Youtube Para Kazanma Yolları 2020 | Youtube Nasıl Para Kazanılır?

Youtube ile para kazanmak ilginizi çekiyor mu? İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte en yaygın video platformu haline gelen Youtube, yayıncılarına cazip reklam teklifleri sunuyor. Google’ın Adsense adını verdiği hizmet üzerinden reklam alınabildiği gibi bazı markalar sponsorluk tekliflerinde de bulunabiliyor.

Hayatını Youtube gelirleriyle geçiren pek çok insan var. Onlardan biri olmak veya kendinize ek gelir sağlamak amacıyla Youtube işine girecekseniz aşağıdaki rehber size yardımcı olacaktır.

Rehberi takip ederek Youtube hesabı oluşturma aşamasından tutun Youtube SEO ayarları ve izlenme sayısını arttırmaya yönelik püf noktalara kadar tüm detayları bulabileceksiniz.

İnternette eski bilgilerden oluşan bir çöplük var. Bu yazının önemi her zaman güncel tutulacak olması. 2020 Youtube para kazanma yollarını anlatacağım. Yıllar geçse de gerekli güncellemelerle bu yazıyı gerçek bir rehber olarak tutacağım.

Youtube Para Kazanma: Başlangıç

Bu bölümde Youtube üzerinden para kazanmak isteyenler için bir giriş yapıyoruz. Öncelikle çok izlenen ve iyi gelir sağlayan kategorileri inceleyeceğiz. Bir kanal oluşturmadan önce hangi alanda videolar üreteceğini belirlemek önemli.

Youtube Para Kazanmak için Kategori Seçimi

Youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız açacağınız kanalın konusu mutlaka ilgi çekmeli. Youtube’da doğru kategori üzerinden ilerlemek sizi bir kaç adım öne geçirecektir. İnsanların ilgisini çekecek bir kanal ve kaliteli içeriklerle çok sayıda insana ulaşabilir ve bu sayede istediğiniz kazancı elde edebilirsiniz.

En çok tercih edilen kategorilere göz atacak olursak;

 • Kadın
 • Moda
 • Yurt içi / yurt dışı gezi
 • Makyaj malzemeleri
 • Bilgisayar oyunları
 • Komiklikler

ve bu şekilde uzayıp gidiyor.

Eğer ilgi çekici bir hayatınız varsa kişisel bir vlog kanalı oluşturmak mantıklı olabilir. Son zamanların yükselen trendlerinden bir tanesiyse tarih kanalları.

Bir konu hakkında bilgili, donanımlıysanız o konuyu anlattığınız bir Youtube kanalı açabilirsiniz. Popüler bilim, okul dersleri ve benzeri bilgi aktaran kanallar da son dönemde trendler arasında yer alıyor.

Youtube Hesabı ve Kanalı Oluşturmak

Muhtemelen bir Youtube hesabınız vardır. Google, Gmail ile Youtube hesaplarını ve daha pek çok hesabı Google hesabı altında birleşik halde tutuyor. Yani Youtube hesabım yok ancak Gmail hesabım var diyorsanız endişelenmeyin aynı hesap Youtube’da da geçerlidir.

Eğer hala bir Youtube hesabınız yoksa Google hesap oluştur linkine tıklayarak bir üyelik alabilirsiniz. Ardından hesabınıza giriş yapın ve kanal oluşturma aşamasına geçelim.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi sağ üst köşedeki profil işaretine tıklayın.

youtube-hesap-acma

Ardından ‘Kanalım’ adlı seçeneğe tıklayın.

Sonraki ekranda kanalınızın adı belirleyip ‘Kanalı Oluştur’ diyerek devam edebilirsiniz. Kanal adınızın, seçtiğiniz kategoriye uygun olmasına özen gösterin.

Youtube Kanalının İlk Ayarları

Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız kanalınıza özen göstermeniz gerekiyor. Sadece içeriklerden bahsetmiyorum, kanalınıza tıklayan kişi karşısında özenle hazırlanmış bir arayüz görmeli.

Öncelikle güzel bir kanal fotoğrafı hazırlayın. Kanal adına ve kategoriye göre çağrışım yapacak bir fotoğraf seçmeye özen gösterin. Biraz Photoshop bilgisiyle çok güzel işler çıkarabilirsiniz. Eğer başaramazsanız internette makul ücretler karşılığında bu işleri yapanlar var. Onlarla çalışabilirsiniz.

Sonraki aşama kapak fotoğrafı. Kapak fotoğrafınız için de yukarıda yazılanlar geçerlidir. Kendiniz yapamazsanız başkalarıyla çalışabilirsiniz.

