Makale Yazarak Para Kazanmak | Makale Yaz Para Kazan!

Makale yazarak para kazanmak çoğu kişi için oldukça cezbedici bir fikir. Kendince çeşitli zorlukları olsa da hızlıca para kazanmak isteyenlere iyi bir seçenek. Ek iş olarak evde makale yazmak veya öğrencilikte para kazanmak için makale yazmak sık karşılaşılan durumlar. Diğer taraftan makale yazarlığını tam zamanlı iş olarak kabul eden ve kendisini buna adayanlar da var.

Peki makale yazarlığı nedir, ne kadar kazandırır? Gelin biraz daha yakından bakalım.

Başlarken minik bir not: Parayap.net üzerinde bir konuyu anlattığımda tam olarak anlatmayı, soru işareti bırakmamayı amaçlıyorum. Size önerim yazıyı başından sonuna kadar atlamadan okuyarak ilerlemeniz. Böylece yazı yazarak para kazanmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi en temelden başlayarak öğrenmiş olacaksınız.

Makale Yazmak Mı? Yazı Yazmak Mı?

Yazı ve makale farklı kavramlardır. Nesnel gerçeklerden bahseden, biraz daha bilimsel özelliği ağır basan yazı türüne makale denir. Farklı yazı türlerine örnek olarak deneme, hikaye ve hatta köşe yazıları bile verilebilir. Doğrusu, sektörde çoğu kişinin yaptığı şey aslında makale yazarlığı değildir.

Ancak sektörde bir alışkanlık olarak çoğu kişi bu işin adını makale yazarlığı olarak zikreder. İş ilanlarında makale yazdırmak istediklerini söylerler. Makale yazmak denildiğinde de yazı yazmak denildiğinde de aynı şeyin kast edildiğini bilmelisiniz.

Yazdığınız Makalelere Kim Neden Para Veriyor?

Sektörde makale satın alan çoğu kişi aslında bir internet sitesinde paylaşmak için satın alır. Bu site sahiplerinin de büyük çoğunluğu makalelerinizi kullanarak daha fazla ziyaretçi kazanmayı ve böylece reklam gelirlerini arttırmayı amaçlar.

Çoğu kişinin aklına şu soru takılır: “İnternette zaten onlarca anlatım var. Neden onları kopyalayarak kullanmıyorlar ki?“. Bu sorunun yanıtı özgünlük. Site sahiplerinin farklı sebeplerden ötürü özgün içeriklere ihtiyacı var. Neden özgün makalelere ihtiyaçları var sorusunun yanıtını bilmeniz gerekmiyor ancak özgün makale nasıl oluşturulur bunu bilmeniz şart. Şimdi bunlara değinelim.

Makale Çeşitleri

Kopya makale, spin makale ve özgün makale kavramlarını bilmeniz gerekiyor. Hepsini açıklayalım ki bu kavramlarla karşılaştığınızda kafanızda farklı soru işaretleri oluşmasın.

Kopya Makale Nedir?

İnternette farklı kaynaklardan kopyalanmış makalelere kopya makaleler denir. Bunların tespitini insanlar yapabileceği gibi bazı yazılımlar da bunu yapabiliyor. Herhangi bir makaleyi verdiğinizde internetteki yazılarla benzerlik oranı hesaplanabiliyor.

Spin Makale Nedir?

Başka bir makalenin kelimelerini değiştirip, cümlelerin yapısıyla oynayarak yeni bir makale yaratıldığında buna spin makale denir. Spin makale üretmesi için hazırlanmış bazı yazılımlar da vardır. İngilizce de çok verimli çalışsalar da henüz Türkçe’de verimli bir spin yazılımı yoktur.

Özgün Makale Nedir?

Sıfırdan yazılmış, başkalarının cümleleri taklit edilmemiş makalelerdir. Aksi belirtilmedikçe, makale yazdırmak isteyen kişinin özgün makale istediği bilinmelidir.

