıyor olabilir veya yatkınlıkları olabilir. En dayanıklısını seçmeye bakın.

Burada bahsettiğim faktörlere göre Lohman ve Ataks denen türler en sık tercih edilenlerdir. Daha detaylı bilgiler ve özel incelemeler için tavuk cinsleri tablosu adlı içeriğime bakmanızı öneriyorum. Çiftliğinize en uygun cinsi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Tavuk Çiftliğine Civciv Temini – Tavukları Nereden Bulacağız?

İlerleyen dönemlerde kuluçka makineleri sayesinde kendi civcivlerinizi hızlı şekilde üretebilirsiniz. Hatta civciv satışı yaparak buradan da iyi gelirler elde edebilirsiniz. Tavuk çiftliğinin kurulum aşamasındaysa, güvenilir yerlerden satın almanız gerekir.

Öncelikli aldığınız civcivlerin veya tavukların safkan olmasına çok dikkat edin. Melez cinslerde verimlilik çok daha düşük olabilir.

İlk civcivlerinizi / tavuklarınızı satın almak için çeşitli firmalarla anlaşabilirsiniz. Eğer hazır tavuk çiftliği kurulumu yaptırıyorsanız, muhtemelen böyle bir satış hizmetleri de vardır.

İnternet üzerinden minik bir arama yaptığınızda dahi Ataks civcivleri tanesi 4 Tl gibi fiyatlara satan markaları görme şansınız var. Fiyatlar ortalama bu civarda seyredecektir.

Kesinlikle güvenilir yerlerden alışveriş yapın, ilerleyen dönemlerde verim sıkıntısı çekmemek için safkan olmaları çok önemlidir.


Bu yazımda sizlere tavuk çiftliği kurulumu hakkında merak edebileceğiniz her şeyi anlatmaya çalıştım. Ekstradan merak ettiğiniz konular varsa yorum yaparak sormaktan çekinmeyin. Sizlere yardım etmek bir zevk olur!

Yorum Bırak