Bu aşamayı atlamamaya özen gösterin derim. Etkili bir profil oluşturmak Youtube’da para kazanmanın temel adımlarından biridir.

Youtube Para Kazanmak | Video Yapımı

Parayı kazanacağınız şeyler videolarınız. Onlara özen göstermek çok önemli. Videoları oluştururken temel olarak dikkat etmeniz gereken maddelere değineceğim.

Youtube Videoları Oluşturmak

Youtube ile para kazanmak için ilgi çekici videolar yüklemek zorundasınız. Ne kadar çok izlenme, o kadar çok para demek. Çekeceğiniz ilk videolarda muhakkak bir amatörlük olacaktır ancak bu durum video kalitesini etkilememelidir.

Bu aşamada eğer dış çekim yapacaksanız kaliteli bir kameraya, sesinizi kaydetmek isterseniz bir mikrofona ihtiyacınız var.

Bu ihtiyaçlar kanal formatına göre değişebilir. Örneğin kişisel videolar, vloglar içeren bir Youtube kanalı için ortalama bir mikrofon ve GoPro gibi kameralar yeterlidir. Diğer taraftan kapsamlı bir yemek kanalı için profesyonel çekimler gerekebilir. Bu da çok daha pahalı kameralar ve mikrofonlar gerektirecektir.

Bu alacağınız demirbaş ürünlerin kaliteli olanları her zaman yurt dışı kanallardan ülkemize geliyor. Dolar ve euro kurunun yüksekliği sizin maliyetinizi de arttıracaktır.

Kanalınızı geliştirmek için kullanacağınız ekipmanları belirli bir kalitenin üzerinde seçmeye özen gösterin. Kalitesiz görüntü ve ses insanları Youtube kanalınızdan uzaklaştıracaktır.

Görüntü ve Ses: Ekipmanlar

Görüntü ve ses için kullandığınız ekipmanlar çok önemli. Başlangıçta gidip çok yüksek paralar harcayın demiyorum ancak belirli bir kaliteyi yakalamak şart. Google’dan minik bir araştırmayla belli bir kaliteyi yakalamanızı sağlayacak ekipmanları uygun fiyata bulabilirsiniz.

Videolarda Dikkat Çekici Thumbnail (Küçük Resim) Kullanmalısınız!

Youtube’da videolarda küçük resimler (thumbnail) bulunur. Bu resimlerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışmalısınız. Bu aşamada yine temel Photoshop bilgisine sahip olmanızı öneriyorum.

İlgi çekici küçük resimler oluşturmayı bilmiyorsanız sizlere yine Youtube yardımcı olacaktır. Nasıl yapılacağına dair pek çok videolu anlatım var. Onları izleyerek sizler de harika bir thumbnail nasıl oluşturulur öğrenebilirsiniz. Zamanla da kendinizi geliştirirsiniz.

Video Düzenlemesi (Edit)

Hazırladığınız videoları düzenlemeniz muhtemelen gerekecektir. Düzenleme işlemleri için için kullanabileceğiniz çeşitli programlar var.

Youtube’da video editleme olarak da adlandırılan bu işlem büyük önem taşıyor. Videonun izlenebilirliğini arttırıyor. Ayrıca örneğin video içerisinde dip ses varsa temizleyebiliyorsunuz.

Kimi Youtuberlar yalnızca basit kesme işlemleri kullandıkları için çok basit programları seçiyorlar. Daha fazlasına ihtiyaç duymuyorlar. Kimileriyse gerçekten efektlerle, ışıklarla uğraştıkları için daha profesyonel ve zor programlar kullanıyorlar. Vegas Pro, After Effects buna örnek verilebilir. İhtiyacınıza göre uygun bir programı kullanabilirsiniz.

Youtube Para Kazanmak ve Telif Hakları

Youtube dünyasına giriş yaptıktan sonra ilk duyacağınız kavramlardan bir tanesi telif hakları olacaktır. Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin telif haklarına dikkat etmesi şart.

Telif haklarından dolayı 3 ayda 3 kez uyarı alan kanallar Youtube tarafından kapatılabilir. Bu konuya dikkat etmemek büyük emeklerle büyüttüğünüz Youtube kanalınızı kaybetmenizle sonuçlanabilir. Buradan 3 ayda bir 2 ihlal yapma hakkım var diye düşünmemelisiniz. Uzun vadede çok fazla telif ihlali uyarısı alırsanız, 3 ayda 3 ihlal barajını geçmeden de hesabınız kapatılabilir.