Sektörde karşınıza çıkabilecek terimler bunlar. Anlayacağınız üzere bizim asıl ilgi alanımız makale yazmak yani özgün makaleler üretmek. Makale yazarken nelere dikkat etmeliyiz? İyi bir makale yazarının bilmesi ve dikkat etmesi gereken temel şeyler nelerdir?

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her iş gibi makale yazmanın da püf noktaları var. Bunlara dikkat ettiğinizde çok daha okunaklı ve albenili makaleler oluşturabilirsiniz. Sizlere temelde dikkat etmeniz gereken teknikleri vereceğim.

 1. Paragrafları doğru kullanın: Arka arkaya gelmiş yüzlerce kelimeyi okumak insanlar için eziyet haline gelebilir. Yazınızı anlamlı paragraflar halinde oluşturun.
 2. Alt başlıklardan faydalanın: Hazırladığınız makaleyi alt başlıklara ayırmak okunulabilirliğini arttıracaktır. Özellikle büyük çaplı bir makale yazdığınızda kesinlikle alt başlıklardan faydalanın. Hatta alt başlıkların alt başlığını da üretebilirsiniz. Örneğin; şuan okuduğunuz yazıda Makale Çeşitleri adı altında bir alt başlık oluşturdum. Sonrasında onun da alt başlığı olarak kopya, spin ve özgün makale kavramlarını açıkladım.
 3. Kalın, italik, renkler: Yazınızda vurgulanması gereken yerleri kalın yazabilirsiniz. İtalik kullanım genellikle alıntılarda karşımıza çıkar. Renklendirmeleri de ihtiyaca göre kullanabilirsiniz. Yazıların en hassas noktalarını böylece ön plana çıkarmış olursunuz ve bu daha kolay bir okunma sağlar. Okuyucu ilk bakışta pek çok önemli noktayı yakalar, okuduklarını gelecekte daha rahat hatırlar.
 4. Listeleri göz ardı etmeyin: Bir konuyu anlatırken listeler, aşamalar kullanmak kullanıcı açısından daha iyi bir deneyim yaratır. Örneğin herhangi bir şeyin faydalarını anlatırken veya bir işlemin aşamalarından bahsederken listelerden faydalanabilirsiniz.
 5. Noktalama ve yazım hatalarına dikkat: Makale yazarken noktalama hataları yapmamaya özen gösterin. Aklınızda bulunsun Word programı Türkçe’de de yazım hatalarını düzeltebiliyor. Noktalama işaretleri konusunda sizleri özellikle uyarmak istediğim bir nokta var. İnternette çok sık karşılaştığım bir hata. Bir noktalama işareti kullanılacaksa öncesinde boşluk bırakılmaz, sonrasında boşluk bırakılır.
  “Makale yazarak , editörlük yaparak para kazanılır mı ? Tartışalım .” -> Yanlış.
  “Makale yazarak,editörlük yaparak para kazanılır mı?Tartışalım.” -> Yanlış.
  “Makale yazarak, editörlük yaparak para kazanılır mı? Tartışalım.” -> Doğru.
 6. Makalenizi görsellerle destekleyin: İnsan beyni, görselleri metinlerden daha çok sever. Yazdığınız makalelerde kullandığınız görselleri özenle seçin. Söylemeden geçemeyeceğim bir konu var. Tabii ki harika görsellerle desteklenmiş bir yazı tercih sebebidir ancak satışı yapılan makalelerin pek çoğunda görsel kullanılmaz. Kullanıldığında da genellikle Google Görseller üzerinden seçilen bir kapak fotoğrafı ilave edilir. Müşterinizle kurduğunuz diyaloğa bağlı olarak görsel konusunu tekrar değerlendirebilirsiniz.

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken temel maddeler bunlar. Daha ileri teknikler için ayrı bir yazı yazmayı planlıyorum, yazdığımda buradan linkini vereceğim. SEO uyumlu makale kavramını da aynı şekilde başka bir makalede anlatmayı düşünüyorum. SEO kavramına girmek isterdim ancak konu fazla dağılır.