Eğer bir kişinin videosunu kopyalayıp kanalınızda kullanırsanız telif hakkı ihlalinden ceza yersiniz. Size ait olmayan şarkıları veya diğer içerikleri kullandığınızda da aynı durum geçerlidir. Şarkılar konusunda ortak lisansla sunulanları seçerek problemi aşabilirsiniz. Youtube bu konuda kendisi dahi hizmet sunuyor. Büyük yayıncılar dahi bu hizmetten faydalanıyor.

Youtube telifi nasıl tespit ediyor?

 1. İhbar & Şikayet: Kullandığınız içeriğin sahibi kişi sizi Youtube’a şikayet edebilir. Bu durumda Youtube kısa süre içerisinde incelemelerini yapar ve durumu netleştirir. Eğer ihlal olduğuna karar verirse uyarıyı gönderir. Telif hakları konusunda oldukça hassas olan Youtube kimsenin gözünün yaşına bakmıyor diyebilirim.
 2. Content ID Sistemi: Content ID sistemi harika bir mühendislik ürünü. Paylaşılan videolardan Youtube çeşitli örnekler topluyor. Yeni yüklenen videonun içerisinde eski içeriklerden elde ettiği bu örnekleri arıyor. Bunlar videodan ziyade adına Content ID denen kod parçacıkları olarak düşünülebilir. Eğer videoda Content ID sistemiyle telif ihlali fark edilirse yine gerekli işlemler yapılmaya başlanır.

Youtube Para Kazanmanın Püf Noktası: SEO

youtube-seo

SEO çalışmaları yaparak Youtube’da yayılabilirsiniz. İnsanlar bir videoyu izlerken sağ tarafta sizin videonuzu görebilir veya bir Youtube araması yapıldığında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Örnek olması açısından yemek tarifleri üzerine bir kanal düşünün. Youtube’da bir yemeğin tarifini arayan kişi kolay kolay 10. sıradaki sonuca tıklamaz, genellikle ilk gördüğü bir kaç videoya bakar ve işini tamamlar.

Formül basit, ilk sıralara yükselirseniz ziyaretçileri kaparsınız. Bu işlem içinde ihtiyacınız olan şey SEO’dur.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO yaparak yükselmek ve Youtube’dan gelir elde etmek istiyorsanız bazı temel bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdakilere dikkat ettiğiniz taktirde temel işlemleri tamamladınız demektir.

Video Başlığı

Videonuzun başlığında anahtar kelimeleri bulundurmaya çalışın. İlgi çekici başlıklardan faydalanarak daha fazla tıklanma almaya çalışın.

Video Açıklaması

Açıklamalar kısmını asla boş geçmeyin. Bu bölümde videonuz hakkında bilgiler verin. Yeni başlayanların sık yaptığı hatalardan biri virgüllerle ayırarak yüzlerce anahtar kelimeyi buraya yazmasıdır. Bu bir çeşit spam işlemdir ve geçmişte işe yarasa da günümüzde geçersiz bir tekniktir. En yüksek verim için bu bölümü düzgün şekilde doldurun.

Unutmayın! Youtube üzerinde ziyaretçi ziyaretçiyi çeker.

İzlenme sayınız arttıkça Youtube’da daha sık görünmeye başlarsınız. Daha sık göründükçe de daha çok kişi tarafından izlenirsiniz. Bu döngü bu şekilde devam eder, önemli olan hızlıca o ilk kitleye sahip olmak.

Kanalınızın aboneleri, videolarınıza aldığınız beğeniler ve paylaşımlar sizin doğrudan Youtube üzerinden para kazanmanızı sağlamaz. Fakat beğeniler ve paylaşımlar sizi Youtube’un daha değerli görmesini ve SEO puanınızı yükseltmenizi sağlar.

Youtube’dan Para Kazanmak: Reklamlar ve Sponsorluklar

youtube-reklam-para-kazanma

Güzel bir konu seçiminin ardından Youtube kanalınızı açtınız. Güzel videolarla izlenmeler, beğeniler, paylaşımlar ve aboneler kazandınız. Fakat hala ortalıkta para yok. Para kazanmak için reklamlar yayınlamak gerekiyor. Google’ın bir servisi olan Adsense üzerinden reklam almak için başvuru yaparak hesabınızı onaylatmanız gerekiyor. Adsense dışında çeşitli markaların sponsorlukları da başka bir gelir kapısıdır.

Youtube Adsense İle Para Kazanmak

Adsense üzerinden para kazanmak için ön koşul “Bir kanal, son 12 ayda 4.000 saatlik izlenme süresine ve 1.000 abone sayısına ulaştığında programa katılım için incelenir.” şeklinde Google tarafından duyuruldu.