Aslında siz bir makaleyi temel maddelere dikkat ederek anlaşılır bir biçimde yazdığınızda muhtemelen SEO açısından büyük eksiklikler taşımaz. O yüzden SEO bilmiyorum korkusuyla kendinizi sektörden uzaklaştırmayın, emin olun makale yazarlarının çoğunun SEO’nun S’sinden haberi yok.

Güncelleme: Söz verdiğim gibi, SEO uyumlu makale nasıl yazılır? şeklinde, SEO uyumlu makale yazmayı detaylıca anlattığım bir içerik paylaştım. Mutlaka okumanızı öneririm.

Makalelerinizi Nerelerde Satabilirsiniz?

İnternetten makale satarak para kazanmak istiyorsunuz ve artık nasıl makaleler yazmanız gerektiğine dair fikriniz oluştu. Peki kendinize nerelerden makale işi bulabilirsiniz? Yazdığınız yazıları satmak için kullanabileceğiniz siteler hangileri?

Google üzerinden araştırma yaptığınızda karşınıza bazı makale satış siteleri çıkacaktır. Bu tarz firmalar size yazıları yazdırıp müşterilere teslim ederler ve belirli bir miktarda komisyon alırlar. Pek önermiyorum ancak yine de bir göz atıp değerlendirmeniz de yarar var.

Benim önerime gelecek olursak, forumlardan yararlanın. Bence bu işin kalbinin attığı yer forumlar. Özellikle R10.net ve WMAraci.com sitelerinde ilgili kategorilerden müşteri bulabilirsiniz. Zamanla kendinize bir müşteri ağı oluşturmanızı öneririm. Mutlaka müşterilerinizle Skype veya telefon gibi araçlar üzerinden de iletişime geçin. Böylece kaliteli yazılarla memnun ettiğiniz müşteri, iletişim bilgilerinize de sahip olur ve gelecekte makale yazdırmak istediğinde doğrudan size başvurur.

İnternetten Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Tamamen kaç kelime yazdığınıza, hangi kalitede yazdığınıza bağlı bir soru. İnternette R10, WMAraci gibi internet sitesi sahiplerinin sık sık takıldığı forumlarda makalelerin 100 kelimesi 1-2 lira arasında fiyatlarından satıldığını görürsünüz. Günde 10.000 kelime ortalama kalitede makaleler yazan birinin aylık 4.000-5.000 lira arasında kazanacağını söyleyebiliriz.

100 kelimesi 1-2 lira şeklinde satılan makaleler için ciddi bilgi birikimine ihtiyacınız olmaz. Çoğu yazar, konu başlığı hakkında bir kaç dakikalık araştırma yapar. Google’da karşısına çıkan ilk 3-5 yazıyı okuyup anladıktan sonra kendi cümleleriyle yazarak satışını yapar.

Kimi yazarlarsa biraz daha tanınmıştır, sağlam müşterileri olan ve güvenilir olan bu kişiler kendi ücretini kendi belirler desek yeridir. Makale başı 80-100 TL gibi ücretlere yazarlık yaparlar. Örneğin finans makalesi istendiğinde, Boğaziçi ekonomi bölümünden mezun olmuş, ciddi tecrübeleri olan bir kişiden makale yazması istendiğinde bu gibi fiyatlar karşımıza çıkar. Alanında uzman kişilerin yazdığı yazılar tabii ki bir kaç dakikalık araştırma sonucu yazılanlardan daha değerlidir.

Sektöre yeni girmeyi düşünüyorsanız 100 kelimesi 1-2 lira civarında yazarlık yaparak başlamalısınız. Kazancınız günde kaç kelime yazacağınıza bağlıdır. Orası sizin yazı yazma ve klavye becerilerinize kalmış. Pratik kazandıkça daha fazla yazarak gelirinizi arttırırsınız.

Yorum Bırak

1 Yorum

 • Merhaba, bu konuda yeni olmasına rağmen ödemelerinde sorun yaşatmayan, canlı desteği olan bir site olarak makaleyaz.net sitesini kesinlikle tavsiye ederim.