Youtube hesabına Adsense almak ve hesapları ilişkilendirmek hakkında bilgi veren pek çok video ve makale var. Bir tanesini de ben buraya yazabilirdim ancak bu kaynaklar zaman içerisinde eskiyor ve illaki bazı eksiklikler oluşuyor.

Google, Adsense ve Youtube ilişkisini bizzat kendisi anlatıyor. Açıkçası hem Youtube’un hem de Adsense’in sahibi Google’ın yazdığı dokümantasyonu takip etmek varken farklı kaynaklara yönelmek pek mantıklı değil.

İlgili Google dokümantasyonu şurada yer alıyor: https://support.google.com/adsense/answer/72851. Eğer takıldığınız bir nokta olursa yorum bırakabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Youtube Adsense Hesabı (Para Kazanma Özelliği) Etkinleştirme

Youtube hesabınızda Google Adsense hizmetiyle para kazanmak istiyorsanız öncelikle bu sistemi etkin hale getirmeniz gerekmekte.

Etkinleştirmek için de öncelikle belli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunların bir kısmı kanalın doğrulanmasıyla ilgiliyken bazıları kanalın ziyaretçi kitlesiyle ilgili. Maddeler şu şekilde;

Şart 1: Son 12 ayda en az 4000 saat izlenmiş olmanız gerekiyor. Bu kural, kanalınızda reklam göstermeye başladıktan sonra da geçerli olacak. Kanalınızın hiçbir zaman son 12 ay içerisinde 4000 saat izlenmenin altına düşmemesi gerekiyor.

Buradaki hesaplamanın detaylarına değinmek gerekiyor. Öncelikle 30 dakika uzunluğunda bir video yayınladığınızı varsayalım. Bir kullanıcı bu videoyu açıp 5 dakika izlediğinde hesabınıza yalnızca 5 dakika izlenme süresi yansır. 30 dakikalık izlenme almazsınız, videonun ne kadar izlendiyse o kadar izlenme süresi izlenmiş olursunuz.

Eğer videonun ilk 40 saniyelik bölümü izlendiyse 1 dakika izlenmiş sayılırsınız. 30 saniye izleyip çıkan kişilerden izlenme süresi kazanılmaz.

Şart 2: Abone sayısı 1000’in üzerinde olmalı. Bu kural da aynı şekilde Youtube kanalınızın hayatı boyunca geçerli. Hiçbir zaman 1000 abonenin altına düşmemeniz gerekiyor.

Abone sayınız bir kere 1000 sayısını gördüğünde kolay kolay altına inmeyecektir. Aktif bir Youtube kanalı devamlı olarak abone sayısını arttırmaya devam ediyor. 1000 aboneyi gördükten sonra abone sayısı düşene pek rastlamazsınız. Aboneliği bırakanlar illaki olacaktır ancak bu çok ufak bir sayıda kalacaktır. Kanala yeni abone olan kişiler bu açığı kapatmaya yeterli olacaktır.

Şart 3: Videolarınızın Youtube kurallarına uygun olması gerekiyor. Bu maddeyi yazmaya aslında pek gerek yok ancak değinmeden geçmek istemedim. Kanalda yayınladığınız videolar yasa dışı olursa veya örneğin alkolizmi öneren videolara yer verirseniz bu videolarla Adsense onayı alamazsınız.

Bu şartları sağlayıp başvuru yaptığınızda onay alırsınız.

Youtube Adsense Ödemeleri Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Adsense panelinde tahmini kazanç olarak görülen kısım her ayın 12’sinde net kazanca dönüşür. Bu net kazanç, Adsense bakiyesine ilave edilir. Bu bakiye 200 liraya ulaştığında Google’dan paranızı size göndermesini istemeye hak kazanıyorsunuz.

Ödemeyi almak için banka hesabı bilgilerinizi Adsense panelinden giriyorsunuz. Ayın 22’sinde ödemeleriniz hesabınıza gönderiliyor. Bu süreçte ufak sarkmalar yaşanabilir. 1-2 günlük gecikmeleri normal karşımalısınız.

Youtube’dan Para Kazanmak: Sponsor Bulmak

Youtube kanalınıza nasıl sponsor bulursunuz? Açıkça söylemek gerekirse; siz sponsorları bulmazsınız, sponsorlar sizi bulur. Yüksek sayıda izlenme alan ve sponsorların dikkatini çeken bir kanalınız olduğunda çeşitli sponsorluk teklifleri alabilirsiniz.

Bugün en büyük Youtuberlar sponsorlarla yaptıkları anlaşmalardan Adsense’den daha fazla para kazanıyor. O yüzden kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken konuların başında geliyor.

Youtube para kazanma yolları denince akla gelen reklamlar çeşitleri bunlar. Kanalınız yeterince büyüdüğünde sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Youtube’dan Para Kazanma: 2020 için Püf Noktalar

 1. Sosyal medya: Videolarınızı sosyal medya üzerinde çok sayıda kişiye ulaştırmayı hedefleyin. Bu sayede çok daha hızlı büyüme fırsatı yakalarsınız. Elinizde Facebook sayfaları veya Twitter hesapları varsa bunları değerlendirmeyi deneyin. Facebook’ta videonuzla ilgili gruplara kaydolun ve videolarınızı spam yapmadan insanlarla paylaşın. Çoğu insan spam içerikleri görmezden gelir ancak temiz bir şekilde videonuzu paylaştığınızda pek çok kişi ilgilenecektir. Doğru grupları seçmeye dikkat edin!
 2. Yorumları cevaplayın ve insanlara yardım edin: Youtube üzerinde öne geçmek istiyorsanız yorum yapanlara özenle cevap vermelisiniz. Özellikle ilk başlarda her bir abone sizin için hazine değerindedir. Yorumuna güzelce yanıt vereceğiniz, belki yardımcı olacağınız bir kişi gelecekte en sağlam takipçilerden biri olabilir. Bu işlem ciddi bir zaman ister ancak inanın bana sonuna kadar değecektir.
 3. Zaman tanıyın: Youtube’a yeni başlayanların en büyük hatalarından biri sabırsızlıktır. Doğru stratejiler uygulandığında da sonuç almak için vakit gerekir. Kimilerinin sizden daha hızlı yükseldiğini görebilirsiniz. Kafanıza takmayın, istikrarlı şekilde çalıştığınız taktirde başarı er ya da geç gelecektir. Pek çok Youtuber kolayca pes ettiği için kaybediyor. Eğer uzun süre karşılığını görmeden çabalamayı göze alamıyorsanız Youtube size çok uygun olmayabilir.
 4. Spamdan kaçının: Youtube üzerinde uzun vadeli organik bir kanal yaratmayı hedefleyin. Sahte izlenmeler, sahte beğeniler için para vermeyin. Video açıklamalarını anlamsız anahtar kelimelerle doldurmayın. Bu işlemlerin size kısa vadede kar getirip getirmeyeceği belli olmadığı gibi uzun vadede zarar vereceği kesindir.
 5. Gündemi takip edin: Kanalınızın bulunduğu kategoride gündemi takip etmeyi ihmal etmeyin. Güncel konular hakkında kısa sürede videolar oluşturmaya çalışın.
 6. İlk videoyu siz oluşturun: İnsanların merak edebileceği ancak geçmişte hiç videosu çekilmemiş konular bulmak kolay değil. Fakat bulabilirseniz kanalınıza çok şey kazandıracağınız bir gerçek.

2020 Youtube para kazanma rehberinin sonuna geldik. Merak ettiğiniz her şeyi yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz. Her birine özenle cevap vereceğimden emin olun.

Yorum Bırak

5 Yorum

  • Youtube’dan para kazanmak için adsense programına başvurduğunuz durumdan bahsediyorum. Programa katılım, videolarınızdaki reklamlarınızı görüntüleyen Google Adsense sistemine dahil olmanızdır. Yardımcı olmamı istediğiniz başka sorular varsa aynı şekilde iletebilirsiniz.

  • Merhaba Mustafa Samet, 14 yaşında olman doğrudan Adsense hesabıyla Youtube’dan para kazanmak istersen seni engelleyecektir. Alternatif olarak ailenden birinin hesabıyla Youtube kanalı kurabilirsin. Adsense başvurusunu da o gerçekleştirir sen sadece videoları çekip yükleme kısmıyla ilgilenirsin. Google Adsense parayı banka hesabına iletiyor, bunu da hesap kimin üzerineyse ona iletecektir. Parayı sen de o kişiden alırsın, aile bireyin bir nevi aracı olmuş olur.

   Bunun yanında büyük bir kanala sahip olduğunda viral reklam teklifleri gelecektir. Bunlar için herhangi bir şekilde 18 yaşının üstünde olmana gerek yok. Bazı firmalar sözleşme dahilinde bu işi yürütüyor, sözleşmeye imza atmak için henüz küçüksün. Sözleşme şartı olmayan kişiler / firmalarla çalışabilirsin veya sözleşmeyi yine ailenden biriyle imzalamalarını isteyebilirsin.

   Umarım bu yorum yardımcı olmuştur, başarılar dilerim. 🙂